صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان از صعود به مرحله بعدی جام جهانی برازیل بازماند

افغانستان از صعود به مرحله بعدی جام جهانی برازیل بازماند

برغم اینکه بازیکنان افغانستان در این بازی بسیار خوب، درخشیدند اما با این نتیجه مساوی، از صعود به مرحله دوم بازیهای مقدماتی جام جهانی، باز ماندند.
بازی تیم ملی فوتبال افغانستان با همتای فلسطینی آن که درچهارچوب دور اول مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴، در شهر رام الله در فلسطین، برگزار شده بود با نتیجه مساوی یک بر یک پایان یافت. با این نتیجه، تیم ملی فلسطینی به دور دوم بازیهای مقدماتی جام جهانی که در برزیل برگزار می شود، راه یافت.

نیمه اول بازی با نتیجه یک برصفر به سود تیم فلسطینی تمام شد. حسام وادی در دقیقه یازدهم موفق شد که گل تیم خود را وارد دروازه افغانستان کند.
اما سلیم کوهستانی توانست که در دقیقه هفدهم نیمه دوم بازی، گل مساوی را برای افغانستان به دست آورد. با این حال، بازیکنان افغانستان کنترل بازی را بیشتر در دست خود داشتند و بسیار خوب هم درخشیدند، به خصوص بلال آرزو و محمدصدیق ولی زاده.

بازیکنان افغانستان چندین شانس گل زدن را نیز از دست دادند که جدی ترین آنها دقایقی پیش از پایان نیمه اول بازی بود.
در بازی رفت که بنا بر مشکلات امنیتی، در کابل برگزار نشد و دوشنبه پایتخت تاجکستان میزبان آن بود، فلسطینیها مسابقه را با نتیجه دو برصفر به سود خود تمام کردند.
بنابر این، تیم فلسطین تنها به یک نتیجه مساوی نیاز داشت تا از این مرحله عبورکند و حتی شکست با نتیجه دو بر یک نیز به سود فلسطینیها تمام می شد. درحالیکه تیم افغانستان نیاز داشت حداقل دو بر صفر رقیب خود را شکست دهد تا به مرحله بعدی برسد.

همچنین برخلاف ملی پوشان افغان، بیشتر بازیکنان تیم فلسطینی در باشگاههای فوتبال اروپائی و عربی بازی می کنند.
با توجه به اینکه افغانستان روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد، مقامات فدراسیون فوتبال افغانستان می گویند، تا صبح روز یکشنبه ۳ جولای روشن نبود که مسابقه در رام الله برگزارخواهد شد یا نه، چراکه بازیکنان افغانستان برای ورود به سرزمینهای فلسطین، نیاز به ویزای اسرائیل دارند. اما جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در گفتگو با بی بی سی گفت، براساس توافقی که میان مقامات سفارت افغانستان دراردن و مقامات فلسطینی انجام گرفته است، ملی پوشان افغانستان بدون گرفتن ویزا از اسرائیل، از راه اردن وارد کرانه باختری شدند.

محمد منظرپور، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید، فدراسیون جهان فوتبال، فیفا، نیزدر فراهم کردن زمینه برگزاری این بازی پا درمیانی کرد.
از سوی دیگر، برگزاری بازی دیروز در رام الله ، یک رویداد تاریخی برای فلسیطینیها محسوب می شود. پس از آنکه فدراسیون جهان فوتبال، فیفا، حق میزبانی بازیهای بین المللی را به فلسطینیها داد، این نخستین بار بود که پس از ۶۳ سال یک دیدار بین المللی در سرزمینهای فلسطینی برگزار می‌شد .

تیم ملی فوتبال افغانستان پس از یک سلسله بازیها در سطح جهانی و مغلوب ساختن برخی تیمهای آسیایی، اخیرا جایگاه آن درمیان تیمهای جهانی فوتبال، ۹ رده بالا رفته است.
درسال ۲۰۰۶ افغانستان در رده ۱۷۳ قرار داشت، اما امروز ملی پوشان افغانستان درجایگاه ۱۶۴ به سطح جهان قرارگرفته اند. انتظار می رود که با این دیدار، برغم آنکه بازی در عمل بسود افغانستان تمام نشد، جایگاه این کشور در رده بندی جهانی کمی بهبود یابد.