صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قله نوشاخ بدخشان باردیگر توسط سه کوهنورد فتح شد

قله نوشاخ بدخشان باردیگر توسط سه کوهنورد فتح شد

قله نوشاخ پامیر، برای دومین بارتوسط یک کوهنورد افغان و دو همکاراسترالیایی او فتح شد. بلبل شاه، نماینده اداره توریزم در ولسوالی اشکاشم بدخشان، روز٢٤ اسد به پژواک گفت که عزیز بیک ٢٠ ساله باشنده ولسوالی واخان، قله ٧٤٩٢ متری نوشاخ را در ظرف ٢٠ روز فتح کرده است.

وى افزود: اين کوهنورد افغان را که دو کوهنورد استرليايى همراهى مي‏کرد، در تاريخ ٤ اسد سال روان، از قریه قاضی ده ولسوالى واخان، به هدف فتح قله نوشاخ حرکت کردند، که 23 اسد موفقانه برگشتد.
براساس معلومات منبع، عزيز بيک توسط جامعه حفظ حیات وحش (WCF) مهارت‏هاى کوهنوردی را آموخته است.

جمعه گل ٣٥ ساله باشنده قریه قاضى ده گفت که مردم محل، عزیز بیک و دو همراه استرالیایی وی را هنگام برگشت به قریه، مورد استقبال گرم قراردادند.
هم‏چنین میرعبدالواحد قوماندان کندک پولیس سرحدی در ولسوالی اشکاشم، ضمن تأييد برگشت موفقانه کوهنورد افغان گفت که این سه کوهنورد، در جريان صعود به قله نوشاخ، با استفاده از مخابره تاکی واکی، با دوتن از افغان‏هايی که سال قبل این قله را فتح نموده بودند، درتماس بوده و از طرف آن‏ها راهنمایی می‏شدند.

سال گذشته نيز دو تن از باشنده گان ولسوالی واخان، هريک ملنگ دریا و امیرالدین که در رشته کوهنوردى، در کشور فرانسه آموزش دیده بودند، این قله را فتح کردند. قله نوشاخ، پنجاه و دومین قله بلند دنیا محسوب می‏گردد و برای اولین بار در سال ١٣٣٩ توسط گروهی از کوهنوردان جاپانی به سرپرستی توشیاکی ساکی، فتح گردید.
ولسوالى واخان در٢٠٠ کیلومتری شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان، موقعیت دارد.