صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برنامه احداث مجتمع بزرگ ورزشی در مرکز شهر کابل

برنامه احداث مجتمع بزرگ ورزشی در مرکز شهر کابل

افغانستان در نظر دارد ساحه ای بزرگی در مرکز شهر کابل را به یک مجتمع ورزشی تبدیل کند. این مجتمع ورزشی در محلی به نام چمن حضوری احداث خواهد شد. چمن حضوری محلی است که شاه امان الله در نوزدهم آگوست ۱۹۱۹ میلادی در آنجا حضور یافت و استقلال افغانستان را از بریتانیای کبیر اعلام کرد. از آن پس نیز شاهان دیگر و روسای جمهوری در روزهای رسمی در این محل حضور می یافتند، مردم نیز برای دیدن شاه و مراسم جشن های ملی به آنجا می آمدند.

به این ترتیب چمن حضوری تبدیل شد به محل برگزاری جشنهای بزرگ ملی و به ویژه جشن روز ۲۸ اسد، روز آزادی افغانستان از بریتانیا. اما کمیته ملی المپیک افغانستان می گوید، برای این ساحه که نزدیک به یکصد و بیست جریب مساحت دارد، برنامه های دیگری دارد.

محمد ظاهر اغبر، رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان گفت که قرار است در این چمن ده میدان فوتبال، یک میدان هاکی و چند میدان دیگر برای بازی والیبال و سایر ورزشها ساخته شود. آقای اغبر افزود که کار ساخت این میدانها به یک سال زمان و حدود دو میلیون دالر هزینه نیاز دارد که پول آن را بنیاد عزیزی (یک نهاد داخلی افغانستان) کمک خواهد کرد.

کمبود بودجه از مشکلات اصلی بخشی ورزشی در افغانستان است و بسیاری از رشته‌های ورزشی در این کشور امکانات، از جمله محل مناسب برای تمرین های خود در اختیار ندارند. مارشال محمد قسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز کار ساخت این میدان‌ها گفت که تلاشها جریان دارد تا پول بیشتری برای بهبود امور ورزشی در اختیار نهادهای مربوط قرار داده شود.

در سالهای نیمه دوم دهه هفتاد خورشیدی طالبان از چمن حضوری به عنوان محلی برای اعدام افراد محکوم استفاده می‌کردند و پس از سقوط طالبان این چمن به محلی متروک تبدیل شده بود. در این سالها چمن حضوری بیشتر به عنوان محل انباشت موتر از کار افتاده دولتی شناخته می‌شد و حتی به محلی امن برای خرید و فروش مواد مخدر نیز تبدیل شده بود.

مارشال فهیم گفت که پس از بازسازی چمن حضوری، دیگر این چمن مرکز معتادان و زباله نخواهد بود و از آن جوانان به عنوان محل ورزشی استفاده خواهند کرد.(بی‏بی‏ سی)