صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

لیگ بر تر افغانستان؛ تحقق رویاهای جوانان

لیگ بر تر افغانستان؛  تحقق رویاهای جوانان

هیاهو و هیجان در یکی از استدیوم ورزشی کابل، هر علاقه مند به فوتبالی را به یاد فوتبال حرفه ای جهان می اندازد. اگر چه امکانات ورزشگاه های حرفه ای جهان تفاوت چمشگیری با استدیوم ورزشی کابل دارد اما در اینجا نیز برخی تماشاچی ها از برد و یا شکست تیم مورد علاقه اش، اشک می ریزد.

هزاران جوان در اینجا (استدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال افغانستان) گردهم آمده اند تا تیم مورد علاقه شان را تشویق کنند، این برای نخستین بار است که جوانان فوتبالیست، در زمینی کاملا "سبز" و با قوانین امروزی فوتبال، در کشور جنگ زده افغانستان توپ می زنند.

مختار لشکری هماهنگ کننده میدان سبز و از گزارشگران لیگ برتر افغانستان می گوید که تشویق و حضور جوانان برای شرکت در رقابت میدان سبز، او را شگفت زده کرده بود.

آقای لشکری به خبرگزاری بخدی گفت: "در برنامه میدان سبز، زمانی که به ولایت ها سفر می کردیم، سه تا چهار هزار ورزشکار در این برنامه شرکت می کردند و داور ها، از مجموع این ورزشکاران، 21 تن آنان را انتخاب می کردند."

لشکری می گوید که به ولایت های ناامنی مانند خوست و غزنی سفر کرده است تا به گفته او، بهترین فوتبالیست ها از این ولایت ها شناسایی شدند.او در این مورد به تیم د میوند اتلان از زون جنوب غرب کشور اشاره کرد که در حال حاضر این تیم مدعی قهرمانی لیگ برتر افغانستان است.اعضای تیم میدان سبز حدود 60 روز در سفر بودند و در هر ولایت هفت تا هشت روز سرگرم شناسایی ورزشکاران و جذب آنان به تیم های برتر فوتبال افغانستان بودند.

میدان سبز، برای کشف استعدادهای فوتبال افغانستان، از سوی فدراسیون فوتبال کشور با همکاری تلویزیون خصوصی طلوع و شرکت مخابراتی روشن راه اندازی شد.

این برنامه از بین هزاران مشتاق به فوتبال نزدیک به 170 تن را در قالب هشت تیم از هشت زون افغانستان شناسایی کرده است.

هشت تیم منتخب، در چارجوب "لیگ برتر فوتبال افغانستان" نخستین بازی خود را به تاریخ 18 سپتامبر در کابل شروع کردند.

مختار لشکری تاکید کرد که مردم افغانستان خواستار بهترین ها هستند و به گفته او قبل از این نیز در افغانستان فوتبال لیگ بود اما این فوتبال و لیگ معیاری و قانونی نبوده است.

به گفته او مربیان میدان سبز مجبور بودند از بین بازیکنان فوتبال خوبترین آنان را شناسایی و به تیم های زون معرفی کنند.

با این حال، شفیق گوهری مسئول لیگ برتر افغانستان به خبرگزاری بخدی گفت که سال آینده نحوه برگزاری لیگ متفاوت خواهد بود.

آقای گوهری می گوید که در سال آینده شماری از کارشناسان و ناظران فیفا در مراسم افتتاحیه لیگ حضور خواهند داشت و این مراسم مجلل تر برگزار خواهد شد.

او اعلام کرد که در آینده نزدیک و پس از ختم بازی های لیگ، روی اصول، قوانین، استراتژی و مصارف مالی فوتبال افغانستان کار آغاز خواهد شد.

برگزاری نخستین لیگ حرفه ای افغانستان با استقبال گسترده تماشاچیان به همراه بوده است.

آمار های تایید شده نشان می دهد که پس از نخستین بازی لیگ برتر، استدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال افغانستان میزبان پنج هزار تماشاچی بوده است.این رقم در بازی طوفان هریرود و عقابان هندوکش به مرز ده هزار نفر رسید که تنها هشت هزار تکت در این بازی به فروش رسید و موتر های آب پاش برای جلوگیری از هجوم تماشاچیان، وارد عمل شدند و از ورود هزاران تن دیگر در این استدیوم جلوگیری کردند.(بخدی)