صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مسوولان فدراسیون فوتبال، برخورد سلیقوی می کنند

مسوولان فدراسیون فوتبال، برخورد سلیقوی می کنند

شمارى از ورزشکاران ولايات جنوب شرقى دراعتراض به اينکه، ورزش در کشور رنگ سياسى به خود گرفته و مسوولان فدراسيون فوتبال، برخورد سليقوي مي کنند، درکابل گردهمايى نمودند. اين ورزشکاران ولايات لوگر، خوست، پکتيا، پکتيکا، ميدان وردک و غزنى، ديروز در يک گردهمايي در مقابل فدراسيون فوتبال، از فدراسيون بين المللي فوتبال (فيفا) خواستند تا زمان برگزاري انتخابات فدراسيون فوتبال افغانستان، هرچه زودترمشخص گردد.
ورزشکاران معترض شعارهايى، مانند «ما خواهان تغيير و رشد فوتبال استيم»، «ما فوتبالران از دست زورگويي رئيس فعلي و سکرتر فدراسيون فوتبال به ستوه آمده ايم»، «ما خواهان انتخابات شفاف فدراسيون فوتبال استيم و «بايد براي رشد فوتبال در ولايات برخورد يکسان شود»، سرمى دادند. احمد ولي گلاب زوي رئيس فدراسيون فوتبال ولايت خوست واشتراک کننده اين گردهمايى  به پژواک گفت، پانزده سال است که فدراسيون فوتبال، هيچ برنامه بخاطر رشد فوتبال در اين ولايت نداشته است. وي افزود  مسوولان فدراسيون فوتبال، از آغاز ليگ برتر تا کنون، ورزشکاران را از کابل و ولايات شمالي به نام ولايت خوست در تيم «د اباسين» برگزيده اند. او گفت: «ازچندين سال به اينسو پولى که سالانه بايد فدراسيون مرکزي به فدراسيون خوست بدهد، پرداخت نشده است و ورزشکاران در اين ولايت در بي برنامه گي و مشکلات زياد به سر ميبرند.» موصوف از «فيفا» خواست تا بخاطر سرنوشت ورزشکاران و بيرون رفت از اين وضعيت ، سرنوشت انتخابات را مشخص کند تا ورزشکاران در تمامي ولايات رشد يکسان داشته باشند. جهادالحق يکي از ورزشکاران ولايت پکتيا گفت: «چندين سال است که براي راه يافتن به تيم د اباسين  آمادگي دارم؛ اما هر سال وقتي به فدراسيون فوتبال اين ولايت مراجعه مي کردم، مى ديدم که ورزشکاران از مرکز به اين تيم انتخاب شده اند.» او که در تيم الف اين ولايت بازي مي کند افزود  يک روز هم  فدراسيون پول را که به نام عصريه براي بازيکنان تيم هاي الف ولايات در نظر دارد، پرداخت نکرده است و ازينرو ورزشکاران از ادامه ورزش دلسرد شده اند.  محمد آصف مربى تيم گروپ الف «همت مجاهد» ولايت خوست نيز درصحبت هايش به پژواک گفت فساد، تعصب و برخورد دوگانه مسوولان فدراسيون فوتبال، سبب شده است که اين ورزش در چند سال اخير دستاورد خاص نداشته باشد.
وي افزود که فدراسيون فوتبال، همه سال در خصوص انتخابات ورزشکاران از زون جنوبشرقى در تيم د اباسين، برخورد ناعادلانه مي کند و بازيکنان اين تيم را از کابل و پنجشير انتخاب مى کنند. به گفتة او، انتخاب بازيکنان و راه اندازى مسابقات درساير زون ها برگزار مى شود؛ اما راه اندازى مسابقات زون جنوبشرقى وانتخاب ورزشکاران در کابل  صورت مى گيرد و اين هرگز قابل قبول آنان نيست؛ بايد مسابقات و انتخاب بازيکنان در خود اين زون برگزار شود. او گفت هرگاه فدراسيون فوتبال مشکل ندارد، پس چرا نمي خواهند انتخابات برگزار شود تا يک شخص صادق که براي رشد ورزش فوتبال برنامه داشته باشد، از سوي ورزشکاران انتخاب شود. اعتراض کنندگان که در مقابل درب ورودي فدراسيون فوتبال تجمع نمودند، محمد سالم علمي رئيس فدراسيون فوتبال ولايت لوگر قطعنامة پنج ماده يى را به خوانش گرفت.
 دراين سند آمده است که تاريخ انتخابات فدراسيون فوتبال، بايد هرچه زود تر مشخص شود، يک ماه قبل از انتخابات بايد رئيس فعلي از موقف اش کنار برود و سکرترجنرال که يک شخص بي طرف است، بايد دست از کمپاين براي رئيس کنوني بردارد. در قطعنامه از فدراسيون بين المللي فوتبال (فيفا) خواسته شده است که جلو رهبري فدراسيون فعلي که از بودجه ورزشکاران خلاف قانون و اساسنامه فيفا به نفع خويش استفاده مي کند گرفته شود . اما مسوولان فدراسيون فوتبال ادعاهاي ورزشکاران ولايت جنوبشرقى در قسمت برخورد دوگانه  با ورزشکاران  را رد کرده، مي گويند که آنان براي برگزاري انتخابات تعهد دارند و در اين عرصه منتظر فيصله «فيفا» هستند. محمد يوسف کارگر معاون فني فدراسيون، درپاسخ به اين نگرانى معترضان که گويا بازيکنان  براى تيم داباسين درکابل انتخاب ميگردند، گفت که بازيکنان تيم فوتبال «د اباسين» بر اساس معيارهاي موجود که براي گزينش بازيکنان مدنظر است،  انتخاب شده اند  و ادعاي موجود يک دروغ محض مي باشد. او گفت: «فدراسيون زمان انتخابات را مشخص کرده بود؛ اما بر اساس مداخله برخي افراد و اشخاص انتخابات به تعويق افتاده است و تا زمانيکه فيفا در اين مورد تصميم نگيرد، ما صلاحيت برگزاري انتخابات را نداريم. (پژواک)