صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آیا حق واقعی بارسلونا در ال کلاسیکو برد است؟

آیا حق واقعی بارسلونا در ال کلاسیکو برد است؟

برخوردهای خشن بازیکنان رئال مادرید و تمارض های بی دلیل بازیکنان بارسلونا، مثل همیشه بازی را به مسیر خشونت کشاند. آیا وقت آن نرسیده است که برخوردهای جدی تری از سوی فدراسیون فوتبال اسپانیا و یوفا صورت بگیرد؟
ال کلاسیکو هم اکنون ده ها میلیون بیننده دارد و بدون شک از پربیننده ترین بازی های فوتبال است. چنین برخوردهایی تا یک حد و مرز خاصی فوتبال را شیرین خواهد کرد، اما این برخوردها از حد خود گذشته اند. این دو تیم در حال حاضر "زیباترین" فوتبال را به نمایش می گذراند، اما با خشونت و تمارض، از زیبایی این فوتبال کاسته می شود.

آدریانو بعد از ورود به میدان، جو بازی را بسیار متشنج کرد. او در عرض 20 دقیقه، 5 بار تمارض کرد و تا حد زیادی با اعصاب بازیکنان رئال مادرید، به خصوص سرخیو راموس بازی کرد. حتی لیونل مسی هم در یک صحنه در برابر مارسلو به تمارض پرداخت که ابدا قابل قبول نبود! ژاوی هرناندز هم امروز با تکل خشنش کارت زرد دریافت کرد. در ادامه هم مورینیو رفتاری عجیب و غیر ورزشی را از خود در برابر مسی به نمایش گذاشت.

اکثر درگیری های ال کلاسیکو، توسط بازیکنان ذخیره دو تیم آغاز می شود. این نشانگر این است که دو سرمربی، هیچ نوع برخوردی با بازیکنانشان ندارند و بازی جوانمردانه را به آنها گوشزد نمی کنند. جالب اینجا بود که ژوزه مورینیو، خودش هم وارد ماجرا شد و انگشتش را در چشمان "تیتو ویلانووا"، دستیار گواردیولا فرو کرد و از دور برای او بوس فرستاد!! چندی بعد، کنفرانس خبری مورینیو برگزار و در مورد این حرکت از او سوال شد. سرمربی پرتغالی رئال مادرید، یکی از جواب های کلاسیک خود را ارائه کرد: «تیتو ویلانووا دیگر کیست؟ او را نمی شناسم!!»در هفت ال کلاسیکوی اخیر 6 کارت قرمز و 37 کارت زرد از سوی داوران به بازیکنان رئال و یک کارت قرمز به اضافه 25 کارت زرد به بارسایی ها داده شده است.

این آمار نشان می دهد که در هفت بازی گذشته که در مدت کمتر از یک سال برگزار شده است، 62 کارت زرد به بازیکنان دو تیم نشان داده شده است! این آمار به هیچ عنوان در سطح بهترین بازی جهان نیست. اما چگونه می توان با این برخوردها کنار آمد؟سال گذشته، باشگاه بارسلونا از ژوزه مورینیو به دلیل صحبت هایش در کنفرانس خبری شکایت کرد. پس از آن رئال مادرید به دلیل تمارض های بی دلیل بازیکنان بارسلونا و همچنین حرف های نژادپرستانه سرخیو بوسکتس به مارسلو، به یوفا شکایت کرد. اما یوفا تنها ژوزه مورینیو را محروم کرد و ابدا هیچ برخوردی با بازیکنان بارسلونا و بوستکس انجام ندادند.

در حالی که کلمات بازیکن اسپانیایی بارسلونا، به طور واضح در یک فایل ویدئویی ثبت شده بود.
شاید یوفا اقدام خاصی در مورد دو بازی لیگ قهرمانان اروپا انجام ندهد، اما فدراسیون فوتبال اسپانیا، وظیفه دارد که به این موضوع رسیدگی کند. در کشور انگلیس، بازیکنان حتی به دلیل نوشتن کلام اهانت آمیز در توئیتر، جریمه های نقدی سنگینی را متحمل می شوند، چه برسد به چنین رفتارهای زننده ای در مسیر بازی! در کشور ایتالیا، تمارض، محرومیت دارد! یعنی بازیکنی که با تمارض خود باعث تغییر نتیجه بازی شود، به مدت دو یا چند بازی محروم خواهد شد.

به عنوان مثال، میلوس کراسیچ، بازیکن یوونتوس با تمارض باعث شد که بیانکونری یک پنالتی به دست آورده و بتواند تیم بلونیا را شکست دهد. پس از آن او به مدت دو بازی محروم شد. این قانون در یوفا نیز اجرا می شود. ادواردو، بازیکن آرسنال در بازی برگشت پلی آف این تیم در لیگ قهرمانان در برابر سلتیک، به تمارض پرداخت و این تصمیم موجب فریب داور و اعلام پنالتی به سود توپچی ها شد. یوفا ادواردو رو به مدت دو بازی محروم کرد.

سوال اینجاست، که چرا این قانون برای بازی های ال کلاسیکو اجرا نمی شود؟ همانطور که مارسلو، مدافع رئال مادرید باید به دلیل تکل خشنش در برابر سسک فابرگاس محروم شود، بازیکنی که به تمارض می پردازد نیز باید محروم شود. تمارض کردن بارسلونایی ها، مهم ترین دلیلی است که بازیکنان عصبی می شود و دست به بازی خشونت آمیز می زنند. البته این توجیهی برای تکل های خشونت آمیز رئالی های نخواهد بود و هر دو تیم بدون شک در این موضوع نقش داشته اند.