صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فینالیست‌های جام جهانی فوتبال زنان شناخته شدند

فینالیست‌های جام جهانی فوتبال زنان شناخته شدند

تیم های ملی فوتبال زنان آمریکا و جاپان به دیدار نهایی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۱ راه یافتند. آمریکا تنها تیمی است که در هر ۶ دوره از جام جهانی فوتبال زنان، به مرحله نیمه نهایی صعود کرده است. این تیم در دو دوره قبلی روی سکوی سوم ایستاد. آخرین باری که جام جهانی به آمریکا رسید، سال ۱۹۹۹ و در خاک این کشور بود.

آمریکا در فینال آن دوره نیز با تیمی از آسیا مواجه شد و در یک بازی نفسگیر، در ضربات پنالتی موفق شد چین را از پیش رو بردارد. در آن دوره از بازی ها جاپان هم حضور داشت اما پله های پیشرفت را به آرامی و با حوصله طی می کرد. جاپان در آن بازی ها ۵ گل از روسیه خورد و ۴ گل هم از نروژ دریافت کرد.

حالا فینال ششمین دوره از جام جهانی فوتبال زنان هم با حضور نمایندگانی از دو قاره آسیا و آمریکا برگزار خواهد شد. جاپان که با شکست آلمان میزبان جام جهانی، شگفتی‌ساز بزرگ رقابت ها نام گرفته، چهارشنبه شب توانست با پیروزی ۳-۱ مقابل سوئد به فینال برسد.جاپان برای نخستین بار بود که به مرحله نیمه نهایی جام جهانی می رسید. در بازی این تیم با سوئد، ابتدا تیم اسکاندیناویایی پیش افتاد اما در ادامه، ناهومی کاواسومی ۲ بار و هوماره ساوا، گل های نماینده شایسته فوتبال آسیا راه به ثمر رساندند.در این بازی که ۴۶ هزار تماشاچی را به ورزشگاه اختصاصی تیم فرانکفورت کشانده بود، ژوزفین اوکویست تک گل تیم سوئد را وارد دروازه آیومی کایهوری کرد.

در اولین دیدار مرحله نیمه نهایی نیز تیم ملی امریکا با همین نتیجه، فرانسه دیگر را شکست داد و به فینال صعود کرد. لورن چنی، اَبی ومبچ و الکس مورگان موفق شدند با گل های خود، آمریکا را روانه فینال کنند.سونیا بومپاستور بازیکن تیم المپیک لیون، گل تساوی را در نیمه دوم به ثمر رساند اما آمریکایی ها ۲ بار دیگر هم به فرانسه گل زدند تا این تیم را راهی دیدار رده بندی کنند.

دیدار نهایی جام جهانی فوتبال زنان یکشنبه این هفته در ورزشگاه کومرز بانک فرانکفورت به انجام خواهد رسید. جالب این جاست که سنگین ترین شکست تاریخ فوتبال زنان جاپان، باخت خرد کننده ۹-۰ مقابل همین تیم آمریکاست.
اتفاقی که ۱۱ سال قبل رخ داده و طی این مدت، فوتبال جاپان در تمام رده های سنی متحول شده است.

بازی رده بندی از جام جهانی ۲۰۱۱ فوتبال زنان را هم سوئد و فرانسه روز شنبه برگزار می کنند. در صدر جدول گلزنان، مارتا ویه را داسیلوا افسانه زنده فوتبال زنان جهان از برازیل به اتفاق هوماره ساوا از جاپان ۴ گله هستند.
لیزا دال کوئیست از سوئد و ابی ومبچ امریکایی نیز با ۳ گل در رده بعدی هستند. اما از این جمع، فوق ستاره برازیلی دیگر شانسی برای افزایش گل های زده اش نخواهد داشت. برازیل در یک چهارم نهایی و در ضربات پنالتی به امریکا باخت تا حذف شود.