صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

استقبال گسترده از کاروان ورزشی افغانستان

استقبال گسترده از کاروان ورزشی افغانستان

محمد محقق: قهرمانان ورزش متعلق به تمام مردم افغانستان است

کاروان ورزشی افغانستان هنگام برگشت از لندن توسط هزاران تن از باشندگان کابل استقبال شد. استقبال کنندگان فریاد «زنده باد قهرمانان افغانستان» سر می دادند و کاروان ورزشی افغانستان را خوش آمدید می گفتند.

شهر کابل خلاف معمول حال و هوای دیگری داشت؛ عکس های روح الله نیکپا و نثار احمد بهاوی در موترها، و جاده های اصلی شهر نصب شده بود. در مراسم استقبال از کاروان ورزشی، شماری از مقام های حکومتی، نمایندگان پارلمان و سفیر بریتانیا در افغانستان شرکت کرده بودند.

روح الله نیکپا روز سه شنبه (24 اسد 1391) هنگام ورود به میدان هوایی کابل به خبرنگاران گفت هرچند برای به دست آوردن مدال طلا به لندن رفته بود، اما حالا که مدال برونز برای کشورش آورده نیز خوشحال است.

روح الله گفت: «واقعا خوشحال هستم که توانستم یک بار دیگر از مسابقات المپیک مدال بگیرم. این بار برای گرفتن مدال طلا رفته بودم و زحمت زیادی کشیده بودم اما متاسفانه قسمت نبود».

این دومین مدال برونز است که روح الله از المپیک می گیرد.

نثار احمد بهاوی که با وجود مصدومیت یک پایش در مسابقات المپیک شرکت کرد گفت افتخار دارد که کاروان ورزشی افغانستان با یک مدال به کشور برگشت، در حالی که بیش از صد کشور هیچ مدالی به دست نیاوردند. بهاوی گفت: «آخرین تلاش هایم را کردم نصیب که نبود، نبود. با آن هم دست خالی نیامدیم و با دست پر برگشتیم به وطن».

«قهرمانان صلح»
محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و نماینده پارلمان تاکید کرد که قهرمانان ورزش به تمام ملت افغانستان و نظام تعلق دارند نه به یک قوم، سمت و مذهب خاص.

آقای محقق گفت افتخار دارد که افغانستان در عرصه صلح جهانی پیشگام است: «مردم افغانستان امروز به خود ببالند که مانند دیگر ملل صلح دوست جهان، قهرمانان صلح هم دارند. همچنان که قهرمانان دفاع از وطن داریم اما امروز کم کم به عرصه صلح جهانی و ورزش که نمادی از صلح جهانی است، ملت ما افتخار می آفریند و عزیزان ما مدال می آورند.»

این نماینده پارلمان گفت دنیا باور نمی کرد که افغانستان بتواند پس از سی سال جنگ به این زودی در صف مدال آوران قرار گیرد. اما این کشور ثابت کرد که می تواند در عرصه ورزش با دنیا همگام حرکت کند.

وحدت و همبستگی
افغان ها به صورت گسترده از شجاعت نثار احمد بهاوی ستایش کردند که با وجود مصدومیت، مبارزه کرد.

هزاران نفر از ورزشکاران و مردم عادی پایتخت کابل، کاروان ورزشی افغانستان را در میان شور و شوق تا کمیته ملی المپیک همراهی کردند.

در چهره باشندگان پایتخت افغانستان احساس خوشی و غرور خاصی نسبت به ورزشکاران دیده می شد. آن ها به این باور بودند که مدال آوران الگوی همبستگی و صلح در افغانستان هستند.

اسد، یک باشنده کابل گفت: «همه مردم وقتی روح الله نیکپا را می دید، همه مردم افغانستان پشتون، تاجیک هزاره، می گویند روح الله یک افغان است و برای افغانستان مسابقه می کند. روح الله جان سمبول وحدت ملی افغانستان است».

پیشنهاد وزارت ورزش
نقیب الله فایق، رییس کمیسیون صحت، امور جوانان و ورزش ولسی جرگه گفت پس از این 10 تا 20 درصد مالیات دخانیات مانند سگرت و تنباکو برای تقویت ورزش در افغانستان مصرف خواهد شد. (دویچه وله)