صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افتخار آفرين كشور بازهم افتخار آفريد؛ تكرار افتخارآفريني نيكپا در المپيك لندن

افتخار آفرين كشور بازهم افتخار آفريد؛ تكرار افتخارآفريني نيكپا در المپيك لندن

روح الله نیکپا، تکواندوکار كشور در مسابقات المپیک لندن توانست با شکست حریف بریتانیایی اش، به مدال برونز دست یابد. او مبارزه خوبی از خود نشان داد و باخت در مقابل ورزشکار ایرانی او را از مبارزه برای مدال طلا بازداشت.

در مسابقات المپیک لندن که پنج شنبه (19 اسد 1391/ 9 آگست 2012) برگزار شد، روح الله نیکپا در وزن 68 کیلوگرام بازی خوبی از خود به نمایش گذاشت. او توانست با شکست مارتین ستامپر بریتانیایی با 5 در مقابل 3 امتیاز، مدال برونز را از آن خود کند.

نیکپا پیش از این که با حریف بریتانیایی وارد میدان شود، با 14 در مقابل 2 امتیاز، حریف اش از جمهوری افریقای مرکزی را شکست داد.نیکپا حریف پولندی اش را در مسابقه مقدماتی شکست داد.

روح الله نیکپا که در المپیک 2008 نیز مدال برونز گرفته بود، در مرحله ابتدایی مسابقه تکواندوی المپیک لندن توانست با امتیاز 12 در مقابل 5، بر حریف پولندی اش میشل لونیفسکی غالب شود.

اما در مسابقه یک چهارم نهایی، روح الله نیکپا و محمد باقری معتمد، ورزشکار ایرانی به صورت همگام پیش می رفتند. در سه وقت مسابقه هر دو ورزشکار با امتیازهای مساوی در مبارزه بودند، اما در وقت چهارم، ورزشکار ایرانی یک امتیاز بیشتر گرفت و نتیجه با امتیاز پنج در مقابل چهار به نفع ایران تمام شد. به این ترتیب، ورزشکار ایرانی شانس روح الله نیکپا برای کسب مدال طلا را از او گرفت.

محمد باقری معتمد مدال طلا در مسابقات جهانی تکواندوی سال 2009 در دنمارک را در کارنامه اش دارد. او همچنان مدال طلا، نقره و برونز در قهرمانی کشورهای آسیایی گرفته است.روح الله نیکپا با مهارت مبارزه کرد. کاربران شبکه های مجازی در افغانستان از مبارزه او ستایش کردند و غلبه محمد باقری معتمد بر او را شانسی عنوان کردند.

مسابقه روح الله نیکپا به صورت گسترده از سوی افغاننستاني ها هم در فضای مجازی و هم از طریق تلویزیون دنبال می گردید. شمار تماشاچیان افغانستان در محل بازی نیز زیاد بود. افغانستاني ها از پیروزی نیکپا در دور مقدماتی و مبارزه او با حریف ایرانی اش، ابراز خوشحالی می کردند.

روح الله نیکپا که اولین و تنها مدال آور از مسابقات المپیک برای افغانستان است، تمرین تکواندو را در سن ده سالگی در کابل شروع کرد. اما جنگ به او مجال نداد و با خانواده اش به ایران مهاجر شد.

نیکپا در ایران به عضویت تیم تکواندوی پناهندگان افغان درآمد و در سال 1383 دوباره به کشورش بازگشت. او برای نخستین بار در مسابقات آسیایی در سال 2006 خوب درخشید. سرانجام در المپیک پیکنگ در سال 2008، نیکپا با پیروزی در مقابل آنتونیو راموس اسپانیایی، به مدال برونز دست یافت.(دويچه وله)