صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نتایج ورزشکاران افغانستان در رقابت های همبستگی کشورهای اسلامی

 نتایج ورزشکاران افغانستان در رقابت های همبستگی کشورهای اسلامی

در اولین روز رقابت های تکواندوی بازیهای کشورهای اسلامی نمایندۀ وزن -۵۴ کیلوگرام کشور در برابر حریف از کشور ترکیه به میدان رفت، محسن رضایی با وجود آنکه در هرسه روند اول الی سوم عالی بود اما در نهایت با حساب نزدیک ۱۷ بر ۱۶ مغلوب حریف اش شد و از کسب مدال در این رقابت ها باز ماند.
به گزارش خبرگزاری آوا، منور شاه شهزاد امر نشراتی کمیته ملی المپیک به آوا، گفت که در وزن دوم که محمود حیدری از افغانستان نمایند گی می کرد در مقابل حریف از ترکیه پا به شیاب چیان گذاشت و در نهایت با نتیجۀ ۱۷ بر ۱۰ مغلوب حریف خود شد تا نتواند به دور بعدی راه یابد.
قابل ذکر است که در بخش داوری داور بین المللی افغانستان آقای عبدالصبور با قضاوت های خوبی که در دوره های قبلی مسابقات مختلف بین المللی انجام داده بود این بار نیز در تیم داوری رقابت های تکواندوی بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی در صحنه بود.
او افزود که ﺭﻭﺡ اﻟﻠﻪ ﻧﻴﻜﭙﺎ ﺩﺭﺑﺮاﺑﺮ ﺣﺮﻳﻒ ﺗﺮﻛﻤﻨﺴﺘﺎﻧﻲ خویش ﺑﺎ ﻧﺘﻴﺠﻪ ۲۷/ ۱۰ به پیروزی رسید اما در روز دوم روح الله نیکپا به آیکان تقی زاده از آذربایجان واگذر نمود و نتوانست که به سیمی فاینل برسد.
کفایت الله غیاثی حریف نیجریه یی خود را ۱۰ اخطاره کرد و پیروز شد اما کفایت الله غیاثی با نتیجه ۱۶ بر ۱۰ از تکواندو کار ترکیه بنام یونس ساری باخت و حذف شد.
گفتنی است که سمیه غلامی نیز به تکواندو کار المپیکی قزاقستان باخت.
اما در بخش اتلتیک افغانستان یک روز تاریخی را شاهد بود که کیمیا یوسفی نمایندۀ دوش ۱۰۰ متری افغانستان در این رقابتها حتی بهتر از المپیک ۲۰۱۶ برازیل ظاهر شد و توانست ۱۰۰ متر با ثبت زمان ۱۳ ثانیه و ۹۴ صدم ثانیه بدود و رکارد ملی افغانستان که مربوط خودش بود را بشکند.
این ملی پوش اتلتیک افغانستان که در المپیک برازیل نیز حضور داشت ریکارد قبلی افغانستان را که ۱۴ ثانیه و ۱۴ صدم ثانیه در اختیار روبینا جلالی بود را با ثبت زمان ۱۴ ثانیه و ۲ صدم ثانیه تقویت کرده بود، و حال با ثبت نمودن ۱۳ ثانیه و ۹۴ صدم ثانیه یوسفی باز هم تاریخ ساز شد تا همچنان بهترین دوندۀ تاریخ ورزش افغانستان در بخش مادۀ ۱۰۰ متری بانوان کشورش باشد.
ورزشکاران افغانستان در رشته های تکواندو، پهلوانی، ورزشهای زورخانه یی، جودو، اتلتیک، ووشو و آببازی اشتراک نموده اند، این رقابتها هر چهار سال یکبار به میزبانی یکی از کشور های اسلامی برگذار میگردد.
ورزشکاران افغانستان پس از ۱۲ سال عدم اشتراک در این رقابت ها برای دومین بار حضور شانرا تجربه می کنند، اولین حضور ورزشکاران افغانستان در بازی های کشور های اسلامی به سال ۲۰۰۵ میلادی باز می گردد که در آن بازی ها تنها نثار احمد بهاوی موفق به گرفتن مدال برونز در رشته تکواندو شده بود.
رقابتهای کشور های اسلامی با حضور بیشتر از ۶ هزار ورزشکار از ۵۶ کشور اسلامی در ۲۱ رشتۀ ورزشی به میزبانی شهر باکو پایتخت آذربایجان از ۱۲ ماه می سال روان میلادی آغاز شده است و الی ۲۲ ماه می ادامه دارد. گفتنی است که امروز شریف مرادی و حکمت الله نورانی در بخش تکواندو به مصاف حریفان شان به میدان می روند. (آوا)