صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سمیه کریمی: برای سربلندی افغانستان مبارزه می کنم

سمیه کریمی: برای سربلندی افغانستان مبارزه می کنم

سمیه کریمی‌ ورزشکار سیزده ساله افغان است که به همراه خانواده اش، مدت یازده سال در شهر شتوتگارت در جنوب آلمان زندگی می ‌کند.

سمیه در رشته تکواندو در جنوب آلمان عنوان قهرمانی در وزن خود را در اختیار دارد و همزمان در صنف هشتم مکتب درس می خواند.

این قهرمان نوجوان تکواندو، به خبرگزاری بخدی گفت:" هشت سال است که تکواندو کار می‌کنم و آرزویم، بالا بردن بیرق افغانستان در المپیک و مسابقات بین المللی است."

خانم سمیه می گوید که در سال ۲۰۰۲ از افغانستان خارج شده و در این مدت هیچ سفری به افغانستان نداشته و به همین دلیل او (سمیه) زبان فارسی را به شکل نوشتاری بلد نیست.

پدر او همایون کریمی نیز از روشنفکران کشور است که آرزو دارد روزی به کشورش برگردد و برای مردمش خدمت کند. همایون کریمی می گوید که فرزندانش علی رغم اینکه نمی توانند به فارسی بنویسند اما می توانند به خوبی به زبان مادری شان، صحبت کنند. سمیه کریمی در طول این سال ها توانسته است که در مسابقات مختلف پیروز شود و مدال های رنگارنگی را به دست بیاورد. آخرین مدالی که او به دست آورد مقام اول در وزن 42 کیلوگرام در منطقه اشتوتگارت در جنوب آلمان است.

قهرمان جنوب آلمان، با اشاره به اینکه روح‌الله نیکپا سفیر صلح افغانستان، الگوی ورزشی اوست گفت: "می‌خواهم روزی در افغانستان تمرین و مبارزه کنم و برای مردم و کشورم افتخار آفرین باشم."

او از دولت خواست که این شرایط را برای تمام کسانی که مجبور به مهاجرت شده اند و می خواهند به کشورشان بازگردند؛ فراهم کند.

این دختر ورزشکار افغان از تمامی هم سن و سالانش خواست که برای وطن شان از هر راهی ممکن خدمت کنند و به گفته او، ورزش یکی از راه هایی است که می توان به وسیله آن برای افغانستان افتخار کسب کند.

آلمان از کشورهای اروپایی است که میزبان هزاران مهاجر افغانستانی است.

شماری از بهترین ورزشکاران کشور از جمله حمید رحیمی قهرمان مشت زنی جهان، نیز در آلمان زندگی می کنند.(خبرگزاری بخدی)