صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مسئول لیگ برتر افغانستان: قهرمان لیگ برتر در بازی های آسیایی شرکت خواهد کرد

مسئول لیگ برتر افغانستان:  قهرمان لیگ برتر در بازی های آسیایی شرکت خواهد کرد

شفیق گوهری مسئول لیگ برتر افغانستان (کمیشنر عالی لیگ برتر) می گوید که تلاش ها جریان دارد تا زمینه برای حضور تیم قهرمان لیگ برتر افغانستان در بازی های آسیایی فراهم شود.
آقای گوهری به خبرگزاری بخدی گفت: گفتگو ها با فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) جریان دارد تا این کمیته را قناعت بدهیم که قهرمان لیگ برتر افغانستان، در بازی های آسیایی حضور داشته باشد.

گوهری اظهار امیدواری کرد تا در سال آینده، شاهد حضور قهرمان لیگ برتر افغانستان در بازی های آسیا باشیم.
لیگ برتر افغانستان به تازگی از سوی فدراسیون فوتبال افغانستان، با همکاری تلویزیون خصوصی طلوع و حمایت مالی شبکه مخابراتی روشن ایجاد شده است.

مسئولان این لیگ، به هشت زون افغانستان سفر کردند و از بین هزاران تن، اعضای هشت تیم را به نمایندگی از هشت زون کشور انتخاب کردند.
انتخاب بازیکنان در سه مرحله (تخنیک، فیزیک و روانشناسی) صورت گرفت و برای هر تیم 21 نفر انتخاب شدند.

شاهین آسمایی (زون کابل)، موج‌های آمو (زون شمال شرق)، عقابان هندوکش (زون مرکز)، اسپین غر بازان (زون شرق) دمیوند اتلان (زون جنوب غرب)، طوفان هریرود (زون غرب)، موج‌های آباسین (زون جنوب شرق) و سیمرغ البرز (زون شمال) هشت تیم هستند که از سوی داوران حرفه ای به لیگ بر تر افغانستان راه یافتند.

لیگ برتر افغانستان، نخستین گام مهم در ایجاد فوتبال حرفه ای باشگاهی در کشور خوانده شده است.
با این حال، شفیق گوهری مسئول لیگ بر افغانستان می گوید که این لیگ، در مراحل ابتدایی قرار دارد اما او تایید کرد که تمامی قوانین و اصول فیفا در لیگ بر تر افغانستان اجرا می شود.

گوهری گفت: در لیگ برتر افغانستان تمامی قوانین فیفا مراعات می شود و در حقیقت این برای نخستین باریست که فدراسیون فوتبال افغانستان یک تورنمنت با حفظ تمامی استندرد های فدراسیون بین المللی جهان را برگزار می کند.
فوتبال یکی از بازی های محبوب در افغانستان به شمار می‌رود و علاقه ‌مندان آن در سراسر کشور همواره در میدان های خاکی بازی کرده اند.

لیگ برتر فوتبال اسپانیا و انگلیس بیشترین هوادار را در بین علاقه مندان فوتبال در افغانستان دارد.
سال گذشته تیم ملی فوتبال افغانستان با راه یافتن به دور نهایی جام قهرمانی کنفدراسیون جنوب آسیا، بزرگترین موفقیت را در تاریخ فوتبال کشور رقم زد.

با این حال، شفیق گوهری می گوید که آنان، تا سه سال آینده مشکل مالی ندارند و در جریان یک سال ونیم گذشته، منابع مالی خوبی پیدا کرده اند.
گوهری گفت: تا زمانیکه منابع مالی مشخص نشده بود، اقدام به راه اندازی میدان سبز نکردیم و زمان که پول آن در اختیار ما قرار گرفت، این روند براه انداخته شد.

او افزود، شرکت های خصوصی اعلام آمادگی کردند تا مصارف تیم های انتخاب شده در لیگ برتر را پرداخت کنند، به گفته او نگرانی چندانی در بخش مالی وجود ندارد.
در حال حاضر، علی عسکر لعلی مربی و مدرس فیفا، یوسف کارگر مربی تیم ملی فوتبال افغانستان و برخی از مشاوران ورزشی، لیگ برتر افغانستان را نظارت می کنند.(بخدی)