صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تيم تکواندوى نونهالان کشور مورد تقدير قرار گرفت

تيم تکواندوى نونهالان کشور مورد تقدير قرار گرفت

تيم تکواندوى نونهالان کشور، پس از کسب عنوان قهرمانى مسابقات بين المللى تاجکستان، روز ١٨اسد از سوى کميته ملى المپيک مورد تقدير قرار گرفت. اين تيم که با ١٢ ورزشکار، دومربی، يک داور و يک نفر هیأت در مسابقات تاجکستان اشتراک داشت، با کسب سه مدال طلا، دو نقره و دو برنز، مقام قهرمانى را به دست آورده است.

براى ورزشکاران مدال آور، يک هزار افغانى با يک پيرهن و يخن قاق، از طرف رياست کميته ملى المپيک داده شد. محمد عارف پيمان رئيس نشرات کميته ملى المپيک گفت که مطابق لايحه، براى مدال آوران طلا ده هزار، براى نقره هفت و براى برنز پنج هزار افغانى داده خواهد شد.

عبدالله صديقى ١٣ساله که در وزن ٤٠ کيلوگرام توانسته مدال طلا را کسب نمايد، از پنج سال به این طرف در اين رشته فعاليت دارد. وى گفت که در مسابقات دور اول، حريفان تاجکستانى خود را با نتيجۀ ١٠ بر صفر و همتاى ازبکستانى را با نتيجه ١٢ بر يک، شکست داده و به دور سيمى فاينل راه يافت .

وى در سيمى فاينل در برابر حريف روسى قرار گرفت و او را با نتيجه ١٢ بر يک، از راه خود برداشت و در فاينل، پنج بر يک ورزشکار تاجکستانى خود را به زانو در آورد و عنوان قهرمانى را از آن خود ساخت.محمد پرويز ١٠ ساله که در وزن ٢٤ کيلوگرام در اين مسابقات شرکت داشت، در مسابقه اول، استراحت بود اما در مسابقه دوم در برابر حريف روسى خود با نتيۀ ٣ بر صفر، شکست خورد و از مسابقات حذف شد.

محمد ضيا بخشى رئيس فدراسيون تکواندو گفت که اين مسابقات يک هفته‏اى، از تاريخ اول اسد در شهرخوجند تاجکستان، با شرکت تکواندوکاران افغانستان، روسيه، تاجکستان، ازبکستان و ترکمنستان برگزار شده بود.وى افزود که در اين مسابقات، افغانستان قهرمان شد؛ تاجکستان مقام دوم؛ و روسيه مقام سوم را از آن خود ساخت.براساس معلومات بخشى؛ در مسابقات بين المللى تاجکستان عبدالله، صبغت الله و روح الله مدال طلا، وليد و نويد مدال نقره، خطاب و شبير مدال برنز را براى افغانستان کمايى نمودند.

بخشى علاوه کرد که قرار است ٦ تن از اعضاى همين تيم در مسابقات نونهالان امريکا که تا دو ماه آينده در آن کشور برگزار مي‏گردد، اشتراک نمايند.وى افزود که اين تيم، به عنوان مهمان اشتراک خواهد کرد و تمامى مصارف آن را نيروهاى نظامى آمريکا در چوکات آيساف پرداخت خواهد کرد.

قابل ذکر است که تيم ملى تکواندوى افغانستان، در سال ٢٠٠٧ ميلادى در چين، توانست با شکست دادن رقيب ايرانى خود مدال نقره، و در مسابقات سال ٢٠٠٩ در دنمارک، يک مدال نقره و يک برونز را براى کشور به ارمغان بياورد.