صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سرالكس فرگوسن ۷۰ ساله شد

سرالكس فرگوسن ۷۰ ساله شد

دیروز تولد 70سالگي سرالكس فرگوسن، مردي كه 25 سال است در اين تيم حضور دارد؛ بود و از ظواهر امر پيداست كه طي سالهاي اتي نيز همچنان اين روند ادامه خواهد داشت.

الكس فرگوسن هفتاد سال پيش در منطقه‌اي صنعتي در گلاسكو به دنيا آمد و امروز در حالي پا به دهه هشتم زندگي خود مي گذارد كه تيمش هنوز در کورس رقابت در صدر جدول با حریف همشهری خود منچستر سیتی است.

برخي مي گويند فرگوسن دچار «هراس از بازنشستگي» است. او به خودش آموخته كه به مدينه فاضله‌اي كه بعضي‌ها بابت كنار كشيدن از كارهاي سخت براي خود مي سازند، اطمينان نكند و همواره در دل كار باقي بماند. معتقد است ترسوها سعي مي كنند خود را از دنياي پراسترس مربيگري كنار بكشند و افراد شجاع در آن قدم برمي دارند. او به كار خود ادامه مي دهد و براي اين كار دلايل زيادي دارد، از جمله مشاوره مربياني كه بيش از 20 سال است مي شناسد و آنها هم تا سن و سال او كار كرده اند، يكي از آنها سربابي رابسون است، كه عنوان پيرترين مربي ليگ برتر را در اختيار دارد، او زماني كه 71 سال و 194 روز سن داشت از نيوكاسل بركنار شد.

بابي رابسون به فرگوسن توصيه مي كند كه تا زماني كه سالم است و مي تواند كار كند از مربيگري دست نكشد، چون خودش هنوز هم بابت بركنار شدنش از نيوكاسل حسرت مي خورد و دوست دارد دوباره روي نيمكت بنشيند.

شكي نيست كه فرگوسن اصلا به اين موضوع كه نيرويش در حال تحليل رفتن است فكر هم نمي كند و به هيچ وجه دوست ندارد تا زماني كه سرحال است تاج و تخت خود را در اختيار فرد ديگري بگذارد. شايد خيلي از كساني كه هنوز 50 ساله هم نشده اند فكر مي كنند وقتي 70 ساله شوند، دوراني همراه با بيماري و ناتواني را خواهد گذراند. فرگوسن اما اينگونه نيست، او يك امتياز بزرگ دارد: كار. از 7 صبح كار خود را آغاز مي كند، او دانشگاهي از انرژي و استعداد است.براي فرگوسن با وجود همه افتخاراتي كه كسب كرده، زندگي هر روز در حال تازه شدن است، درست در مقابل چشمان او، چرا كه هر روز نقشه هاي جديدي براي تيمش دارد و به اميد اجراي آنها روز خود را آغاز مي كند.

اظهارنظرهاي ماندگار سرالكس
سرالكس فرگوسن طي 25 سال حضور خود در يونايتد اظهارنظرهاي به يادماندني در مصاحبه هاي مختلف خود داشته است، كه در اين مطلب به برخي از جنجالي ترين و ماندگارترين آنها اشاره مي شود:
- «باورم نمي شود.... باورم نمي شود... فوتبال، اين جهنم خونين...»

بعد از پيروزي شگفت انگيز مقابل بايرن مونيخ در فينال ليگ قهرمانان اروپا در 26مي 1999 و قهرماني منچستريونايتد.

- «خيلي حساس مي شود، يك جورهايي همه را غلغلك مي دهد.... من اسمش را مي گذارم دوران جيغ درآور!»

در اوج رقابت بين آرسنال و يونايتد براي رسيدن به قهرماني در فصل 03-2002. اين اصطلاح به نام فرگوسن در فرهنگ اصطلاحات عاميانه انگليسي ها (براي توصيف بازيهاي حساس پايان هر فصل) جا افتاده است.

- «مي‌گويند او آدم باهوشي است، درسته؟ به پنج زبان حرف مي زند. من يك پسر 15 ساله از ساحل عاج برايتان مي اروم كه او هم به پنج زبان حرف مي زند، مثل بلبل!» كنايه سرالكس به آرسن ونگر سرمربي آرسنال در سال 1996.

- «او مي تواند در يك اتاق خالي دعوا راه بيندازد» در مورد دنيس وايز (ملي پوش سابق انگليس كه سابقه بازي در چلسي و لسترسيتي را داشت)

- «او احترام زيادي براي من قائل بود، چون موقعي كه سر ميز شام بعد از بازي رفت مرتبا مرا «رئيس» و «مرد بزرگ» خطاب مي كرد. اما خيلي بهتر مي شد كه براي پذيرايي اش از يك نوشيدني بهتر استفاده مي كرد. چيزي كه او براي من به عنوان نوشيدني داد بيشتر مزه تونر (ماده اي كه براي پاك كردن رنگ استفاده مي شود) مي داد! خيلي بد مزه بود.» در مورد ژوزه مورينيو.

- «يك اتفاق عجيب و غريب و غيرطبيعي بود. اگر 100 ميليون بار ديگر هم مي خواستم اين كار را بكنم، نمي توانستم اينقدر دقيق بزنم. اگر اينكاره بودم زمان بازيگري ام آن را انجام مي دادم.» در توصيف اينكه چگونه در رختكن يونايتد كفشش را به نحوي پرتاب كرد كه دقيقا به صورت ديويد بكام برخورد كرد.

- «اگر يك ايتاليايي به من بگويد اين يك بشقاب پر از پاستا است، من حتما سس روي آن را كنار مي زنم و زيرش را چك مي كنم. آنها استاد ظاهرسازي هستند.» قبل از بازي با اينترميلان در مرحله يك چهارم نهايي ليگ قهرمانان اروپا در سال 1999.

- «الان بزرگترين دغدغه من اين نيست كه در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد، در واقع الان دغدغه چنداني ندارم چون بزرگترين دغدغه من اين بود كه ليورپول را خيلي سريع از جايگاهش به پايين بكشم و زمين بزنم. شما مي توانيد اين مطلب را بنويسيد.» در گفت و گو با آلن هنسن (خبرنگار انگليسي) در سال 2002 در پاسخ به سئوالي در مورد اينده اش.