صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سسك فابرگاس: ديگر مانند مسي نخواهيم ديد

سسك فابرگاس:  ديگر مانند مسي نخواهيم ديد

بارسا مثل ماشين كار مي‌كند، نتيجه مي‌گيرد تمام عمر مديون گوارديولا و اعتمادش خواهم بود

ستاره تازه وارد تيم فوتبال بارسلونا در اولين ماه حضورش در بارسلونا در گفت و گويي تفصيلي درباره‌ي موضوعات مختلف به اظهار نظرپرداخت. فابرگاس در اين مصاحبه روياي بازي كردن در كنار بهترين بازيكن جهان را يكي از دلايل پيوستنش به بارسلونا توصيف كرد.
كاپيتان پيشين تيم آرسنال كه با پافشاري بر خواسته‌اش براي پيوستن به بارسلونا سرانجام دو هفته پيش پيرمرد فرانسوي آرسنال را هم به جدايي‌اش راضي كرد، پس از حضور در ديدار مقابل ويارئال در هفته‌ي دوم رقابتهاي لاليگا كه البته با گلزني او و عملكرد خوبش همراه بود، با خبرنگار اسپورت به گفت وگو نشست. صحبت از سبك خاص بازي بارسلونا، تاثير از گوارديولا، روياي قهرماني در اروپا و مرور اتفاقاتي كه در دو هفته حضورش در اسپانيا پس از جدايي از آرسنال بر او گذشته، محور عمده مصاحبه‌اي بود كه در ادامه مي خوانيد.

* چرا تصميم گرفتي كه به بارسلونا برگردي. تو در لندن كاپيتان آرسنال بودي.
- در واقع هيچ چرايي براي اين تصميم وجود نداشت. من يك دوره فوق العاده را در آرسنال پشت سر گذاشتم كه از بهترين دورانهاي زندگي‌ام بود، اما شرايط براي بازگشتن من به بارسلونا فراهم شده بود و اكنون بهترين زمان بود. احساس كردم از لحاظ ذهني به اين آمادگي رسيده‌ام كه بتوانم در تيمي مانند بارسلونا بازي كنم. وقتش رسيده بود كه اين چالش جديد را در زندگي‌ام بپذيرم.

* يك سوم از عمرت را در آرسنال بازي كردي. در اين دو هفته‌اي كه براي بارسلونا بازي كردي، احساس نكردي دلت براي لندن تنگ شده است؟
- شايد دلتنگي واژه مناسبي براي بيان احساس من نباشد. نمي خواهم از حرفم سوء برداشت شود. دلم براي لندن تنگ شده چرا كه لندن واقعا يك شهر خاص است. من دوران نوجواني‌ام را در اين شهر پشت سر گذاشتم و رشد كردم. با اين وجود زادگاه و وطن چيز ديگري است، اما چيزي كه به وضوح به آن اطمينان دارم اين است كه من به لندن نرفتم تا دو سه سال فقط تجربه كسب كنم. در لندن خاطرات و لحظات خوش بسياري داشتم. لحظات خوشي كه فقط شامل فوتبال و مسائل حرفه‌اي نيست و به مسائل شخصي من هم مربوط مي شود. با اين وجود مي گويم كه نه دلم براي لندن تنگ نشده است. اينجا دوستان خوبي دارم و از طرفي تا لندن دو ساعت بيشتر راه نيست. هر زمان كه فرصت داشته باشم و اراده كنم مي توانم به آنجا بروم.

* پس نرفته بودي كه چند روز بازي كني و برگردي؟
- لندن شهر عجيبي است. مردم زيادي از كشورهاي ديگر مانند ايتاليا و فرانسه در آن زندگي مي كنند و هر يك تلاش مي كنند شرايط را براي زندگي شان فراهم كنند. زماني كه بارسلون را ترك مي كردم هوادار بارسلونا بودم. مي دانستم در دنياي فوتبال نمي توان هيچ چيزي را پيش بيني كرد. من ريسك بزرگي كردم. ريسك اين كه ديگر هيچگاه نتوانم به خانه بازگردم. خودم را آماده كرده بودم كه بازگشت به خانه ممكن است هيچگاه تحقق پيدا نكند به همين دليل خودم را براي آن آماده كرده بودم.
- من نمي توانم ديگران را فريب دهم. اگر بگويم نه، دروغ گفته‌ام. آدمي هميشه به گونه‌اي زندگي مي كند كه اميد دارد بهترين اتفاقها در زندگي‌اش رخ بدهد. من هم هميشه همين گونه بودم و با توجه به اين كه مي دانستم نمي توان از آينده خبردار بود، اميدم را از دست نمي دادم. خوشبختانه مربي بزرگي روي نيمكت بارسلونا حضور داشت كه شرايط را براي بازگشت من فراهم كرد. بازي در بارسلونا يك پروژه بزرگ براي من به شمار مي رود.

* اين دو هفته در بارسلونا به نظرت زود گذشت يا دير!؟
- نمي دانم چه بگويم. حقيقت اين است كه بارها خودم را در پيراهن آبي – اناري بارسلونا ديده بودم. در اين مدت هم كه در بارسلون بودم فيلمهاي زيادي از زمان كودكي ام در بارسلون ديدم. انگار يك عمر اينجا زندگي كرده ام. هشت سال در آرسنال بازي كردم. اين مدت بازي كردن در يك تيم براي هر بازيكن يك موفقيت به شمار مي رود. در انگليس تقريبا به فاصله سه روز در رقابتهاي مختلف بازي مي كردم، اما از زماني كه به بارسلونا آمدم همه چيز براي من به سرعت گذشت. ساعت يازده شب وارد بارسلون شدم. درست زماني كه بازي رفت با رئال مادريد به پايان رسيده بود. فرداي آن روز مراسم معارفه بود و چهارشنبه هم اولين بازي‌ام را انجام دادم. همه چيز بسيار سريع پيش رفت و من فرصت فكر كردن هم نداشتم. اما از اين زندگي سريع در اين 15 روز بسيار لذت بردم.

* فرصت نكرده‌اي به گذشته فكر كني؟
- راستش اصلا فرصت فكر كردن را نداشتم. به هر حال گذشته، گذشته است و ديگر كاري نمي توان انجام داد. بايد به آينده و لذت بردن از لحظاتي كه پيش رو دارم فكر كنم.

* سبك بازي‌ات نسبت به زماني كه بارسلونا را ترك كردي تغيير كرده است؟
- نمي دانم، فكر مي كنم اين موضوع را بايد از تيتو ويلانوا بپرسيد كه آخرين مربي من در بارسلونا بود.

* اما گفتي در اين مدت فيلمهاي زيادي حتي از كودكي‌ات ديده‌اي. بايد آخرين بازيهاي خودت را هم ديده باشي.
- ببينيد سبك بازي بارسلونا هميشه يكي است. در بارسلونا يك بار هم اتفاق نمي افتد كه تاكتيكي در زمين بر خلاف نظر مربي پياده شود. با وجود اين كه در ساليان مختلف بازيكنان زيادي مي آيند و مي روند، اما سبك بارسلونا حفظ مي شود و اين مساله‌اي است كه به موفقيت تيم كمك مي كند.

* و با بازگشت به بارسلونا، دوباره همبازي بازيكناني شدي كه پيش از اين در كنارشان بودي. مانند پيكه و مسي.
- من زماني كه 9 سالم بود فوتبال را آغاز كردم و پيكه و مسي از دوازده سالگي آمدند. ما سه نفر يك گروه را تشكيل داديم. هميشه فكر مي كردم كه بتوانم با يكي از آنها بار ديگر همبازي باشم. چه برسد به اينكه در كنار هر دو باشم.

* در سالهايي كه در آرسنال بودي ارتباطت را با پيكه قطع نكرده بودي. اين موضوع به بازگشت تو به بارسلونا كمك كرد؟
- بله، در طول اين مدت چندين بار با پيكه صحبت كردم و مشورتها و حرفهاي او كمك زيادي به من كرد كه بتوانم بهتر تصميم بگيرم.

* اولين چيزي كه پيكه در رختكن به تو گفت چه بود؟
- خب جرارد پيش از اين مي دانست كه من قرار است به بارسلونا بيايم. به من گفت " بالاخره به اينجا آمدي" كه البته چيز جديدي نبود.

* يكي از دلايلت براي بازگشت به بارسلونا قطعا حضور مسي بود. همه دوست دارند كنار او بازي كنند.
- دليل اصلي من بازگشت به بارسلونا پپ و تجربه كردن يك چالش جديد بود. بازيكناني مانند ژاوي و اينيستا در بارسلونا خوب كار مي كنند، اما مسي بهترين است. او در فضاهاي تنگ عالي كار مي كند. مسي مهربان ترين و تاثيرگذارترين شخص در بارسلوناست. مسي بهترين بازيكني است كه تاكنون درعمرم ديده ام و فكر نمي كنم من و شما بتوانيم از اين به بعد بازيكني در حد و اندازه هاي او ببينيم. به خودمان افتخار مي كنيم كه بازيكني مانند او را در اختيار داريم.

* و اين مربوط مي شود به نسل طلايي 87 [تاريخ تولد مسي، پيكه و فابرگاس]
- بله اما هر سه بازيكن نسبت به گذشته پيشرفت زيادي داشته اند، با اين وجود سبك بازي هنوز تغيير نكرده است؛ همان چيزي كه ياد گرفتيم بازي كنيم.

* پس ديگر نيازي نيست تا با شرايط اينجا سازگار شوي؟
- نه اين مساله را قبول ندارم چيزهاي زيادي است كه هنوز بايد ياد بگيرم. تيم سه سال است مثل ماشين دارد كار مي‌كند و نتيجه مي گيرد. سرمربي شرايط را به گونه‌اي فراهم كرده كه همه روحيه برد دارند. هنوز چيزهايي جديدي در بارسلونا مي بينم كه بايد ياد بگيرم. در فوتبال بايد در مسائل دفاعي چيزهاي زيادي ياد بگيرم. اين موضوع را مي دانم كه مردم و هواداران به دليل سه گلي كه در اين دو هفته به ثمر رساندم اشتباه هايي كه در اين چند بازي داشته ام را نديده اند. درست است من سه گل زدم، اما اشتباه‌هاي زيادي هم داشتم كه بايد پيشرفت كنم و در بازيهاي آينده مشكلاتم را برطرف كنم. هنوز در بازي كارهايي انجام مي دهم كه از لحاظ تاكتيكي صحيح نيستند و خوشبختانه ديگر بازيكنان اشتباه هاي من را پوشش مي دهند.

* از سبك بازي بارسلونا شگفت زده نشدي؟
- بيشتر از اين كه بخواهم از مالكيت بالاي توپ توسط تيم شگفت زده شوم از شيوه بازي تيم زماني كه توپ را در اختيار ندارد متعجب شده‌ام. هيچ كامپيوتري را نديده ام كه اين اندازه دقيق عمل كند. تغيير حالت بارسلونا از حالت حمله به دفاع فوق العاده است. در شرايط عادي زماني كه تيمي توپ را از دست مي دهد. تيم حريف زمان نسبتا زيادي توپ را در اختيار مي گيرد و پاسكاري مي كند. اما اين اتفاق در بارسلونا رخ نمي دهد. زماني كه توپ لو مي رود، در كمترين زمان ممكن پس گرفته مي شود. به بازيكنان اموزش داده شده است كه هر چه توپ زمان كوتاه‌تري در اختيار حريف باشد، مالكيت و تسلط تيم بر بازي بيشتر شده و شانس ايجاد موقعيت گل افزايش پيدا مي‌كند. اين يكي از پيچيده ترين مسائل تاكتيكي است كه در حال حاضر بيشتر مربيان فوتبال در جهان تلاش مي كنند به آن دست پيدا كنند و تعداد بسيار كمي موفق به انجام آن شده اند. تيم ما با اين وضعيت رسيده و چنين شرايطي اكنون در بارسلونا در بيشتر بازي ها ديده مي شود.

* تو مقابل بارسلونا با پيراهن آرسنال بازي كرده اي. بازي بارسلونا از درون با بيرون چه تفاوتي دارد؟
- بازي كردن مقابل بارسلونا كار واقعا دشوار و سختي است. بازيكنان تحرك زيادي در زمين دارند. توپ را از دست نمي دهند. پاسهاي زياد مي دهند. حتي از اين كه با دروازه بانشان هم در پاسكاري شريك شوند ابايي ندارند. ويكتور والدس هم دروازه باني است كه بازي با پاي خوبي دارد و زماني كه به او پاس داده مي شود، زير توپ نمي زند. همه بازيكنان از سبك بازي هم شناخت بالايي دارند و به تيم حريف فشار بسيار زيادي وارد مي كنند.

* اگر بازي به تو نرسد هم همين قدر با اشتياق صحبت مي كني؟!
- نمي توانم بگويم ناراحت نمي شوم، اما به هر حال از صرف حضورم در بارسلونا لذت مي برم و مي خواهم بهترين دوران زندگي‌ام را تجربه كنم. مي خواهم چيزهاي جديدي ياد بگيرم و شرايط متفاوتي را تجربه كنم. مي‌خواهم از لحظاتي كه برخي روزها فكر مي كردم هيچگاه در زندگي من تكرار نمي شود، استفاده كنم.

* بارسلونا هنوز فصل شروع نشده، دو جام به دست آورده است. نظرت چيست؟
- اين موضوع البته بسيار خوشايند و خوشحال كننده است. اينجا همه جام ها براي مردم اهميت دارند، مي خواهد جام كاتالان باشد يا ليگ قهرمانان اروپا. اما جامهايي كه اين فصل به دست آورده ايم حاصل تلاش و زحماتي است كه تيم سال گذشته كشيده است. بازيكنان فصل گذشته فاتح ليگ قهرمانان اروپا شده اند. من هم بايد از اين پس تلاش كنم تا تيم جامهاي بيشتري بگيرد.

* براي قهرماني در كدام جام عطش بيشتري داري؟
- ازليگ قهرمانان اروپا يك خاطره تلخ دارم و آن فينال پاريس است. نمي توانم بگويم شكست دردناكي بود، چرا كه تيمي كه مقابل بارسلونا بازي مي كند هميشه احتمال شكستش وجود دارد. به هر حال براي قهرماني در اروپا انگيزه زيادي دارم. البته قهرماني در لاليگا را هم مي خواهم. دوست دارم مانند بسياري از بازيكنان تيم از جمله ژاوي و اينيستا سه جام قهرماني در پرونده‌ام باشد: جام جهاني باشگاه ها، لاليگا و ليگ قهرمانان اروپا.

* تاكنون سه گل براي بارسلونا زده‌اي. به نظر مي رسد سبك هجومي بارسلونا حداقل براي تو مفيد بوده است.

- نمي دانم. فقط مي خواهم در كنار تيم بمانم. ياد بگيرم و پيشرفت كنم. به گل زدن فكر نمي كنم. فقط به فكر اين هستم كه چيزهاي جديد ياد بگيرم و پيشرفت كنم. چيزي كه مقرر شده رخ بدهد حتما اتفاق مي افتد.

* از پپ گوارديولا چه چيزهايي ياد گرفته‌اي؟
- گوارديولا آدمي اجتماعي با روابط عمومي بسيار قوي است و زياد با بازيكنان صحبت مي كند. اين موضوع در تيم بسيار تاثيرگذار است. از اين كه به من اعتماد كرد و اجازه داد به بارسلونا بيايم تمام عمر مديونش خواهم بود. او حالا مربي من است. من به حرفي كه مي‌زنم پايبندم. اميدوارم شرايط به گونه‌اي پيش برود كه هيچ وقت چه زماني كه در زمين هستم و چه زماني كه روي نيمكت مي نشينم، انگيزه ام را از دست ندهم. در اسپانيا بازيكناني مانند ژاوي، اينيستا و رائول گونزالز هستند كه حق دارند از از اين كه كم بازي كرده اند ناراحت باشند. قهرماني و موفقيتهايي كه آنها توانسته‌اند به دست بياورند به تنهايي گوياي همه چيز است. تنها هدف من اين است كه بتوانم رضايت و احترام هواداران را به دست بياورم و بيشترين دقايق ممكن در زمين بازي كنم.

* براي هواداراني كه در مراسم معارفه تو حضور داشتند چه پيامي داري؟
- من هميشه صادق بوده ام و خواهم بود. من مي دانم از كجا به كجا آمده ام. حضور در بارسلونا بزرگترين چالش زندگي من خواهد بود. بايد كنار بهترين بازيكنان جهان بازي كنم و از اين موضوع حس بسيار خوبي به من دست مي دهد. ممكن است در بسياري از بازيها از روي نيمكت كار را دنبال كنم و فقط در چند بازي بتوانم به ميدان بروم. بايد تلاش كنم در لحظاتي كه بازي مي كنم توانايي‌هايم را ثابت كنم. مطمئنا روي نيمكت شكيبايي ام را از دست نخواهم داد و هر زمان كه به من نياز باشد آماده خواهم بود.

* صحبتهاي زيادي پيش از آمدنت به بارسلونا در رسانه ها مطرح شد. اين كه اگر به بارسا بيايي جاي چه كسي بازي مي كني. اين كه ژاوي بازنشسته مي شود و تو جاي او را پر مي كني يا اين كه با حضور تياگوي جوان و آينده دار بازي به تو نمي رسد.
- به خوبي مي دانم اين صحبتها از كجا نشات گرفته است. به هر حال تابستان رقابتهاي فوتبال به طور كلي تعطيل است و رسانه ها موضوعي براي بحث كردن ندارند. بارها شنيدم كه گفته شد بارسلونا كه تياگو را دارد، سسك را براي چه مي خواهد بخرد. همچنان كه زمان بازگشت پيكه گفته شد كه بارسلونا كه پويول را دارد، جرارد پيكه را چرا مي خواهد خريداري كند. اما زمان هميشه دليل تصميم گيرنده را براي تصميمي كه گرفته روشن خواهد كرد.

* لاليگا امسال هم دو قطبي خواهد بود؟
- نمي دانم. در اين مقطع زماني كار دشواري است كه بخواهم به اين سوال پاسخ دهم. شايد اواسط فصل نظر ديگري پيدا كنم. كاري كه ما بايد انجام بدهيم اين است كه بازي خودمان را انجام بدهيم و به بقيه مسائل كاري نداشته باشيم. با اين وجود اطمينان دارم كه تمام بازيكنان خوب اسپانيا در بارسلونا و رئال مادريد جمع نشده اند و تيمهاي ديگري هم هستند كه مي توانند ما را اذيت كنند.در فصل پيش هم تيم هايي بودند كه هم بارسلونا و هم رئال مادريد مقابل انها به مشكل برخوردند.

* به عنوان سوال آخر. تا حالا ديده بودي تيمي با سه مدافع بازي كند!!؟
- يادم نمي آيد. فكر كنم آرسنال هم در يك بازي اين گونه بازي كرد. شايد داشتيم بازي را مي باختيم و نياز به گل داشتيم كه اين گونه بازي كرديم. درست يادم نمي آيد.