صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۳ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جایزه بزرگ هنری برای فیلمساز ترکی امین آلپر اهدا شد

جایزه بزرگ هنری برای فیلمساز ترکی  امین آلپر اهدا شد

همه ساله اکادمي هنرهاي برلين «بزرگترين جايزه هنري برلين» را اهدا مي کند. اين جايزه که روز شنبه در برلين اهدا شد، اين باربه امين آلپر کارگردان ترکي تعلق گرفت.
امين آلپرجايزه بزرگ هنري برلين را به اين دليل به دست آورد که او موقفش را به عنوان حکايتگر برجسته يي از داستان بي نظير سينمايي به اثبات رسانده است. اين فيلمساز 42 ساله يک ناظر حساس مي باشد. در دو فيلمش «Beyond the Hill » يا «آن سوي تپه ها» و («Abluka ») يا «جنون»، او به سبکي ماهرانه موفق شد که از دنياي دروني بازيگران و قهرمانان اصلي اش يک تصوير عميق از پاره يي از خشونت هاي روزمره جامعه ترکيه را به تصوير بکشد و تازه ترين جريانات در سطح بالاي سياسي کنوني ترکيه را به نمايش بگذارد.
امين آلپر دکترا از رشته تاريخ دارد و کارگردان سياسي است. حتي به عنوان يک جوان هيجاني، امين آلپر براي فيلم ها، نخست به مسيرهاي شغلي مختلف رفت.
آلپر در سال 1974 در قونيه در آناتولي مرکزي به دنيا آمد. براي تحصيلات او به انقره رفت. در آنجا او براي اقتصاد و تاريخ ثبت نام کرد. بعدها او دکترايش را در رشته تاريخ در ترکيه گرفت و در دانشگاه فني استانبول تدريس مي کرد. او به عنوان تجربه کليدي سينمايي اش فيلم «Die Zeit der Zigeuner »  يا دوران کوليها» در سال 1988 از ايمير کوستوريسا را نام برده است.
آلپر شروع به انتشار نقد فيلم کرد، در آن زمان مجلات فيلم در ترکيه وجود نداشت. مدت کوتاهي بعد از ورود به صحنه به عنوان بازيگر در فيلم هاي مختلف، او نسخه اوليه فيلم نامه را نوشت. اولين فيلمش «آن سوي تپه ها» که در سال 2012 ساخته شد، يک تميثل طعنه آميز با ژانر هنري وسترن - که مادر همه ژانرهاي هنري است- با پس منظر و اشارات ظريف و عميق به واقعيت هاي جامعه ترکيه دارد. اين فيلم در همان سال در جشنواره بين المللي فيلم برلين، برليناله که يکي از بزرگترين جشنواره هاي سينمايي در جهان و اروپا است به نمايش گذاشته شد و موفق به  کسب جايزه کاليگاري شد. تاکنون اين کارگردان مجموعا 30 جايزه ملي و بين المللي را کسب کرده است.
هيات داوران اکادمي هنر برلين به امين آلپر جايزه را اعطا کرده است. اين جايزه تا کنون از جمله به فيلمساز آلماني اندرياس فايل با فيلم («Black Box BRD »)  يا جعبه سياه بي. آر. دي» که يک فيلم مستند است و در ماه مي 2001 در سينماها و چندين بار در تلويزيون ها نشر شد، اهدا گرديد. فايل با اين فيلم مستندش تحت نام «Beuys » يا «بويس» در بهار امسال در رقابت براي دريافت خرس طلايي جشنواره برلين شرکت کرده بود.
اين جايزه از سوي آکادمي به نمايندگي از برلين تحت نام «جايزه بزرگ هنري» اعطا مي شود و همه ساله به نوبت به يکي از شش بخش دانشگاهي تعلق مي گيرد. در سال 2017 اين جايزه به بخش فيلم اختصاص داده شده بود. اين جايزه به ارزش 15000 يورو است که امسال به امين آلپر فيلمساز ترکي رسيد و به تاريخ 18 مارچ توسط ميشاييل مولر، شهردار برلين و جيانينه ميراپفيل، رئيس اکادمي برلين به وي اهدا شد. (دويچه وله)