صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آغاز مسابقات کشتی در کابل

آغاز مسابقات کشتی در کابل

مسابقات کشتی (پهلوانی) با شرکت بيش از دو هزار کشتى‏گير، به هدف انتخاب تيم‏هاى برتر، روز پنجشنبه در شهر کابل آغاز شد. اين مسابقات، در ورزشگاه کميته ملى المپيک آغاز و قرار است که تا پايان سال جارى ادامه يابد.

محمد يونس حيران سکرترجنرال فدراسيون ملى پهلوانى، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين مسابقات، هر هفته در روز هاى پنجشنبه و جمعه، بين باشگاه‏هاى کشتی شهر کابل ادامه پيدا برگزار می‏شود.

وى افزود که در اين مسابقات، بيش از دو هزار کشتى‏گير از ٥٢ باشگاه ورزشى شرکت دارند که در پایان سال، تيم‏هاى منتخب جوانان، نوجوانان و بزرگسالان کابل انتخاب مي‏شوند.

حيران علاوه کرد که کشتى‏گيران، در رده‏هاى سنى مختلف با هم رقابت مي‏کنند و در روزهاى اخير سال‏جارى، چهره‏هاى برتر اين مسابقات، به تيم‏هاى متخب کابل جذب مي‏شوند.

سلطان محمود نظرى، مربی تيم ملى پهلوانى گفت که با ختم اين مسابقات، ورزشکاران باشگاه‏هاى ولايات نيز دعوت شده و تيم‏هاى منتخبه ولايات نيز انتخاب مي‏گردند.

وى افزود که نخست تيم‏هاى جوانان، نوجوانان و بزرگسالان کابل و سپس چهره‏هاى برتر به تيم‏هاى منتخبه ولايات، جذب خواهند شد.

حميدالله سرورى، مسؤول مطبوعات کميته‏ی ملى المپيک گفت، اين مسابقات، بر اساس برنامه‏ی فدراسيون کشتى و به همکارى کميته‏ی ملى المپيک، برگزار شده است.

سرورى، هدف از راه‏اندازى مسابقات را رشد پهلوانى بيان کرده گفت: «با وجود این که در گذشته، پهلوانى پرافتخارترين رشته و نسبت به رشته‏هاى ديگر ورزشى پيشتاز بوده، اما اکنون اين رشته به باد فراموشى گرفته شده است.»

سکرتر جنرال فدراسيون ملى پهلوانى نيز گفت، تعداد ورزشکاران اين رشته، نسبت به ساير ورزش‏ها بيشتر است، اما ورزشگاه مستقلی براى برگزاری مسابقات در اختيار ندارند.

وى گفت که فدراسيون، چندين بار براى برگزارى مسابقات آمادگى لازم اتخاذ کرده بود، اما از اينکه محل براى برگزارى مسابقات در اختيار نداشتند، منتظر ماندند تا آنکه جمنازيوم کميته المپيک، از مسابقات ساير رشته ها فارغ شد و زمينه مسابقات پهلوانى فراهم گرديد.

موصوف علاوه کرد: رهبرى کميته ملى المپيک، به آنها وعده سپرده است که بخاطر رشد اين رشته ورزشى، از هيچ نوع سعى و تلاش دريغ نخواهد کرد. محمد ظاهر اغبر رييس کميته ملى المپيک که در افتتاح اين مسابقات شرکت داشت، گفت : «اگر دست به دست هم بدهيم و شرايط ورزشى را براى ورزشکاران مهيا بسازيم، ورزشکاران مي‏توانند در مسابقات بيرون مرزى، حضور پيدا کنند.»

وى افزود که تشويق ورزشکاران و فراهم کردن زمينه هاى ورزشى، باعث به اهتزاز درآمدن بيرق افغانستان در ميادين مختلف جهانى و دستاورد، براى افغان ها ميگردد.

پهلوانى، از جمله ورزش هاى کهن و سنتی کشور است و به گفته سکرتر جنرال فدراسيون ملى پهلوانى، در حال حاضر بيش از هفت هزار نفر بر اساس گزارش‏هاى باشگاه‏هاى راجستر شده‏ی اين فدراسيون، مشغول ورزش کشتی (پهلوانى) در کشور مي‏باشند.