صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درخشش یک ورزشکار معلول افغانستان در تهران

درخشش یک ورزشکار معلول افغانستان در تهران

یک ورزشکار معلول افغانستانی، در روز جهانی معلولان توانست در کمترین زمان ممکن، به ساختمان برج میلاد صعود کند و رکورد پیشین را بشکند.رکورد قبلی صعود با دست به برج میلاد، به نام ورزشکار معلول ایرانی آقای طباطبایی در زمان یک ساعت و 40 دقیقه ثبت شده بود.

مرتضی عبدی ورزشکار معلول و مهاجر افغانستانی،1760 راه پلّه برج میلاد در تهران را در میان شور و استقبال مسئولان و رسانه ‏ها با دست در 59 دقیقه و 37 ثانیه بالا رفت و رکورد شکنی کرد.خانم ماهانا جامی ورزشکار معلول ایرانی که صعود به برج میلاد را همزمان با ورزشکار معلول کشور مان، آغاز کرده بود، موفق شد همین مسافت را در یک ساعت و 49 دقیقه 15 ثانیه پشت سر بگذارد.به مناسبت روز جهانی معلولان و با همکاری موسسه خیریه رعد و برج میلاد تهران روز یکشنبه، دوازدهم قوس، دو ورزشکار معلول و جوان افغانستانی و ایرانی که هر دو از ناحیه کمر به پایین دارای معلولیت هستند، توانستند 1760 پله برج میلاد تهران را با دستان خود بالا بروند.

این برنامه در حالی برگزار شد که از میان مسوولان فرهنگی و ورزشی دو کشور، اسدالله امیری رایزن فرهنگی افغانستان در ایران و مهدی مهدوی کیا فوتبالیست مطرح ایران شاهد سخت کوشی و تلاش ورزشکاران معلول بودند.

اسدالله امیری، رایزن فرهنگی کشور بعد از صعود مرتضی عبدی، به بالای برج میلاد تهران به خبرگزاری بخدی گفت: مرتضی عبدی امروز با سخت کوشی به ما نشان داد و تاکید کرد که معلولیت محدودیت نیست. بالا رفتن از 1760 پله برج میلاد، با دست توسط این ورزشکار معلول مهاجر نه تنها افتخار به جامعه مهاجران افغانستان در ایران است، بلکه افتخاری است به تمام مردم افغانستان.مرتضی عبدی نیز در گفت و گو با خبر گزاری بخدی گفت:" ما برای برنامه صعود به برج میلاد، از 8 ماه پیش برنامه ریزی کرده بودیم.

این ورزشکار معلول مهاجر که متولد 1361 است، در یک سالگی بر اثر بیماری فلج اطفال به این عارضه دچار شده است. عبدی می گوید که از سال 1382 ابتدا به ورزش بسکتبال با ویلچر روی آورده و ورزش را با وزنه برداری، کوه نوردی و تنیس روی میز هم تجربه کرده است.او، در ورزش باستانی در سالهای گذشته نفر اول ایران و صاحب سه مدال طلا، نقره و برنز در مسابقات مختلف نیز شده است.

مرتضی عبدی گفت: اولین صعود من با دست صعود به کوه شیرکوه در ولایت یزد ایران بود که 4750 متر ارتفاع داشت و در سال 1386 به نام خود ثبت کردم. پیش از من هیچ کسی این قله را با دست فتح نکرده بود.

عبدی انگیزه خود را از این کار را، ایجاد انگیزه به همنوعان، به خصوص معلولان کشورش عنوان کرد.

به گفته این ورزشکار معلول کشور، ورزشکاران و مهاجرین افغانستانی باید به توان مندی خود باور داشته باشند.به گفته او، مسوولان ورزشی کشور نیز باید دست روی دست نگذارند و برای رشد ورزش در کشور تلاش کنند.(بخدی)