صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

جمعه ۶ حوت ۱۳۹۵

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنگ افغانستان تا حدودی توجه ترامپ را به خود جلب کرده است

-

جنگ افغانستان تا حدودی توجه  ترامپ را به خود جلب کرده است

افغانستان، طولاني ترين درگيري امريکا عليرغم سالها تلاش براي مهار طالبان و مبارزه با داعش و گروه هاي وابسته به آن کمي توجه اداره ترامپ را به خود جلب کرده است. ترامپ از اين جنگ که حال شانزده سال از آن مي گذرد در بازديد از مرکز فرماندهي نظامي ايالات متحده که مسئول نظارت بر درگيري هاي خاورميانه است روز دوشنبه سخن به ميان آورد. بحث بر چگونگي کمک به نيروهاي امنيتي افغان براي حفاظت از کشورشان است.  ترامپ در تامپه از تمام سربازان امريکايي که در خارج کشور خدمت مي کنند به خصوص 8400 سرباز امريکايي که در افغانستان بر عليه تروريسم بين المللي مي جنگند و آناني که به نيروهاي افغان مشاروه و آموزش مي دهند قدر داني کرد.

تقابل با تلاش هاي ايالات متحده به شکست داعش در عراق و سوريه بالا گرفته است. در حالي که ترامپ به پنتاگون 30 روز فرصت داده است که طرح جديدي براي شکست خليفه خود خوانده داعش تهيه کند، در مورد افغانستان چنين دستور مشابهي نداده است. هنوز معلوم نيست که آيا کاخ سفيد مي خواهد به سادگي سياست اداره اوباما را براي تقويت نيروهاي افغانستان و حفظ سربازان ايالات متحده براي مبارزه با تروريسم بين المللي ادامه دهد يا خير. جيم متيس ماه گذشته در جلسه تاييديه اش در جايي که جنگ افغانستان کمي مورد توجه قرار گرفت گفت؛

طالبان پيشرفت هايي داشته و تعدادي از دست آورد هاي مان را از بين برده است.

سکوت آنان نشان مي دهد که مايل هستند افغانستان؛ جنگ فراموش شده را، حمايت کنند. در پنتاگون، در کمپين از متيس انتظارات زيادي ميرود که با مسايل با قاطعيت عمل شود. جنرال متيس فرمانده بازنشسته سربازاني است که در اوايل جنگ يعني بعد از حمله يازده سپتامبر 2001  به افغانستان فرستاده شد. او قويا حامي آموزش و مشاروه نيروهاي ايتلاف ناتو است. متيس روز سه شنبه روزي که حمله انتحاري بر دادگاه عالي در کابل صورت گرفت و باعث کشته شدن 19 تن گرديد با اشرف غني رييس جمهور افغانستان صحبت کرده بود.

مردم افغانستان از دستگاه قضايي به شدت ناراض اند و حملات اخير با تاکيد بر چالش هاي مردم بيشتر مقامات قضايي افغانستان را هدف قرار مي دهد.  قرار است روز پنجشنبه جنرال جان نکلسون فرمانده ارشد ايالات متحده در افغانستان، در کنگره حضور يابد و معلومات در باره جنگ افغانستان را در اختيار کنگره قرار دهد.
تنها چهار ماه پيش، جنگ افغانستان بن بست خوانده شد. ماه سپتامبر گذشته جنرال جوزف دانفورد رييس ستاد مشترک ارتش ايالات متحده در شهادتش در کنگره گفت نيروهاي افغان تلفات زيادي داده است. اما نکلسون در ماه دسامبر با لحن خوشبينانه تري گفت عليرغم اين تلفات سال گذشته نيروهاي افغان پيشرفت هاي خوبي داشته است. او در آن زمان گفت چيزي را که در حال حاضر شاهدش هستيم مطابق برنامه هايمان پيش مي رود چيزي خارج از کنترل ما نيست.

او اضافه کرد طالبان 10 درصد کشور را در تصرف خود دارد و دولت دو سوم آن را و مابقي در حال رقابت بر سر به کنترل در آوردن آن است. بيشتر از 2100 سرباز امريکايي در افغانستان در حال انجام ماموريت مبارزه با تروريسم هستند و بخشي از باقيمانده آن به نيروهاي افغان مشاوره و آموزش مي دهند و چند صد تن ديگر خارج از کشور هستند که مي توانند به سرعت در هر منطقه جنگي اعزام شوند.

ارتش ايالات متحده مي گويد سال گذشته نيروهاي امريکايي 1000 حمله صورت داده که 267 حمله آن بالاي دولت اسلامي خراسان و نيروهاي داعش افغان  و 57 حمله آن بالاي القاعده انجام گرفته است. در حدود 300 تفنگدار دريايي در ماه آپريل به جنوب افغانستان براي کمک به لشکر 215 نيروهاي افغان اعزام شده است.
فساد و مشکلات رهبري در بين نيروهاي افغان از نگراني هاي اساسي است. نکلسون گفت در اين زمستان آنها زير نظر خواهند بود، افغان ها بايد فساد را از خود دور کنند و فرماندهان نالايق را برطرف کنند، به سربازان تجهيزات، مهمات و مواد غذايي براي جنگ برسانند.

در نشست ناتو در جولاي گذشته ايالات متحده و متحدين اش مجددا تعهد دادند که تا سال 2020  در حدود 800 ميليون دالر را به نيروهاي امنيتي افغان کمک کنند. ايالات متحده قول کمک سالانه 3.5 ميليارد دالر به نيروهاي افغان داده است همچنين دولت کابل را 500 ميليون دالر کمک خواهد کرد. اين کمک ها براي سرومان دادن 352000  نيروي اردو و پليس افغان در نظر گرفته شده است.

دیدگاه شما