صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دیگو مارادونا در جهان ورزش

دیگو مارادونا  در  جهان ورزش

تولد ديگو مارادونا و اولين بازي آندرس اينيستا براي بارسلونا از جمله اتفاقات مهم تقويم فوتبالي است. در تقويم فوتبالي جهان شاهد اتفاقاتي جالب توجه و مهم بوده‌ايم که يکي از آنها تولد يکي از برترين بازيکنان جهان است.

 55 سال پيش در چنين روزي، ديگو آرماندو مارادونا ديده به جهان گشود و فوتبالش را با قوطي کنسرو‌ها در خيابان‌هاي بوينوس آيرس شروع کرد و توانست رفته رفته پيشرفت کند و به بهترين بازيکن جهان تبديل شود. بسياري اين بازيکن را که وجهه سياسي و اجتماعي نيز دارد، برترين بازيکن قرن مي‌دانند. او که توانست با ناپولي به افتخارات بزرگي برسد، نه تنها در ارجنتين بلکه در سراسر جهان چهره محبوبي است.

او البته در عرصه مربيگري نيز چهره شد و در جام جهاني 2010 هدايت تيم ملي کشورش را بر عهده داشت ولي شکست چهار بر صفر برابر آلمان، مانع رسيدن اين تيم به مراحل پاياني شد. ديگو يکي از بااستعدادترين بازيکنان نسل فوتبال جهان است که در خانواده‌اي فقير و پرجمعيت به دنيا آمد. فوتبال را در باشگاه ارجنتينيوس جونيورز آغاز کرد و 15 ساله بود که به تيم اول باشگاه پيوست. در حالي که تنها 17 سال داشت، به تيم ملي ارجنتين دعوت شد و در برابر هنگري يک نيمه بازي کرد.

قدرت بازيسازي، پاس‌هاي بلند و کوتاه ميليمتري، قدرت حفظ توپ و هوش سرشار رهبري تيم در ميانه ميدان، ضربه‌هاي ناگهاني و حياتي، حفظ تعادل و قدرت پا به توپ عالي و بسياري از خصوصيات ديگر يک فوتباليست طراز اول در مارادونا جمع شده بود.

ديروز همچنين سالگرد اولين حضور آندرس اينيستا در ترکيب بارسلونا بود. از اين بازيکن که به عنوان پيکاسوي فوتبال جهان ياد مي‌شود، در بارسلونا به افتخارات بزرگي دست يافت و يکي از بهترين‌هاي پست خود تبديل شد. کارهاي فانتزي وهمکاري‌هاي زيباي او با ژاوي هرناندس باعث شد اينيستا و ژاوي به زوجي موفق در بارسلونا و تيم ملي اسپانيا تبديل شوند. اينيستا به تمام افتخاراتي که يک فوتباليست آرزوي آن را دارد، رسيده است. غير از توپ طلاي فوتبال جهان، او توانست با قهرماني در يورو، جام جهاني ليگ قهرمانان و لاليگا به عناوين مهمي دست يابد.

ديروز سالگرد روز تلخي براي جاپاني ها نيز بود. اين تيم در سال 1993 در انتخابي جام جهاني در آستانه رسيدن به جام جهاني، آن هم براي اولين بار قرار داشت. آنها در دوحه قطر برابر عراق به ميدان رفتند و تا دقايق پاياني نيز توانسته بودند به هدف خود برسند ولي يک گل از عراقي‌ها باعث شد تمام روياهاي جاپاني ها رنگ ببازد و اين تيم در عين شايستگي، در حسرت رسيدن به اولين جام جهاني بماند. مردم جاپاين از اين روز به عنوان روز تلخ فوتبال خود ياد مي‌کنند.

البته جاپاني ها بعد از آن در تمامي ادوار جام جهاني حاضر بوده است و در جام‌هاي جهاني 2002 و 2010 توانست به دور دوم نيز راه يابد ولي به ترتيب با شکست برابر ترکيه و پاراگوئه (ضربات پنالتي) از رسيدن به مراحل پاياني باز ماند.