صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بن همام برای همیشه از فعالیت در فوتبال محروم شد

بن همام برای همیشه از فعالیت در فوتبال محروم شد

محمد بن همام، رئیس قطری پیشین کنفدراسیون فوتبال آسیا به اتهام تلاش برای پرداخت رشوه مجرم شناخته و برای همیشه از فعالیت در فوتبال محروم شد. کمیته اخلاق فدراسیون جهانی فوتبال پس از نشستی دو روزه، روز شنبه حکم محرومیت مادام العمر آقای بن همام را صادر کرد.

آقای بن همام به تلاش برای خریدرای در انتخابات ماه گذشته ریاست فیفا متهم شده بود. بن همام ۶۲ ساله در پی این اتهام از نامزدی ریاست فیفا انصراف داد و سپ بلاتر به عنوان تنها نامزد این سمت برای چهارمین دوره به عنوان رئیس فدراسیون جهانی فوتبال انتخاب شد.

آقای بن همام عالی‌رتبه‌ترین مقامی است که در تاریخ یکصد و هفت ساله فیفا از حضور در فوتبال منع می‌شود. پتروس داماسب، نایب رئیس کمیته اخلاق فیفا روز شنبه اعلام کرد که محمد بن همام نمی‌تواند تا پایان عمر در هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال در سطح ملی و بین المللی حضور داشته باشد.

گروه مشاور حقوقی آقای بن همام در بیانیه‌ای اعلام کرد که او از هر طریق قانونی به مبارزه در این پرونده ادامه خواهد داد. در این بیانیه آمده است: به نظر می‌رسد کمیته اخلاق فیفا طبق شواهد فرعی تصمیم گرفته است که ما به وضوح نشان دادیم تقلبی است و بر اساس دروغ‌های یک مقام ارشد فیفا تهیه شده است.

ما به طور دقیق قوانین حقوقی درباره محرمانه بودن روند رسیدگی به این اتهام را رعایت کردیم و مدارک خود را که کاملا قانع کننده هم بود به رسانه‌ها ارائه نکردیم. به نطر می‌رسد فیفا برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی و منحرف کردن آن کاملا برعکس عمل کرده است و پی در پی بخش‌هایی انتخاب شده از مدارک مربوط به این روند را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

ما به قوت ادعای خود اطمینان داریم و اکنون از فیفا می‌خواهیم تا رونوشت کامل روند رسیدگی به اتهام را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد. محمد بن همام و جک وارنر، نایب رئیس فیفا پس از انتشار گزارشی که بر اساس آن در نشست ماه می به نمایندگان اتحادیه فوتبال کارائیب پول داده یا پیشنهاد پرداخت پول کرده بودند، تعلیق شدند.

آن دو متهم شده بودند که پاکت‌هایی حاوی چهل هزار دالر پول را در جلسه‌ای در ترینیداد بین نمایندگان فوتبال کارائیب توزیع کرده‌اند. در گزارش کمیته اخلاق فیفا آمده است که شواهد پرداخت رشوه به مقامات برای جلب حمایتشان از نامزدی بن همام برای ریاست فیفا جامع، قانع کننده و قاطع بوده و آقای وارنر مقدمات این کار را فراهم کرده است.

آقای وارنر بعد از استعفا از سمت‌هایش در فیفا مجبور به پاسخگویی به کمیته اخلاق فیفا نشد. دبی مینگوئل و جیسون سیلوستر، دو مقام دیگر اتحادیه فوتبال کارائیب نیز به دلیل دخالت در تلاش برای پرداخت رشوه به مدت یک سال از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال محروم شده‌اند.

آقای بن همام روز جمعه در نوشته‌ای در وبلاگش ابراز نگرانی کرده بود که در جلسه کمیته اخلاق به اتهام او عادلانه رسیدگی نشود.او در وبلاگش نوشت: اگر بیانیه‌های قبلی مقامات فیفا یا کسانی که برای آن‌ها کار می‌کنند را باور کنیم، با وجود ضعیف بودن ادعاها علیه من، مطمئن نیستم که جلسه آن گونه اداره شود که ما می‌خواهیم.او افزود: به دنبال اتفاقاتی که پس از حکم تعلیق من رخ داد، اکنون برای آن‌ها غیر ممکن به نظر می‌رسد که بگویند اشتباه کرده‌اند.

اگرچه امیدوارم این شهامت را داشته باشند و اشتباه خود را جبران کنند.آقای بن همام همچنین اعلام کرد که اگر کمیته اخلاق او را مجرم بشناسد، به این حکم اعتراض خواهد کرد. اکنون کمیته اخلاق از بخش حقوقی فیفا خواسته است علیه آن دسته از مقامات فوتبال کارائیب که ظن آن می‌رود دانسته تلاش آقای بن همام برای پرداخت رشوه را افشا نکرده‌اند، پرونده تشکیل دهد.