صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دختر ورزشکار افغانستانی مي‏خواهد براى کشورش افتخار آفرينى کند

دختر ورزشکار افغانستانی مي‏خواهد براى کشورش افتخار آفرينى کند

دختر ورزشکار افغانستانی که هفت سال به نام پاکستان در مسابقات ملى و بين المللى شرکت مي‏کرد، با ايجاد کلپ ورزشى در کابل مي‏خواهد براى افغانستان افتخار آفرينى نمايد. اين دختر مينا "اسدى" نام دارد و ١٧ سال را در شهر کويته پاکستان سپرى نموده است. وى در شش سال اخير در وزن٥٠ و ٥٥ کيلوگرام عضويت تيم ملى شوتوکان کاراته آنکشور را دارا بود.

وى که باشندۀ اصلى کابل است و يک‏ماه مي‏شود به کشور برگشته، مي‏گويد که در مسابقات ملى پاکستان توانسته ٣٢ مدال به شمول ٢٢ طلا و ٧ نقره را کسب نمايد.اين دختر که ١٩ سال دارد، علاوه مي‏کند که در مسابقات سيف گيم بنگلادش در سال ٢٠١٠ به نام پاکستان اشتراک نموده بود ، سه مدال برنز در بخش هاى افرادى، مبارزه و نمايش بدست آورد.

اسدى که دیروز ٣٠ اسد کلپ ورزشى کاراته شوتوکان را بنام"ملت"براى طبقه اناث در دشت برچى کابل افتتاح کرد، گفت: «من در پاکستان مدال هاى زيادى کسب کرده ام ، اما حالا به کشور خودبرگشته ام تا در خدمت فرزندان کشورم باشم، به نام دختر افغانستانی در مسابقات شرکت کنم و براى وطنم افتخار کسب نمايم.»اين ورزشکار افزود که کلپ آنان در هفت تايم فعاليت داشته و در هر تايم گنجايش ٥٠ ورزشکارا دارا ميباشد.

وى مي‏گويد که اين کلپ با کمک و همکارى ورزش دوستان ايجاد شده و ماهانه ٢٢ هزار افغانى کرايه پرداخت مي‏نمايد.اسدى از کميته ملى المپيک خواست که همچو کلپ‏ها را براى رشد ورزش در ميان طبقه اناث، در بخش کرايه و وسايل ورزشى کمک نمايد.ملالى دقيق مسؤول ورزش بخش اناث کميته ملى المپيک با خرسندى از ايجاد کلپ‏هاى ورزشى، گسترش چنين کلپ‏ها را براى رشد ورزش طبقۀ اناث موثر ميداند.

دقيق مي‏گويد که ٤٤٥٠ ورزشکار اناث در ٢٣ رشته ورزشى در هشت ولايت از جمله ٢٥٠٠ ورزشکار در ٦٨ کلپ درکابل فعاليت دارند. فدراسيون کاراته در سال ١٣٥٤ در افغانستان رايج بوده و ازسال ١٣٦٨ بدينسو بصورت رسمى در چهار سبک اصلى "شتوکان، شتوريو، گوجوريو و وادريو "به فعاليت آغاز کرده است.