صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اهمیت نقش مربیان در انتخاب ستاره ها

اهمیت نقش مربیان در انتخاب ستاره ها

هر سال در فصل نقل و انتقالات تابستانی، چند باشگاه مطرح اروپایی با مشکل جدی روبه رو می شوند.
باشگاه تاتنهام مشکلات زیادی با «لوکا مودریچ» کروات دارد و هنوز طرفین از آینده خبر درستی ندارند و شرایط بارسا و سسک فابرگاس هم تفاوت چندانی ندارد. فابرگاس خود را به مصدومیت زده و به این ترتیب از تور آسیایی باشگاه کنار گذاشته شده است.

ولی به برخی از دوستانش در باشگاه گفته دیگر برای آرسنال بازی نخواهد کرد، اما این بازی تازه ای نیست و هر سال در فصل نقل و انتقالات تابستانی چند باشگاه با این مشکل روبه رو می شوند و نقش مربیان باشگاه های بزرگ که با حقوق های قابل توجهی روی نیمکت نشسته اند می تواند تعیین کننده باشد.

البته اگر قرار باشد بین دارن گیبسون و دیه گو مارادونا یکی به باشگاه بیاید شاید نیازی به مربی نباشد و هر آدم عاقلی بتواند برای باشگاه تصمیم گیری کند، اما وقتی بازیکنی هنوز به آن مرحله از شهرت نرسیده ولی مربی استعداد او را تایید کرده و از اوج گرفتنش در سال های بعد مطمئن است، می تواند با تغییر گزینه ها، تیم خوبی را برای فصل بعد مهیا کند. به خاطر طبیعت بازار نقل و انتقالات فوتبال، یک بازیکن خوب مورد توجه چند باشگاه قرار می گیرد و همین نکته لزوم اولویت بندی گزینه ها را نزد مربی چند برابر می کند.

برای مثال باشگاه لیورپول تقریبا با میشل لادروپ در دهه ۱۹۸۰ به توافق رسیده بود.لادروپ یکی از ستاره های فوتبال در آن دهه محسوب می شد، اما لیورپول با از دست دادنش به مشکلی بر نخورد و همچنان به قهرمانی هایش در اروپا و انگلستان ادامه داد.

● گزینه های خوب فرگوسن
سر الکس فرگوسن وقتی قهرمانی لیگ برتر را در همان سال های اول مربیگری اش به خاطر گل نزدن های مهاجمانش از دست داد به فکر خرید دیوید هرست از شفیلد ونزدی افتاد. آنها ۳ میلیون پوند که در آن زمان پول زیادی بود برای خرید او پیشنهاد دادند، اما با پاسخ منفی مواجه شدند.

در عوض اریک کانتونا با کمتر از یک میلیون پوند از لیدز به یونایتد آمد و بهترین ستاره تاریخ باشگاه شد و عناوین قهرمانی یکی پس از دیگری تکرار شد. تاریخ برای فرگوسن بار دیگر در سال ۲۰۰۳ تکرار شد.
با رفتن بکام او قصد داشت به هر ترتیب که شده رونالدینیو را به اولد ترافورد بیاورد، اما بارسا با لابی خاصی که با برادر این بازیکن برازیلی انجام داد او را به اسپانیا برد و در عوض فرگوسن تصمیم به خرید کریس رونالدو ستاره جوان اسپورتینگ لیسبون گرفت و قهرمانی های آنها در انگلستان و اروپا تداوم پیدا کرد.

چلسی در حال حاضر به مودریچ نیاز دارد، اما تاتنهام عادت دارد تا روزهای آخر نقل و انتقالات پاسخ منفی دهد و بعد در آن زمان با بهترین پیشنهاد بازیکن را بفروشد.
شاید چلسی این ریسک را نپذیرد و با کنار گذاشتن مودریچ به شیوه فرگوسن به فکر خرید خاویر پاستوره یا مارک هامسیک بیفتد. آنها بازیکنان صددرصد مشابه مودریچ نیستند ولی به اندازه ای که بتوانند در میانه زمین سایرین را راه بیندازند موثر و با قابلیت به شمار می آیند.

نکته: این مربی است که تیم را می سازد و کارایی بازیکنان بیش از هر چیز با سیستمی که او در ذهن دارد سنجیده می شود. مورینیو در این کار هنر فراوانی دارد و شیوه کار او در پورتو، اینتر و حالا رئال مادرید نتایج خوبی داشته است
بزرگ ترین نقطه ضعف چلسی در حال حاضر پیر بودن خط دفاع و میانی است و اگر آنها در نظر بگیرند که کل این دو خط را با بازیکنان جوان و جویای نام ترمیم کنند، شاید بهتر از این باشد که بازیکنی خاص را با بهای زیادی به باشگاه بیاورند.

● تجربه موفق چلسی
چلسی یک بار دست به این کار زده و از این بابت ضرر نکرده است. سال ۲۰۰۵ جرارد در فاصله اندکی از انتقال به چلسی قرار داشت ولی در آخرین ساعات تغییر عقیده داد و با لیورپول در همان سال قهرمان لیگ قهرمانان شد، اما چلسی مورینیو در عوض با مایکل اسین قرارداد بست که بدل به یکی از بهترین هافبک های اروپا شد و چند عنوان را در لیگ برتر به دست آورد. به این ترتیب این مربی است که تیم را می سازد و کارایی بازیکنان بیش از هر چیز با سیستمی که او در ذهن دارد سنجیده می شود.

مورینیو در این کار هنر فراوانی دارد و شیوه کار او در پورتو، اینتر و حالا رئال مادرید نتایج خوبی داشته است. حتی آرسن ونگر هم با وجود نرسیدن به جام در ۶ سال اخیر توانسته این موضوع را اثبات کند.
او در بازار ترانسفر تابستانی دنبال ستاره های مشهور نیست ولی همیشه تیمش را بین ۴ تیم بالای جدول حفظ کرده و دستمزد بازیکنان خوب باشگاهش همیشه کمتر از سایر تیم ها بوده است.

بارسا در این میان برخلاف چنین رویه ای عمل می کند و با حضور آلکس سانچس و جوزپه روسی قصد دارد همچنان ماجرای فابرگاس را تا انتها ادامه دهد. درست است که این ۲ بازیکن در پست مهاجم و متفاوت با فابرگاس بازی می کنند، ولی حضورشان در بارسا تعادل بیشتری را ایجاد می کند.