صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

از لیگ برتر فوتبال انگلیس تا لیگ برتر افغانستان

از لیگ برتر فوتبال انگلیس تا لیگ برتر افغانستان

بازی فوتبال که در سراسر جهان طرفداران بی شماری دارد، در یک میدان مستطیلی سبز انجام می شود اما این میدان، گاهی به وسعت جهان بزرگ و گسترش پیدا می کند. لیگ برتر فوتبال افغانستان که در استدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال افغانستان (کابل) برگزار می شود همه روزه دو تیم با هم به رقابت می پردازند.

بازی فوتبال برای بار نخست در انگلستان شکل گرفت اما اکنون در تمام کشور ها از جمله افغانستان هواداران بی شماری دارد و برگزاری لیگ برتر اولین قدم جدی برای جدی گرفتن این رشته ورزشی به شمار می رود.

لیگ برتر فوتبال افغانستان که در استدیوم ورزشی فدراسیون فوتبال افغانستان (کابل) برگزار می شود همه روزه دو تیم با هم به رقابت می پردازند.تیم های که در این لیگ شرکت کردند، بازی کنان خوبی دارند و آنان(بازی کنان) با بازی حرفی که تا حال انجام داده اند، طرف داران بی شماری در داخل و خارج از کشورپیدا کرده اند.

در همین حال اما دو تیم که روز (پنجشنبه) به رقابت هم رفتند، با وجود برد 3 بر 0 شاهین آسمایی هر دو تیم موفق به صعود به مرحله بعد نشدند و از گردونه رقابت ها حذف شدند.

شاهین آسمایی که از زون مرکز است روز گذشته در حالی سه گل به اباسین صپی زد که دو بازی گذشته خود را باخته بود.ورزشکاران افغانستان که تاحال از بازی های معتدی جهان مدال های گوناگونی بدست آوردند، با راه اندازی لیگ برتر امید وار شدند که فوتبالیست های کشور هم روزی بتوانند در میادین این رشته ورزشی بدرخشند..

لیگ برتر فوتبال انگلیس از مطرح ترین لیگ های حرفه ای در جهان است.در همین حال مسوولان فوتبال افغانستان می گویند که آنان (مسوولان) با راه اندازی این لیگ توانسته اند بازی کنان خوبی را برای تیم ملی شناسایی و جذب کنند.این مسوولان می گویند: تیم که قهرمانی لیگ برتر را بدست بیاورد، می تواند در بازی های باشگاهی آسیا توپ بزند، و این برای کشور ما یک دستاورد بزرگ می باشد

.لیگ برتر افغانستان و لیگ برتر انگلیس
لیگ برتر انگلستان که در آن 20 تیم شرکت می کنند، از سال 1992 به این سو به صورت حرفه ای ظاهر شده است و در حال حاضر به یک صنعت تبدیل شده است.لیگ برتر انگلیس یکی از بهترین لیگ های جهان به شمار می رود که چندی پیش از سوی فدراسون فیفا بهترین لیگ قرن شناخته شد.

لیگ کشور های مختلف، اسپانیا، آلمان، ایتالیا، فرانسه با ایجاد تیم های قدرتمند از بهترین های فوتبال جهان به شمار می روند.

لیگ برتر افغانستان که امسال (1391) آغاز به کار کرده است تا حال هیاهوی زیادی در داخل و خارج کشور به وجود آورده است.سمیر هاشمی که در مورد فوتبال حرفی افغانستان دیدگاه خوش بینانه دارد، می گوید قبل از این افغان ها شاهد هستند که پولیس با سلاح و چوب دست خود مردم را لت و کوب می کردند، اما در فوتبال این روند تغییر کرده است.به گفته او زمان که تیم فوتبال هریرود با اسپین غربازان بازی داشت تماشاچیان مختلفی از سراسر کشور برای تماشای این بازی آمده بودند که ورزشگاه ظرفیت این همه تماشاجی را نداشت.

به گفته او اما ماموران پولیس به دلیل ظرفیت ورزشگاه و عدم بی نظمی در ورزشگاه ، مانند کشور های اروپای با موتر آب پاش مردم را از این ساحه دور می کرد.

هرچند که از لیگ برتر انگلیس تا لیگ برتر افغانستان، 20 سال فاصله زمانی وجود دارد اما درخشش بازی کنان کشور و افزایش امید ها به آینده این لیک، این فاصله را به حداقل رسانده است.لیگ برتر افغانستان از هشت زون افغانستان با حضور تیم های، طوفان هریرود، اسپین غربازان، عقابان هندوکش، شاهین آسمایی، موج های آمو و میوند اتلان، سیمرغ الرز و موج های اباسین تشکیل شده است(بخدی)