صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پلاتيني در مورد بحران مالي در فوتبال اروپا هشدار داد

پلاتيني در مورد بحران مالي در فوتبال اروپا هشدار داد

رييس اتحاديه فوتبال اروپا (يوفا) ضمن ابراز نگراني از آينده فوتبال حرفه اي در اين قاره نسبت به بحران مالي كه فوتبال اروپا را در بر گرفته است، هشدار داد. به گزارش خبرگزاري ها، 'ميشل پلاتيني' با اشاره به ورشكستگي و افزايش بدهي هاي باشگاه ها و همچنين اعتصاب بازيكنان در اسپانيا و ايتاليا گفت: چراغ هاي قرمز شروع به چشمك زدن كرده اند.

وي افزود: من نگران آينده فوتبال هستم و اخطار مي دهم. ادامه چنين وضعيتي امكان پذير نيست و با عواقب جدي روبرو خواهيم شد. پلاتيني اين سخنان را ساعاتي قبل از به تأخير افتادن شروع مسابقات فصل جديد سري آ ايتاليا به دليل اعتصاب بازيكنان بيان كرد.

روز قبل از آن هم اتحاديه بازيكنان و ليگ اسپانيا به توافق رسيده بودند. بر اساس اين توافق ليگ اسپانيا بايد 50 ميليون يورو بدهي بيش از 200 بازيكن اين كشور را بپردازد. اين در حاليست كه شش باشگاه از 20 باشگاه حاضر در رقابت هاي لاليگا از جمله هر سه تيمي كه تازه صعود كرده اند يعني بتيس، رويا وايكانو و گرانادا در آستانه ورشكستگي قرار گرفته اند.

پلاتيني كه در دهه 1980 براي تيم يوونتوس ايتاليا بازي مي كرد، اظهار داشت: بسيار نگران كننده است كه مسابقات به دليل اينكه باشگاه ها نمي توانند دستمزد بازيكنان را بدهند، برگزار نشوند. رييس فرانسوي يوفا در ادامه با حمايت از قوانين بازي جوانمردانه مالي يوفا كه براي جلوگيري از ولخرجي برخي از باشگاه هاي برتر اروپا تصويب شده است، خاطر نشان كرد: ما از اين قوانين يك قدم هم عقب نشيني نخواهيم كرد.

بر اساس اين قوانين، اگر باشگاه ها نتوانند در فعاليت هاي تجاري خود جلوي ضرر دهي را بگيرند، با مجازات هاي سنگيني از جمله محروميت از شركت در رقابت هاي ليگ قهرمانان باشگاه ها يا ليگ اروپا مواجه خواهند شد. پلاتيني همچنين از اختلاف باشگاه ها و فدراسيون ها بر سر تقويم مسابقات ملي به عنوان يكي ديگر از چالش هاي پيش روي خود نام برد كه بايد حل شود.

وي به اختلافات اخير 'كارل هاينس رومنيگه' رييس اتحاديه باشگاه هاي اروپا با 'سپ بلاتر' رييس فيفا هم اشاره كرد و گفت: اين مسئله نه به صورت شخصي بلكه بايد در سطح سياسي حل شود.

بنابراين گزارش، يوفا پس از افشاي رسوايي فساد در دستگاه حاكم بر فوتبال جهان به فيفا تا پايان سنبله مهلت داده است تا به پاكسازي اين نهاد بپردازد.پلاتيني كه همانند بلاتر در انتخابات سال جاري بدون هيچ رقيبي براي دومين دوره پياپي رياست يوفا را بر عهده گرفت، تأكيد كرد: رييس فيفا يا يوفا بودن حسن نيست. همه اينها مسووليت هاي سنگيني را بر دوش ما مي گذارد.

وي در پايان در مورد حذف تيم فنرباغچه از مسابقات ليگ قهرمانان به دليل دست داشتن در رسوايي تباني در فوتبال تركيه گفت: من هر وقت كه به فنرباغچه مي رفتم با استقبال مردم روبرو مي شدم. اما اكنون اگر بروم، همه مي خواهند دارم بزنند.