صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جهان ورزش در چنین روزی

جهان ورزش در چنین روزی

در چنين روزي پله آخرين گلش را به ثمر رساند و بوفون نيز براي اولين بار در ليگ ايتاليا به ميدان رفت.

جهان ورزش درچنين روز شاهد دو اتفاق خوب بوده است که در ياد علاقمندان به فوتبال مانده است. در اين روز پله، برترين گلزن تاريخ فوتبال جهان توانست آخرين گل از هزار گل خود را به ثمر برساند. خيلي‌ها اين بازيکن را برترين بازيکن تاريخ مي‌دانند و معتقد هستند پله برترين بازيکن قرن است. او اين گل را از روي نقطه پنالتي به ثمر رساند.

پله پيش از اينکه اين ضربه را بزند، 999 گل به ثمر رسانده بود که تاکنون هيچ بازيکني نتوانسته است به اين تعداد گل برسد. هر چند روماريو بعدها با بازي‌هاي غيررسمي زياد، توانست به اين رکورد برسد تا از رقيبش عقب نمانده باشد. به اين ترتيب، پله 29 ساله اولين بازيکن چهار رقمي فوتبال جهان شد. او درباره اين گلش گفت: در آن روز همه، غير از هواداران واسکودوگاما مي‌خواستند من به اين گل برسم و تعداد گل‌هايم را به 1000 برسانم. يادم مي‌آيد چند بازيکن واسکودوگاما نزد من آمدند و گفتند که اين اتفاق امروز رخ نخواهد داد. آنها هرکاري که مي‌شد براي اينکه تمرکز من را برهم بزنند، انجام دادند ولي در نهايت آن توپ وارد دروازه حريف شد. او در ادامه گفت: براي اولين بار بود که در دوران فوتبالم با اين همه اضطراب روبه‌رو بودم. هيچ‌وقت چنين فشاري را تجربه نکرده بودم. دست و پايم مي‌لرزيد.

ديگر اتفاقي که در اين روز رخ داده اين است که جانلوييجي بوفون، دروازه‌بان پرآوازه يوونتوس اولين ديدارش را در ليگ ايتاليا براي پارما انجام داد. او در کنار ليليان تورام و فابيو کاناوارو، جزو بازيکنان بزرگ تيم پارما بودند که اين روزها حال و روش خوشي ندارد. با توجه به بدهي‌هاي زادي که پارما داشت، بوفون تصميم گرفت به يوونتوس برود تا پول زيادي هم به تيم پارما برسد تا از بحران خارج شود.

اين دروازه‌بان با حضور در يوونتوس به دوران با شکوه زيادي رسيد و توانست 9 بار برترين دروازه‌بان ليگ ايتاليا انتخاب شود و چهار بار نيز به عنوان برترين دروازه‌بان جهان انتخاب شد. قهرماني با ايتاليا در جام جهاني 2006، برترين روز فوتبالي اين دروازه‌بان بود.

 او در اين جام، تنها دو بار دروازه‌اش را باز شده ديد. يکبار در جريان ديدار با آمريکا در مرحله گروهي که کريستين زاکاردو به اشتباه دروازه خودي را باز کرد و يکبار نيز در ديدار نهايي که زين الدين زيدان از روي نقطه پنالتي دروازه او را باز کرد.

بوفون به تمام افتخارات بزرگ در فوتبال رسيد جز قهرماني در ليگ قهرمانان اروپا. او دو بار به ديدار نهايي ليگ قهرمانان رسيد ولي با شکست برابر ميلان و بارسلونا نتوانست به قهرماني در اروپا برسد.