صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«بولت» و «شیپرز» برندگان احتمالی جایزه سالانه دوومیدانی

«بولت» و «شیپرز» برندگان احتمالی  جایزه سالانه  دوومیدانی

يوسين بولت که قهرمان 6 دوره المپيک است، اولين اسم فهرست جايزه سالانه فدراسيون جهاني د‌و‌و‌ميد‌ا‌ني خواهد بود.

به نقل از Inside the games، يوسين بولت جامائيکايي توانسته رکوردهايش در دوي 100 متر و 200 متر را نگه دارد و يکي از دوندگان تيم چهار در 100 متر جامائيکا باشد که در مسابقات جهاني پکينگ قهرمان شد. او در قسمت دوي سرعت، بيشترين راي را آورده است.

يوسين بولت به عنوان بهترين ورزشکار تاريخ شناخته شده است. او در مسابقات پکينگ با حريفان قدرتمندي همچون جاستين گاتلين ر‌قا‌بت کرده است. او با قهرماني در دوي 200 متر توانست تعداد قهرماني‌هايش در مسابقات قهرمان جهاني را به 17 برساند. دافنه شيپرز از هالند نيز در فهرست جايزه سالانه زنان، اولين شخص به شمار مي‌رود. او در مسابقات پکينگ توانست مدال نقره 100 متر را کسب کند. او قهرمان دوي 200 متر نيز هست. دافنه رکورد اروپا را در دوي 200 متر دارد که 21 ثانيه و 36 صدم ثانيه است. رکورد 10 ثانيه و 81 صدم ثانيه او در دوي 100 متر بهترين رکورد بين زنان هالندي است.

در ماه اکتبر از اعضاي IAAF خواسته شد تا 9 مرد و 9 زن برتر د‌و‌و‌ميد‌ا‌ني را مشخص کنند. ورزشکاران از 9 رشته مختلف د‌و‌و‌ميد‌ا‌ني انتخاب مي‌شوند. قرار است بعد از انتخاب سه زن و سه مرد برتر د‌و‌و‌ميد‌ا‌ني، در آخر يک مرد و يک زن ورزشکار برتر د‌و‌و‌ميد‌ا‌ني مشخص شوند.

ورزشکاراني که سابقه دوپينگ داشته‌اند، (از جمله جاستين گاتلين) در اين انتخاب نخواهند بود. بولت تاکنون پنج بار جايزه مردان را برده است. سال گذشته، رنو لاويني، د‌و‌و‌ميد‌ا‌ني‌کار فرانسوي برنده اين جايزه شد. در قسمت زنان نيز والري آدامز، برنده جايزه سال 2014 شده بود.