صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قهرمان آسیایی کشتی پهلوانی کشوراز تیم ملی کناره گیری کرد

قهرمان آسیایی کشتی پهلوانی کشوراز تیم ملی کناره گیری کرد

محمد آزاد که در مسابقات آسیایی کشتی پهلوانی به مدال طلا دست یافته بود، به دلیل عدم استقبال کمیته ملی المپیک از تیم ملی کناره گیری کرد. وى می گوید که این برای اولین بار نیست که از سوی مسوولین کمیته ملی المپیک مورد بی اعتنایی قرار گرفته و پیش از این نیز، چندین باراین کار صورت گرفته است.

اما مسوولین کمیته ملی المپیک با رد ادعای وی می گویند که برای آنها هیچ ورزشکاری تفاوت ندارد؛ اما در روزهای رخصتی؛ اداره المپیک کشور بکلی رخصت است. وی هفته گذشته و در وزن ٨٠- کیلوگرام، سومین دوره مسابقات آسیایی کشتی پهلوانی در کشور بنگلدیش، با شکست حریف ایرانی خود مدال طلای این مسابقات را از آن خود کرده بود.

محمد آزاد روز ١٢اسد در گفتگو با آژانس خبری پژواک اظهار داشت که بدلیل عدم استقبال از سوی مسوولین کمیته ملی المپیک در هنگام رسیدن به کابل در مسابقات ملی و بین المللی اشتراک نخواهد کرد.به گفتۀ وی، در سن ٢٥ سالگی موفق به کسب یک مدال نقره و دو برنز در مسابقات جهانی شده و دو طلا، دو نقره و سه برنز نیز، از مسابقات آسیایی به نماینده گی از افغانستان کسب کرده. اما درهنگام رسيدن به کابل، هیچ یک از مقامات المپیک به استقبال تیم در میدان هوایی نيامده است.

موصوف افزود که بعد از سومین دوره مسابقات آسیایی در بنگلادش، تیم ملی زورخانه ای و پهلوانی کشور روز دوشنبه (١٠اسد) به کابل بازگشته؛ اما در حالی که مسوولین کمیته ملی المپیک از این موضوع باخبر بود؛ اما هیچ کدام از مسوولین آن در میدان هوایی حضور نداشتند.آزاد گفت :«در نظرم تجدید نخواهم کرد و دیگر به عنوان ورزشکار برای افغانستان در مسابقات خارجی شرکت نمی‏کنم.»

اما مسوولین کمیته ملی المپیک ادعاهای محمد آزاد را رد کرده و می گویند که هیچ کدام از مسوولین فدراسیون ورزش زوخانه ای و پهلوانی آنها را از ورود این تیم به کابل باخبر نساخته است. محمد عارف پیمان مسوول نشرات کمیته ملی المپیک به پژواک گفت :«محمد آزاد همیشه مورد استقبال کمیته ملی المپیک قرار گرفته.»

به گفتۀ وی، محمد آزاد به عنوان ورزشکار کمیته ملی المپیک در مسابقات حاضر شده؛ اما هیچ ارتباطی با این نهاد در مورد دستاوردها و نتایج تیم نگرفته است. پیمان افزود که آنها تا آخرین روز و پیش از بازگشت تیم ملی زورخانه ای و پهلوانی، از نتایج این تیم بی خبر بوده اند.وی افزود که این تیم در روز اول ماه مبارک رمضان به کابل رسیده و از آنجایی که این روز رخصتی بوده، هیچ کارمند و مسوولی در کمیته ملی المپیک حاضر نبوده تا به استقبال آنها برود.

منبع افزود :«در روزهای رخصتی اداره ما کاملاً رخصت می باشد و در صورتی که اداره تعطیل باشد. کارمندی که به وظیفه می رود موتر کار دارد؛ یک کارمند چطور از دشت برچی می تواند با پای پیاده به استقبال یک نفر برود؟»
اما پیمان اظهار داشت که آنها در نظر دارند تا از ورزشکاران تیم ملی زورخانه ای و پهلوانی به همراه ورزشکاران تیم ملی نیوفول کونتاکت در آینده ای نزدیک طى يک محفلى استقبال کنند.

او زمان دقیق این برنامه را معلوم نکرد. از سوی دیگر، محمد ظاهر اغبر رئیس کمیته ملی المپیک به آژانس پژواک گفت که پیش از اشتراک تیم ملی زورخانه ای در مسابقات آسیایی، رئیس این فدراسیون اعلام کرده بود که محمد آزاد بعد از این مسابقات دیگر به عنوان ورزشکار فعالیت نمی‏کند.

وی افزود که نباید حالا عدم استقبال از آنها بهانه شده و آزاد به این بهانه بگوید که از تیم ملی کناره گیری میکند. منبع گفت که پذیرایی از ورزشکاران گنگ و نامعلوم نیست و حتی کمیته ملی المپیک؛ از ورزشکاران افغانی در خارج نیز تقدیر کرده است.

اغبر در حالی که محمد آزاد را یک پهلوان مستعد دانست، گفت که رهبری فدراسیون زورخانه ای آنها را در جریان بازگشت این تیم قرار نداده اند در غیر آن، از این تیم استقبال صورت میگرفت. رئیس کمیته ملی المپیک گفت :«شاید یکی از دلایل عدم استقبال از تیم ملی زورخانه ای، رخصتی روز دوشنبه بوده باشد.»

گفتنی است که تیم ملی زورخانه ای و پهلوانی کشور در سومین دوره مسابقات آسیایی این رشته در کشور بنگله دیش، یک طلا، دو نقره و یک برنز به دست آورده بود.