صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ناتو؛ تدبیر جدید برای سرکوب شورشیان دو سوی مرز

-

ناتو؛ تدبیر جدید برای سرکوب شورشیان دو سوی مرز

جولیان بورگر/ گاردین/ برگردان: علی بهرامی

نیروهای بین المللی حافظ صلح (آیساف) مصمم است تا به هر نحو ممکن امنیت را در کابل پایتخت تامین کند. گزینه حملات خارج از مرز علیه شبه نظامیان نیز برای انجام این هدف از سوی مقامات آیساف رد نشده است.

فرماندهان ناتو به منظور سرکوب گروههای شورشی مستقر در خاک پاکستان، مسیر جنگ را به شرق افغانستان سوق میدهد. آنان در حال برنامه ریزی حملات علیه پناهگاه های شورشیان در دو سوی مرز بوده و گزینه حمله زمینی را در دو سوی مرز رد نکرده اند.

هدف از سوق دادن مسیر جنگ بسوی شرق افغانستان، کاهش تهدیدهای گروه های شورشی مستقر در خاک پاکستان، به رهبری حقانی، ملا نذیر و حفیظ گل بهادر طی دو سال آینده می باشد. ناتو امیدوار است تا امنیت ولایات شرقی افغانستان به همسایگی کابل را تامین نموده و زمینه کنترل این ولایات را بعد از خروج نیروهای بین المللی از کشور برای نیروهای امنیتی افغان فراهم سازد.

تصمیم گسیل نیروهای بیشتر بسوی ولایات شرقی در حالی مورد توجه قرار می گیرد که حمله ی مرزی نیروهای ناتو بر نظامیان پاکستانی منجر به کشته شدن بیست و چهار تن از آنان گردید. جنرال اشفاق کیانی فرمانده ارتش این کشور به نیروهای خود دستور داده است، در صورت مورد حمله قرار گرفتن مجدد، حتی اگر از سوی نیروهای بین المللی حافظ صلح نیز باشند، عمل بمثل نموده و بسوی مهاجمان تیر اندازی کنند.

همزمان با تقلیل و کاهش نیروها در ولایات جنوب، آمریکا می خواهد سربازان را در ولایات شرقی هم مرز با پاکستان مستقر نماید و معضل نا امنی همیشگی را که از مرز پاکستان سرچشمه می گیرد مورد توجه قرار دهد. پیام ایالات متحده آمریکا به پاکستان طوری خواهد بود که ارتش آن کشور را وادار به سرکوب و ازبین بردن شورشیان در مناطق مرزی نمایند و یا هم این امکان را به نیروهای بین المللی بدهد تا برای همیشه بهشت امن گروه های شورشی را در دو سوی مرز از بین ببرند.
مقامات غربی از حملات بدون سرنشین هواپیماهای آمریکایی بر اهداف شورشیان مسلح وفادار به جلال الدین حقانی و سراج الدین حقانی پسر وی در میران شاه مرکز وزیرستان جنوبی متهیج شده و این حملات را بدون درد سر دانسته اند. مقامات غربی بر این باورند که این حملات تلفات غیر نظامی بطور چشمگیری نداشته و پاکستانی ها نیز نسبت به آن واکنش شدیدی نشان نداده اند.

بنا بر این افزایش حملات در دو سوی مرز افغانسان و پاکستان توسط نیروهای ویژه ی بین المللی و همچنین موافقت ارتش پاکستان و عدم دخالت آنان در این ماموریت خارج از پیش بینی نیست.

یک دیپلومات غربی در رابطه با همین موضوع گفته است: "حتی اگر ارتش پاکستان تمایل به سرکوب شورشیان طالب و افراد وابسته به گروه حقانی را در دو سوی مرز داشته باشد، قدرت کافی برای براندازی و نابودی آنها را ندارد."
تا هنوز انگیزه اصلی کشته شدن بیست و چهار سرباز پاکستانی مجهول بوده و معلوم نیست که این رویداد چه تاثیری در قبال مبارزه با تروریزم در دو سوی مرز و همکاری نیروهای پاکستانی با نیروهای بین المللی در مبارزه با تروریزم خواهد داشت. در گزارشهای ضد و نقیض گفته میشود که نیروهای ناتو پس از آنکه از شورشیان مورد حمله قرار میگیرد، به این اقدام دست زده که در آن بصورت غیر عمدی 24 سرباز پاکستانی جان خود را از دست می دهد.

در واکنش به این رویداد مقامات پاکستانی دشتور داده اند تا مسیر تدارکات اکمالاتی نیروهای ناتو که از خاک آنکشور می گزرد بسته شود. مقامات پاکستانی همچنان استفاده یک پایگاه هوایی در خاک آن کشور را برای نیروهای آمریکایی ممنوع کرد. نیروهای آمریکایی از این پایگاه، حملات هوایی توسط هواپیماهای بدون سر نشین را علیه پیکارجویان راه اندازی می نمود.

آماری که توسط آیساف در اوایل این هفته منتشر شده نشان میدهد که حملات شورشیان بر اهداف دولت افغانستان طی ده ماه اول امسال در مقایسه با ده ماه اول سال گذشته، هفت درصد کاهش یافته است. در این آمار همچنان نشان داده شده که حملات شورشیان در ولایت هلمند 29 در صد کاهش یافته است. اما در ولایت شرقی این آمار معکوس بوده و از افزایش 21 فیصدی را نشان می دهد.

در این آمار ولایات شرقی نا امن ترین مناطق افغانستان در ده ماه اول امسال نشان داده شده و گفته شده است که 39 در صد از همه حملات در این مناطق بوقوع پیوسته است. جان آلن فرمانده آیساف در گفتگویی، دلیل تغیر مسیر دادن جنگ بسوی ولایات شرقی را "مبارزه و سرکوب گروه های شورشی در مرز پاکستان" عنوان کرده است.

در این گفتگو آقای آلن مشخصات و جزئیات بیشتری را در مورد این استراتیژی و نحوه آغاز عملیات در دو سوی مرز، ارایه نکرد. یک روز قبل از واقعه مرگبار که در آن 24 چهار سرباز پاکستانی کشته شد، جان آلن در مورد آغاز عملیات دوجانبه علیه پیکارجویان در دوسوی مرز افغانستان و پاکستان با جنرال اشفاق کیانی فرمانده ارتش پاکستان دیدار نموده بود.

جان آلن از عواقب طولانی مدت واقعه شنبه گذشته و اظهار بی اطلاعی نمود و آن را یک فاجعه خواند. وی متیقن است که هیچ حادثه ای مانع استقرار نیروهای آنان در شرق نخواهد شد. جان آلن همچنان یاد آور شد: " نتیجه ی که ما بعد از استقرار نیروهایمان در ولایات شرقی می خواهیم، تضعیف و سرکوب مخالفان دولت افغانستان می باشد. نیروهای افغان تا سال 2012-2013 میلادی باید قادر به کنترل وضعیت امنیتی در این ولایتها باشد!"

وی افزود: "من نمی خواهم در مورد عملیات شرق جزئیاتی بیشتری را ارایه کنم اما موقعی که عملیات ما در جنوب بطور کامل به اتمام رسید، عملیات گسترده ی را بمنظور تامین امنیت ولایات شرقی و هم مرز با کابل راه اندازی خواهیم کرد."
وی در ادامه ی سخنانش گفت: "به علاوه ولایت شرقی ما به ولایات جنوب کابل (وردک، لوگر، غزنی و زابل) نیز توجه خواهیم داشت. اینها ولایاتی مهمی است که تعدادی زیادی از ولایات دیگر افغانستان را بهم متصل می کنند. "

امنیت در ده سال گذشته یکی از عمده ترین چالش ها برای دولت افغانستان بوده و وقوع انفجار و رویدادهای انتحاری برای مردم، عادی گردیده اند. و اما سوال در اینجاست، آیا تغیر جهت و تدبیر جدید برای مبارزه با شورشیان، بعد از ده سال درگیری های خونین کار ساز خواهد بود؟ و آیا همسایه های افغانستان با تمام قوا با نیروهای بین المللی برای تضعیف و یا نابودی شورشیان همکاری خواهند کرد؟

دیدگاه شما