صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مسی بهترین بازیکن تاریخ لالیگا

مسی بهترین بازیکن تاریخ لالیگا

مهاجم بارسلونا بر اساس بررسيهاي انجام شده بهترين بازيکن تاريخ لاليگا لقب گرفت.
به نقل از موندو دپورتيوو، ليونل مسي بهترين بازيکن 86 فصل لاليگا است. بر اساس بررسي مرکز تحقيقات تاريخ و آمار فوتبال اسپانيا، مهاجم ارجنتيني بارسلونا به عنوان برترين بازيکن شناخته شد.
رائول گونسالس، مهاجم پيشين رئال مادريد (1994-2010) در اين فهرست در جايگاه دوم قرار دارد. او بالاتر از سسار رودريگس، بازيکن پيشين بارسلونا (1941-60) است. سپس تلمو سارا (بازيکن سابق اتلتيک بيلبائو 1940-57) و انريکه کاسترو ملقب به کيني که در سالهاي 1968 تا 1987 در اسپورتينگ خيخون و بارسلونا بازي کرد در اين فهرست ديده ميشوند.
اين بررسي با در نظر گرفتن برخي موارد همچون دقايق حضور يک بازيکن در فصل و گلهايي که در جريان بازي يا از روي نقطه پنالتي به ثمر رسانده، توسط خوسه آنتونيو اورتگا انجام شده است.
از نخستين هفته آغاز لاليگا نزديک به 90 سال ميگذرد که در سطح نخست اين رقابتها تاکنون 9280 بازيکن به ميدان رفتهاند. 854 نفر از اين تعداد دروازهبان بودند.
در اين تحقيق، مسي به دلايل مختلف در جايگاه نخست قرار دارد. او تنها بازيکني است که توانسته بيش از 300 گل به ثمر برساند. مهاجم ارجنتيني تاکنون 349 گل به ثمر رسانده است.
بازيکن بارسلونا با کسب 545 امتياز در جايگاه نخست قرار دارد و بالاتر از رائول (528)، سسار (524)، سارا (493) و کيني (488) جاي دارد. فهرست 10 نفره را خوان آرسا (481)، آلفردو دي استفانو (481)، پاکو خنتو (467)، کارلو آلونسو سانتيانا (464) و گيرمو گوروستيسا (454) تکميل ميکنند.
اورتگا در گزارش خود اشاره کرده است که مسي علاوه بر تواناييهايش همچون تکنيک، هوش و توانايي به يکي از ارزشمندترين بازيکنان تمام دوران تبديل شده است. پا به توپ بودن، دريبل زدن، پيشرفت در طول دوران ورزشي و تغيير شرايط بازي از جمله ديگر ويژگيهاي لحاظ شده هستند.
در فهرست اورتگا دومين بازيکني که در حال حاضر پا به توپ است کريستيانو رونالدو نام دارد. مهاجم رئال مادريد با 415 امتياز در جايگاه هفدهم قرار دارد. او دومين گلزن برتر لاليگا با 285 گل است.
سومين بازيکن، آريتس آدوريس است. مهاجم اسپانيايي در رتبه 67 با 314 امتياز قرار دارد. او تاکنون 146 گل در لاليگا به ثمر رسانده است.
همه بازيکنان رتبههاي بالايي جدول، 10 سال يا بيشتر در اين رقابتها بازي کردهاند و دوران طولاني مدتي را در چند تيم اين ليگ حضور داشتند. البته برخي از آنها به پيراهن تيم خود وفادار ماندند و هميشه براي يک تيم بازي کردند. در ميان رتبه يازدهم تا بيستم نام بازيکناني همچون آگوستين گاينسا، اپيفانيو فرناندس، اوگو سانچس مکزيکي ، لوييس آراگونس، کريستيانو رونالدو، ادموندو سوارس موندو، خوسه مارتينس پيري و خوسه ماري باکرو ديده ميشود.