صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تعهدات منطقه¬ی نسبت به افغانستان حیاتی است

-

تعهدات منطقه¬ی  نسبت به افغانستان حیاتی است

وزیر خارجه جمهوری قزاقستان، یرزن قزخانوف

هیچ کشوری به اندازه افغانستان درعصر جدید، تاریخ آشفته و پر آشوب نداشته است. این کشور در طول سه دهه گذشته شاهد کشمکش های سیاسی، خشونت و بنیادگرائی بوده که فاجعه انسانی را به دنبال داشته است.
همچنان افغانستان به نگرانی عمده برای جامعه جهانی مبدل گردیده است. و تروریزم پا فراتر از مرزهای این کشور گذاشته است.

تداوم خصومت و خشونت ثبات و امنیت همسایگان این کشور را نیز بیشتر از پیش تهدید میکند.

ولی صفحه¬ی جدید در تاریخ این کشور ورق خورده است. نیروهای افغان آماده پذیرش تمام مسئولیت های امنیتی تا اواخر سال 2014 می شوند. در پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی، نقش نیروهای بین المللی به حمایت و تربیت نیروهای افغانی کاهش می یابد.

این هفته نمایندگان 50 کشور جهان در آستانه، پایتخت قزاقستان، گرد هم می آیند تا برای ایجاد چارچوب کمک به مردم افغانستان که بتواند مسنقلانه نقش بارز را در تعین آینده¬ی با ثبات و مرفه بازی کند بحث نمایند. گردهمائی در قزاقستان و کنفرانس که چندی قبل در استانبول بر گزار شد و همچنان کنفراس دوم بن همه اقدامات کلیدی بخاطر آمده سازی افغانستان با تحولات جدید که بعد از انتقال مسئولیت رخ خواهد داد می باشد.

ولی ما امیدواریم که این پروسه باعث تضعیف تعهدات جهانی نسبت به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان نشود.

ما به سادگی پشت به مردم افغانستان کرده نمی توانیم و جامعه جهانی همچنان باید نقش مهم را در این راستا ایفا کند. حتی اگر مخالفان مسلح دولت سلاح شان را به زمین بگذارند و وارد پروسه صلح شوند باز مردم افغانستان نیاز به کمک ها جهانی و بین المللی دارند.

افغانستان یک از فقیرترین کشورهای جهان بوده که زیربناهای اقتصادی آن فرو پاشیده است.
اقتصاد آن نیاز جدی به سرمایه گزاری دارد. تاهنوز مواد مخدر عمده ترین اقلام صاداراتی این کشور را تشکیل میدهد که آن خود باعث ترویج بی ثباتی و بی نظمی در داخل وایجاد دردسرهای خارج از مرزهای این کشور شده است.

قزاقستان از ابتدا به عنوان همسایه¬ی مسئول در راستای کمک به بر قراری ثبات در افغانستان اقدامات را روی دست گرفته است. ما از نیروهای بین المللی حمایت کرده ایم و راه مواصلاتی برای حمل و نقل محموله های غیر نظامی و غیر کشنده برای ماموریت آنها مهیا ساخته ایم.

ما نیز معتقد به نقش برتر سازمان ملل متحد در افغانستان می باشیم. اگر کشورهای مثل آمریکا و برتانیا پا پس کشیدند، ما خواهان نقش برجسته کشورهای همسایه تحت چتر سازمان ملل متحد بخاطر کمک به صلح و رفاه در این کشور می باشیم.
قزاقستان آماده پذیرش چنین مسئولیت است. تلاش های ما در راستای کمک های بشردوستانه و رشد اقتصادی از طریق تقویت زیرساخت ها مثل ساختن سرک ها، پل و ایجاد مراکز صحی در سراسر کشور ادامه خواهد یافت. ما تا به حال هزاران تن گندم، آرد و برنج برای افغانستان فرستاده ایم و آمادگی لازم جهت تداوم کمک های بشر دوستانه دیگری نیز تحت ریاست سازمانهای خوراک و کشاوزی و خوار و بار جهانی مربوط سازمان ملل متحد را داریم.

ما تصمیم داریم که محصولات رشد بی سابقه زراعت در قزاقستان را با مردم افغانستان شریک بسازیم.

ما 50 میلیون دالر به خاطر جلب و جذب حدود 1000 دانشجوی افغانی در دانشگاه های مختلف قزاقستان هزینه کرده ایم، امیدواریم که نقش سازنده در راستای ارتقای سطح زندگی شهروندان افغانستان ایفا کنند. همچنان قزاقستان در خط مقدم مبارزه علیه قاچاق مواد از طریق این کشور به بازارهای جهانی قرار دارد و ما تلاش های لازم را جهت محو کشت کوکنار و قاچاق آن انجام خواهیم داد.

در طول ده سال گذشته، ما چندین تن مواد مخدر شامل هروئین و تریاک را در داخل مرز مصادره کرده ایم و تلاش های خود را دراین زمینه ادامه خواهیم داد. ولی بهترین راه حل برای این معضل محو کشت کوکنار در افغانستان می باشد. تا به حال ما چندین تن از مربیان پولیس افغانستان را تعلیم داده ایم و متعهد کمک به نیروهای افغانی هستیم تا نقش برجسته تری را جهت محو کشت کوکنار ایفا کند.

در کنار اقدام های عملی، ما امیدواریم که افغانستان درسهای خوب و سازنده ای از قزاقستان فراگیرد. ما به سنت اسلامی خود افتخار می ورزیم ولی در عین حال نیز به وجهه¬ی کشور خود به عنوان کشور مدرن، بردبار و معتدل مفتخریم که مردم بافرهنگ و سنت های مختلف از احترام مساوی برخوردارند

در جامعه ما زنان و مردان نیز از حقوق و فرصت های مساوی برخور دارند و ما معتقدیم که هیچ کشوری با منزوی کردن نصف جمعیت خود که زن باشد نمی تواند بر مشکلات و چالشهای خود غلبه کند.

طوریکه تجربه قزاقستان نشان می دهد هیچ تناقض و مغایرت بین کشوری اسلامی بودن و درعین حال مدرن،باثبات و پیشرفته بودن وجود ندارد. درواقع پیشرفت ما در طول 20 سال گذشته از زمان استقلال و رفاه مردم نشان دهنده ای این واقعیت هست که اسلامیت و مدرنیت مغایرت ندارند و می تواند دوشادوش هم پیش روند.

ما معتقدیم که افغانستان در حال حاضر فرصت خوبی جهت ایجاد آینده بهتر برای مردم خود دارد. ما وعده می دهیم که قزاقستان تمام تلاش های لازم را جهت کمک به افغانستان بخاطر رسیدن به این هدف بزرگ انجام خواهد داد. بدون شک موفقیت افغانستان به نفع تمام کسانیست که طرفدار صلح و ثبات در منطقه و جهان می باشند

دیدگاه شما