صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درخشش فوتبال افغانستان در مسابقات جنوب آسیا

درخشش فوتبال افغانستان در مسابقات جنوب آسیا

با وجود داشتن امکانات ناچیز وسهولتهای اندک، ملی پوشان افغان توانستند یک بازی قوی درمقابل حریفان خود از سریلانکا ارایه کنند

در چهارچوب مسابقات جام قهرمانی کنفدراسیون جنوب آسیا (South Asian Football Federation, SAFF) که هم اکنون درهند برگزار است، تیم ملی فوتبال افغانستان با نتیجه ۳-۱حریف سریلانکایی خود را شکست داد.

سریلانکا دردقیقه پانزدهم بازی، با لرزاندن دروازه تیم افغانستان، با یک گل سبقت گرفت.

اما دیری نگذشت که دردقیقه ۲۱ سنجراحمدی بازیکن افغان ازمسافت نسبتا دور، با شوتی که از بهترین شوتهای مسابقات جام کنفدراسیون جنوب آسیا خوانده شده است، دروازه تیم فوتبال سریلانکا را فروریخت و دردقیقه ۳۵ او گل دوم افغانستان را نیز به ثمر رساند.

درحالیکه ۱۲ دقیقه به پایان بازی باقی مانده بود، با ارسال یک کورنر توسط هارون فخرالدین، عطا محمد یمرالی با ضربه سر، سومین گل افغانستان را وارد دروازه تیم سریلانکا کرد و کاراین تیم را یک سره نمود.این پیروزی، افغانستان را درکنارهند و نپال به عنوان سه تیم نیرومند مسابقات قرارداد.

سنجر احمدی به خاطردرخششی که دربازی از خود نشان داد، به عنوان بهترین بازیکن این میدان شناخته شد وجایزه ویژه را از آن خود کرد.

دربازی قبلی افغانستان با نتیجه ۱-۱ با هند قهرمان جام کنفدراسیون جنوب آسیا مساوی شده بود.

جام کنفدراسیون فوتبال جنوب آسیا درهند در حلا برگزاراست.

ملی پوشان افغان درآن بازی نیز بهتر از رقیبان خود درخشیدند و فرصت گل زدن برای آنها بیشتر از بازیکنان هند میسر بود.

درسومین بازی ابن مسابقات، تیم افغانستان روز چهارشنبه (امروز) به مصاف حریف بوتانی خود می رود ودرصورت پیروزی، این کشور برای اولین بار درتاریخ خود موفق خواهد شد تا به نیمه نهایی مسابقات جام کنفدراسیون جنوب آسیا راه یا بد.

کارشناسان ورزشی پیش بینی می کنند که ملی پوشان افغان به آسانی ازسد بوتان خواهند گذشت.

تیم بوتان درمقایسه با تیم افغانستان، نسبتا ضعیف است. درماه مارچ امسال ودرچهارچوب بازیهای جام چلنج آسیا در نپال، افغانستان دوبار بوتان را با نتیجه ۳- صفر و۲ - صفر شکست داد.

تیم ملی فوتبال افغانستان برای نخستین بار در دهه ۱۹۴۰ به فعالیت آغاز کرد. اما پس ازآخرین بازی آن در۱۹۸۴ درچهارچوب مسابقات مقدماتی جام ملتهای آسیا، و با شدت گرفتن جنگهای داخلی دراین کشور، این تیم برای نزدیک به بیست سال از فعالیت بازماند.

پس از سقوط رژیم طالبان، تیم ملی فوتبال افغانستان با شرکت در بازیهای آسیایی بوسان کوریای جنوبی در سال ۲۰۰۲، باردیگر پا به عرصه بازیهای بین المللی گذاشت.