صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

يگانه دختر افغان از بازى هاى المپيک لندن حذف شد

يگانه دختر افغان از بازى هاى المپيک لندن حذف شد

تهمينه کوهستانى يگانه دختر افغان که به نمايندگى از افغانستان دیروز در مسابقات المپيک ٢٠١٢ لندن شرکت کرد،درجايگاه آخر قرار گرفت.

تهمينه کوهستانى درمسابقه دوش 100 متری زنان در گروه چهارم شرکت کرد، اما در دور اول از مسابقه حذف شد.

وى با پیمودن فاصله 100 متری در 14.42 ثانیه، در بین 9 حریف خود در جایگاه آخر قرار گرفت.

افغانستان، با شش ورزشکار در رشته های تکواندو، دوش، جودو و بُکس، در بازى هاى لندن شرکت دارد، که تهمينه کوهستانى و مسعود عزیزی در رشتۀ دوش، شامل آنها مى باشند.

کوهستانى قبلا به رسانه ها گفته بود که با لباس "کاملاً اسلامی" در ميدان مسابقات ظاهر خواهد شد . برای وى گرفتن مدال هدف نخست نيست وحضورش در مسابقات المپيک با ارزش تر از مدال طلاست.

بعد از کوهستانى، مسعود عزيزى در بخش دوش و روح الله نيکپا و نثار احمد بهاوى به تاریخ های ٩ و١٠اگست در بخش تکواندو داخل میدان رقابت خواهند شد.

پيش از اين اجمل فیض زاده اولين جودوکار افغان در دومین روز از سی ومین دور بازیهای المپیک لندن در شب ٩ اسد؛ در وزن ٦٦ کیلوگرام، به مصاف حریف هنگری خود رفت؛ اما در ١٧ ثانیه دور نخست، از میدان بازی کنار رفت و نتیجه را به حریف خود واگذار نمود.

در مسابقۀ بوکس که شب ١٠ اسد ميان اجمل فيصل با رقيب فرانسوى اش نورداماويليم، دروزن ٥٢ کيلوگرام صورت گرفت، نيز به پيروزى ورزشکار فرانسوى انجاميد.

اما کميتۀ ملى المپيک ابراز اميدوارى ميکند که ساير ورزشکاران افغان، در مسابقات بعدى دستاوردهاى خوبى داشته باشند.

محمد عارف پيمان مسوول نشرات کميتۀ ملى المپيک ميگويد که آنها از بخش جودو، بُکس و اتلتيک خفيفه (دوش)، آنقدر توقع مدال گرفتن را ندارند؛ چرا که در اين رشته ها قهرمانان کشورها که در سه، چهار دور مسابقات جهانى شرکت نموده و مدال گرفته اند، با حريفان افغانى خود مسابقه ميدهند.

اما وى حضور ورزشکاران افغان در بازى هاى ٢٠١٢ لندن را يک دستاورد خوانده گفت: "ما بيشتر روى نثاراحمد بهاوى و روح الله نيکپا دو تکواندو کار خود، حساب ميکنيم و اميد ما و مردم افغانستان، بر همين دو ورزشکار است؛ زيرا آنها قبلاً در بازى هاى المپيک و مسابقات خارجى، شرکت نموده و دستاوردهاى خوبى به کشور داشته اند."

مسوول نشرات کميتۀ ملى المپيک افزود که حضور تهمينه کوهستانى، به حيث يگانه دختر افغان در اين مسابقات نيز يک دستاورد براى افغانستان است.

همچنان اگر مسعود عزيزى بتواند ريکارد سال ٢٠٠٨ خود را در بازى هاى لندن بشکند، نيز يک دستاورد محسوب ميشود.

سی و مین دور بازیهای المپیک ٢٠١٢ لندن، از تاریخ ٢٧ جولای آغاز گردیده و تا ١٢ اگست ادامه دارد.

براساس تازه ترين گزارشات در پايان هفتمین روز رقابت‌های بازی‌های المپیک لندن ورزشکاران ٤٩ کشور ، در مجموع ٢٨٥ مدال طلا، نقره و برنز را کسب نموده اندکه چين باکسب١٨ مدال طلا ١١ نقره و٥ برنز در رده اول ،امريکا وکوريا جنوبى به ترتيب در رده هاى دوم وسوم قرار دارند.