صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کهکشانی ها در انتظار یک فصل خاص

کهکشانی ها در انتظار یک فصل خاص

در فاصله ای اندک تا شروع فصل جدید فوتبال باشگاه های اسپانیا خوزه مورینیو مربی سرشناس و پرتغالی رئال مادرید می گوید که از روند شکل گیری بازی تیمش و ساختار آن راضی است و فکر می کند که ۹۰درصد ترکیب دلخواه مورد نظرش در برنابئو شکل گرفته است.
کهکشانی ها اخیراً سفری به امریکا داشتند و آنجا سه بازی تدارکاتی برگزار کردند و هر سه را بردند و سپس به اروپا آمدند و با هرتابرلین نیز در خاک آلمان بازی کردند و در آن هم به لطف دوبار گلزنی کریم بنزمای فرانسوی ۱ ۳ برنده شدند ولی حالا زمان دیدارهایی مهم تر از راه می رسد و نخستین آنها دیدارهای رفت و برگشت سوپرجام اسپانیا در برابر رقیب قدیمی بارسلونا در روزهای ۲۳ و ۲۶ اسد است که شاید جام بسیار مهمی به حساب نیاید اما به لحاظ روحی در شروع فصل تأثیرگذار محسوب می شود و تیم برنده آن در ادامه جنگ ابدی دو «بزرگ» سنتی فوتبال اسپانیا ضربه ای تازه به رقیب وارد خواهد کرد و شاید ابتکار عمل را از ابتدای فصل جدید در دست گیرد.

خریدهای رئال برای فصل جدید شامل فابیو کونترائو از پرتغال، نوری شاهین و حمید التین تاپ از ترکیه، خوزماریا کاله خون از اسپانیا و رافائل وارانه از فرانسه می شوند که شاید هیچ یک سوپراستار نباشند اما پیشینه ای روشن در فوتبال بین المللی دارند. آقای خاص پرتغالی موظف است با استفاده از آنها و لشکر نیروهای قبلی رئال به حاصلی بهتر از فصل نخست حضورش در برنابئو دست یابد و به موازات نام و شهرت خود، فصلی خاص را در مادرید سپری کند. او فصل پیش رئال را بعد از ۱۸ سال دوری از عنوان قهرمانی جام حذفی اسپانیا به این مقام رساند و در لیگ اسپانیا هم بهترین خط حمله و برترین گلزن (کریستیانو رونالدو) را رو کرد اما از نایب قهرمانی فراتر نرفت و در جام باشگاه های اروپا هرچند طلسم ۶ ساله توقف رئالی ها در مرحله یک هشتم نهایی را شکست و به نیمه نهایی رسید اما در نبردی عصبی در این مرحله باز مغلوب بارسا شد و رئال را در حسرت دهمین قهرمانی اش در مهم ترین جام باشگاهی جهان باقی گذاشت؛ عنوانی که رئال از سال ۲۰۰۲ به بعد به آن نائل نشده است.

● یک مهاجم دیگر
مورینیو در ماه های اخیر به دنبال یک مهاجم دیگر هم برای تیمش می گشته است که شاید کارلوس ته وز آرجنتینی و ناراضی از منچستر سیتی باشد و به همین سبب هنوز تکلیف امانوئل اده بایور مهاجم قرضی اهل کشور آفریقایی توگو را که در میانه فصل پیش به طور موقتی به جمع کهکشانی ها آمد، مشخص نساخته و او که هم باشگاهی ته وز است، نمی داند در نهایت یک اقامت موقتی و قرضی دیگر را در رئال و یا تیمی دیگر پیش رو دارد و یا باید در «من سیتی»ماندنی شود. آنچه مسلم می نماید ادامه افکار و برنامه ریزی های آقای خاص برای کامل کردن ترکیب تیمی است که در هر سه فصل گذشته عنوان قهرمانی لالیگا را به بارسا سپرده است و پیروزی بر این رقیب بزرگ در فینال مسابقات سال گذشته «کوپادل ری» نمی تواند جبرانی بر آن تلقی شود.

مربی پرتغالی سابق تیم های پورتو، چلسی و اینتر، بنزما و گونزالو ایگواین آرجنتینی را برای پیشانی خط حمله اش در اختیار دارد اما فصل پیش که ایگواین ۶ ماه حاشیه نشین شد برای یافتن جانشینی جهت او مشکل داشت و امسال از تکرار آن تجربه گریزان و بیمناک است. او تا ۱۰ شهریور که واپسین روز نقل و انتقال های تابستانی است وقت دارد به این مسئله رسیدگی و خرید و فروش کند اما وی از دار و ندارش در برنابئو در مجموع راضی است و تیمی را که از قبل امثال کاسیاس، راموس، کاروالیو، په په، مارسلو، الونسو، خدیرا، اوزیل، دی ماریا و البته رونالدو را در اختیار داشت، برای یک فصل مبارزه جویی اضافی کافی می انگارد.

● هدف اصلی
مورینیو که اخیراً با حفظ سمت به عنوان مدیر فنی تمام تیم های فوتبال باشگاه رئال مادرید در رده های سنی مختلف نیز منصوب شده و یکی از هدف هایش ساختن تیمی است که در درازمدت برای رئال در میادین مختلف کارگشا باشد و معدل سنی آن نیز بالا نباشد، می گوید: «ما از حاصل کارمان در برنابئو و آنچه در تابستان امسال صورت گرفته است، ناراضی نیستیم. فکر می کنم ترکیب جدیدی که در حال شکل گیری در برنابئو است ۸ تا ۱۰ سال عمر مفید داشته باشد.

در میان خریدهای جدید ما کونترائو که یک بال چپ است ۲۳ سال بیشتر ندارد و کاله خون یک سال از او هم جوان تر است. شاهین به عنوان یک هافبک هجومی از هر دوی آنها جوان تر است و رافایل وارانه بازیکن خط دفاعی در این زمینه رکورد شکسته و از ۱۸ سال فراتر نمی رود. این یک کار بسیار مهم و مفید است که تیمی بسازید که فقط برای کوتاه مدت نباشد و آینده درازمدت باشگاه را تأمین کند و ما در این راه
قرار داریم.»

● نخستین برد
البته آقای خاص پرتغالی معترف است که ترکیب قبلی برنابئو نیز نه پیر بود و نه کارآمد اما اگر نگاه به دوردست در دستور کار باشد باید سیاست های دیگری داشت. باز به حرف های مربی ۴۷ ساله و جاه طلبی بازمی گردیم که پیشتر با پورتو و اینتر جام قهرمانان باشگاه های اروپا را فتح کرده است و می کوشد نخستین مرد تاریخ شود که با سه تیم متفاوت از کشورهایی مختلف به این موفقیت رسیده است.

«ما پیشتر نیز خوب و قوی بودیم و تیمی هم که فصل پیش در لیگ اسپانیا پشت سر بارسلونا ماند، توانایی خیره کننده ای داشت اما تغییر و تحول و حرکت رو به جلو مواردی است که باشگاه های بزرگ مثل رئال هرگز نباید از آن غافل بمانند. وقتی در ایام پیش فصل به ۹۰ درصد از جواب های تاکتیکی مورد نظرتان می رسید و احساس می کنید که تیم تان در مسیر تکامل قرار دارد، بهترین حس ممکن در آستانه یک فصل تازه است. ما در برنابئو اینک چنین احساسی را داریم. با چنین پشتوانه ای می توانید از این پس روی بقیه جزئیات و نیازها کار کنید و فعالیت ها را وارد فاز مهمتر و نهایی آن سازید.

من در تابستان امسال از کار کردن با جمع نفرات کنونی رئال لذت برده ام زیرا پویا و مشتاق آموختن های بیشتر هستند و انگیزه ای قوی در شروع یک فصل طولانی دارند و اینها طبعاً کمک می کند که به پیشرفت فنی بیشتری نائل آیید و تیم تان در طول فصل ظرفیت های فزون تری داشته باشد. سفرهای اخیر امریکایی و اروپایی مان نیز نکات و نیازهای باقی مانده را بر ما روشن کرد و حالا می دانیم در ادامه فصل در کدام کانال ها و راه ها باید حرکت کرد.»

● حکم تاریخ
باور عمومی و البته حکم تاریخ این است که آقای خاص همیشه در دومین فصل حضورش در تیم های تحت فرماندهی خود به بهترین نتایج ممکن رسیده زیرا از تجربیات فصل قبلی برای ساختن تیم هایی بهتر در فصل دوم سود جسته و نمونه های پورتو و اینتر موارد روشنی در این زمینه هستند.

ریکاردو کاروالیو مدافع وسط کلیدی کهکشانی ها که هموطن مورینیو است و در پورتو و چلسی هم با او کار کرده، می گوید: «حضور مورینیو در تیم به شما آرامش خاصی را می بخشد و با وی همیشه در مسیر یادگیری نکات و تجربیاتی تازه قرار دارید. او استاد در کشاندن تیرهای مخالف به سمت خود و رها کردن شاگردانش از فشارهای عصبی است. من خوب می دانم او از چه استراتژی های هوشمندانه ای در کارش استفاده می کند و اینک زمان بهره دهی بیشتر آن تاکتیک ها در برنابئو در فصل دوم حضور وی است.»