صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۱۰ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

۸۰ سالگی شرلی بسی؛ صدایی که با جیمز باند جاودانی شد

۸۰ سالگی شرلی بسی؛ صدایی که با جیمز باند جاودانی شد

شرلي بسي، يکي از موفقترين خوانندگان زن دنياي موسيقي پاپ تولد هشتاد سالگياش را جشن ميگيرد. او تنها خوانندهاي است که سه بار وظيفه خواندن ترانه متن فلمهاي جيمز باند، مأمور 007 به او محول شده است.  شرلي بسي، خواننده پرسابقه بريتانيايي در جمع موفقترين ستارگان موسيقي پاپ قرار دارد. او در طول شش دهه فعاليت هنري خود بيش از 44 آلبوم منتشر کرده که بيش از 135 ميليون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است.
صداي پرقدرت و منحصربه فرد شرلي بسي سبب شد که تهيهکنندگان و دستاندرکاران مجموعه فلمهاي جيمزباند، مأمور 007 اجراي ترانهي متن در سه فلم از اين مجموعه را به او محول کنند.
فلم «انگشت طلايي» (Godlfinger )، محصول 1964 که سومين فلم از اين مجموعه محسوب ميشود، اولين فلمي بود که براي آن ترانه متن ساخته شد؛ ترانهاي که با صداي کمنظير شرلي بسي جاوداني شد و خواننده آن را نيز ابدي کرد.
شرلى بسى که دورگه نيجريهاى انگليسى است و در روز 8 جنوري 1937 در  ولز به دنيا آمده، در سن 15 سالگى مکتب را ترک کرد و نخست در يک شرکت بسته بندى گوشت و سوسيس مشغول به کار شد. او اما در کنار آن هم در بارها و کافهها مىخواند.
در سال 1955 ميلادي بود که استعدادش کشف شد و دو سال بعد نيز با ترانه شنیدنیKiss me , honey , honey , kiss me بر سر زبانها افتاد. شرلى بسى در اواخر دهه پنجاه ميلادى پاى ثابت شوهاى تلويزيونى انگليس بود. در دهه شصت ميلادى راهى لاس وگاس شد و سالهاى موفقى را هم در آنجا گذراند. در واقع دهه شصت ميلادى را مىتوان موفقترين دوران اين خواننده بريتانيايى دانست.
بسي که صدايش با «انگشتطلايي» ابدي شده بود، در سال 1971 براي اجراي ترانه متن هفتمين فلم جيمز باند، پا به استوديو گذاشت؛ ترانهاي که بر محبوبيت او افزود: «الماسها ابدياند».
ترانه متن فلم «ماه شکن»، محصول 1979 و يازدهمين فلم از مجموعه فلمهاي جيمز باند، آخرين اجراي شرلي بسي براي مأمور 007 بوده است. (دويچه وله)