صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رقابت‏های سه روزه پانکريشن در کابل آغاز شد

رقابت‏های سه روزه پانکريشن در کابل آغاز شد

مسابقات پانکريشن، به منظور راهيابى به تيم منتخب کابل، دیروز در ورزشگاه کميته ملى المپيک شهر کابل آغاز شد. محمد عجب نورسيار رئيس فدراسيون پانکريشن، گفت: در اين مسابقات که براى سه روز ادامه خواهد داشت، ١٥٠ ورزشکار از ١٧ باشگاه ولايت کابل اشتراک دارند.

وى افزود که اين مسابقات، بين جوانان، نوجوانان و بزرگسالان برگزار شده است، که در پايان ٥٤ ورزشکار برتر، به عضويت تيم منتخب کابل برگزيده مي‏شوند.

نورسيار علاوه کرد که ورزشکاران برتر، بعداً براى اشتراک در مسابقات انتخابى تيم ملى، آمادگى خواهند گرفت.

رئيس فدراسيون پانکريشن گفت که اين چهارمين دور مسابقات، ميان ورزشکاران کشور است تا چهره‏هايى براى مسابقات بيرون مرزى انتخاب شوند و بتوانند دستاوردهاى خوبى به افغانستان داشته باشند.

اما کريم عزيزى ٢٢ساله عضو باشگاه ستاره که از دوسال بدينسو، در اين رشته فعاليت ميکند، از نحوه داورى اين مسابقات شکايت کرد و گفت: ((بيشتر داوران به نفع شاگردان خود قضاوت ميکنند.))

اين ورزشکار، از رهبرى فدراسيون و کميته ملى المپيک خواست تا کسانى را در مسابقات، جهت داورى استخدام نمايند که بتوانند درست قضاوت کنند و شاگردان شان در مسابقات حضور نداشته باشند.

عزيزى که در وزن ٥٨ کيلوگرام، حريفش را از باشگاه صحت عامه شکست داده بود، گفت که اگر تيم وى بخاطر قضاوت غيرمسلکى داور اعتراض نمى‏کرد، حريفش برنده اعلام مي‏شد.

رئيس فدراسيون پانکريشن، با آنکه مشکلات در داورى را تا اندازه اى پذيرفت؛ اما گفت که تعدادى از ورزشکاران، در اين رشته از مقررات آگاهى کمتری دارند.

پانکريشن، يک نوع ورزش رزمى است که کشتى، لگد و مشت زدن در آن، آزاد مي‏باشد.قرار معلومات رئيس فدراسيون پانکريشن، اين رشته يکى از ورزشهاى قديمى يونان باستان است، که سه هزار سال قدامت دارد و فعلاً در بيش از ١٠٠ کشور رايج است.

وى افزود که رشته پانکريشن، در سال ١٣٧٤ توسط خودش درکشور رايج شده است؛ ورزشکاران اين رشته در سه دوره مسابقات بين المللى اشتراک نموده و تاکنون يک مدال نقره و يک برنز را به دست آورده اند.

محبوب الله سرورى مدير نشرات کميته ملى المپيک گفت که در ختم مسابقات، به چهره هاى برتر جوايز و تقديرنامه هايى از سوى کميته ملى المپيک در نظر گرفته شده است.

وى افزود: چهره هايى که در اين مسابقات به تيم منتخب کابل راه پيدا ميکنند، مستحق پول عصريه اى که ماهانه از سوى کميته ملى المپيک پرداخت مي‏شود نيز مي‏گردند.

اين چهارمين دور مسابقات پانکريشن در کابل است.

در سومين دور مسابقات که ماه ميزان سال گذشته، در جمنازيوم کميته ملى المپيک بين ورزشکاران ١٠ ولايت برگزار شد،٧٦ ورزشکار برتر، عضويت تيم ملى بزرگسالان، جوانان و نوجوانان را کسب نمودند.