صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رقیب‌های مسی و رونالدو برای کفش طلا در یک دهه اخیر

 رقیب‌های مسی و رونالدو برای کفش طلا در یک دهه اخیر

مهاجم بارسلونا و رئال مادريد در يک دهه اخير هميشه براي رسيدن به کفش طلا يک رقيب داشتند.
به نقل از آس، فوتبال جهان در يک دهه اخير به رقابت ليونل مسي و کريستيانو رونالدو محدود شده است. مهاجم ارجنتيني و پرتگالي جوايز فردي را از سال 2009 به خود اختصاص دادند. هر دو بازيکن ( مسي پنج و رونالدو چهار) از اين سال برنده توپ طلا بودند. در جايزه کفش طلا هم رقابت اغلب بين مهاجم بارسلونا و رئال مادريد بود.
در اين فصل ليونل مسي اين جايزه را به خود اختصاص خواهد داد. مهاجم ارجنتيني با به ثمر رساندن 35 گل در 33 بازي 70 امتياز کسب کرده است. او هفت گل بيشتر از سوارس و 11 گل بيشتر از رونالدو به ثمر رسانده است. در اين شرايط مسي رقيب خود در کسب کفش طلا يعني باس داست هلندي را کنار خواهد زد. بازيکن تيم اسپورتينگ ليسبون در 30 بازي توانسته است 31 گل به ثمر برساند و 62 امتياز کسب کند. همچنين  مارک لواندوفسکي نيز تا آخرين هفته با مهاجم بارسلونا رقابت خواهد کرد. او در 32 بازي 30 گل به ثمر رساند و 60 اميتاز کسب کرد. باس داست نخستين بازيکني نيست که با رونالدو و مسي براي کفش طلا رقابت مي کند. در فصل 08-2007 دني گيسا در اين شرايط قرار داشت. مهاجم اسپانيايي با پيراهن مايورکا 27 گل به ثمر رساند اما رونالدو که در آن زمان که در منچستريونايتد بازي مي کرد اجازه نداد اين جايزه به مهاجم اسپانيايي برسد. سومين بازيکن هونتلار از آژاکس بود که 34 گل به ثمر رساند اما به خاطر اين که هر گل در ليگ هالند 1.5 امتياز دارد نتوانست برنده کفش طلا شود. يک فصل بعد ديگو فورلان با پيراهن اتلتيکومادريد 32 بار گلزني کرد و اين جايزه را به خود اختصاص داد، او توانست بالاتر از ساموئل اتوئو قرار گيرد. مسي در فصل 10-2009  اجازه نداد کفش طلا به دي ناتاله و ديديه دروگبا برسد. بازيکن ايتاليايي و ساحل عاجي هر يک 29 گل به ثمر رساندند اما مسي 34 بار دروازه حريفان را باز کرد. در فصل بعدي دي ناتاله دوباره در اين رقابت حضور داشت و با پيراهن اودينزه 28 گل به ثمر رساند، او با رکورد ماريو گومز برابر بود. با اين حال مسي با 31 و رونالدو با 41 گل بالاتر از او قرار گرفتند. در فصل 12-2011 در حضور دو ستاره ارجنتيني و پرتگالي فان پرسي فرصت کسب کفش  طلا را داشت. مهاجم هلندي به همراه آرسنال 30 گل به ثمر رساند اما مسي 50 بار گلزني کرد و 100 امتياز (بهترين رکورد) به دست آورد.
در فصل 13-2012 رقابت دو مهاجم بارسا و مادريد ادامه داشت و مسي 46 و رونالدو 34 گل به ثمر رساند. ادينسون کاواني با 30 گل سومين گلزن برتر شد.  سوارس در فصل بعد توانست با ثمر رساندن 31 گل به همراه رونالدو اين جايزه را به خود اختصاص دهد. مهاجم پرتگالي در فصل 15-2014 توانست 48 بار دروازه حريفان را باز کند و علاوه بر کسب کفش طلا با 96 امتياز بهترين رکورد شخصي اش را به ثبت رساند. مسي در آن فصل 43 بار گلزني کرد و در ديگر ليگ سرخيو آگوئرو با 26 گل برترين گلزن شد. در فصل گذشته رونالدو و مسي در بين برترين ها جايي نداشتند و سوارس با 40 گل برترين گلزن رقابت هاي اروپايي شد. گونسالو ايگواين نزديک ترين تعقيب کننده اش با 36 گل بود.