صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زندگینامه میشل پلاتینی از ستاره فوتبال تا ریاست یوفا

زندگینامه میشل پلاتینی از ستاره فوتبال تا ریاست یوفا

ميشل پلاتيني، يکي از با نفوذترين چهره‌هاي جهان فوتبال را فدراسيون بين‎المللي فوتبال، فيفا به مدت نود روز از هرگونه فعاليت در زمينه اين رشته ورزشي تعليق کرده است.

اين تصميم را کميته اخلاقي فيفا اتخاد کرده که سخت سرگرم تحقيق درباره اتهاماتي است که از تابستان سال جاري گريبان عالي‌ترين نهاد سازماندهي و نظارت بر فوتبال را گرفته است .

سارنوال کل سوئيس که تحقيقاتي جداگانه را در اين زمينه آغاز کرده است، موقعيت آقاي پلاتيني، رئيس اتحاديه فوتبال اروپا (يوفا) را جايي «بين شاهد و متهم» توصيف کرده است.

در انتخابات بعدي رياست فيفا که قرار است روز 26 فبروري برگزار شود، از آقاي پلاتيني، 60 ساله به ‏عنوان جدي‌ترين گزينه براي جانشيني سپ بلاتر نام برده مي‌شد، اما اکنون در اين باره ترديدهايي به وجود آمده است.

ميشل پلاتيني از 2007 به رياست يوفا رسيد، اما پيش از آن به عنوان ستاره تيم فوتبال فرانسه به شهرت رسيده بود.

او در 21 جون 1955 در ژوف، شهري در شرق فرانسه به دنيا آمد و زندگي حرفه‌اي خود را با بازي در تيم‌هاي فوتبال نانسي  سن‌اتين و بعدها يوونتوس شکل داد.

فرانسه با وجود اين هافبک خارق‌العاده در 1984، زماني که ميزبان مسابقات جام ملت‌هاي اروپا بود، به عنوان قهرماني دست يافت.

هنوز کسي در تاريخ فوتبال نتوانسته است رکورد پلاتيني با زدن 9 گل در مرحله نهايي اين رقابت‌ها را بشکند.

فرانسه با حضور ميشل پلاتيني توانست دو بار در سال‌هاي 1982 و 1986 به مرحله نيمه نهايي مسابقات جام جهاني برسد.

او زماني گفته بود: «من در فوتبال به دنيا آمده‌ام.»

ميشل پلاتيني 72 بار براي تيم ملي کشورش بازي کرده و 41 گل به ثمر رسانده است، رکوردي که سرانجام تنها تيري آنري، مهاجم سابق ارسنال توانست در سال 2007 بشکند.

پلاتيني که «le Roi» يا شاه لقب گرفته است، به خاطر قدرت ارسال پاس‌هاي بلند و دقيق، تسلط کامل و تکنيک عالي نام خود را در ميان بهترين بازيکنان تاريخ فوتبال ثبت کرده است.

او سه بار به عنوان بهترين بازيکن اروپا برگزيده شد و با پشت سر گذاشتن 501 مسابقه و 265 گل به مربي‌گري روي آورد.

پلاتيني از 1988 تا 1992 سرمربي تيم فوتبال فرانسه بود و در سال 1998 پس از آنکه پيشنهاد رئال مادريد را براي سرمربيگري رد کرد، فرانس ميتران، رئيس جمهور وقت فرانسه او را مسئول سازماندهي جام جهاني فرانسه کرد.

او به سرعت مدارج ترقي را طي کرد و نايب رئيس کميته برگزاري جام جهاني 1998 در فيفا شد و دو سال بعد نايب رئيس فدراسيون فوتبال فرانسه شد.

پلاتيني از سال 2002 عضو کميته اجرايي فيفا بوده و در سازماندهي جام جهاني 2006 آلمان نقشي اساسي داشته است.او در سال 2007 رئيس يوفا شد و دو دوره متوالي نيز در انتخابات رياست اين نهاد پيروز شد.او در حال حاضر نايب رئيس فيفا نيز هست اما کميته اخلاقي فيفا تحقيق درباره او را به دليل دريافت پول «ناموجه» آغاز کرده است.

آقاي پلاتيني دو ميليون يورويي را که آقاي بلاتر به او پرداخته، حق‌الزحمه کار دانسته، اما کاري که آقاي پلاتيني به آن اشاره دارد يک دهه قبل از پرداخت پول، انجام شده بوده است.او بين سال‌هاي 1999 تا 2002 مشاور آقاي بلاتر بود و هرگونه اتهام تخلف را رد کرده و قول داده است تا با تصميم فيفا مبني بر تعليق او مبارزه کند. (بي بي سي)