صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داستان‌های تاریخ فوتبال؛ مردی که فوتبال را عوض کرد

داستان‌های تاریخ فوتبال؛ مردی که فوتبال را عوض کرد

ژان ژاک بوسمن تلاش کرد یک قانون را در فوتبال تغییر دهد اما با این کار باعث شد تحول عظیمی در این رشته به وجود آید.
ژان مارک بوسمن فوتبالیست بلجیمی بود که در سال ۱۹۶۴ متولد شد. او در سال ۱۹۹۰ در شرایط خوبی قرار نداشت. دو سال از حضورش در استاندارد لیژ، تیم کوچک بلجیم میگذشت و باشگاه برای تمدید قراردادش پیشنهاد کرد دستمزد کمتری بگیرد. با این حال بوسمن ترجیح داد در یک تیم فرانسوی حاضر در دسته دو به نام دونکرک بازی کند اما لیژ با توجه به قانونی که وجود داشت میخواست برای این انتقال ۱۲ میلیون یورو در خواست کند. یعنی چهار برابر رقمی که استاندارد برای امضای قرارداد با بوسمن پرداخت کرد. به همین خاطر بازیکن بلجیمی از وکیلی بهره برد که در حقوق اجتماعی تخصص داشت. او ژان لوییس دوپو نام داشت. بوسمن برای این وکیل همه چیز را توضیح داد و هر دو جنگی را آغاز کردند که باعث شهرتشان شد. آنها توانستند به مرور زمان به هدفشان نزدیک و پیروز شوند. آنها ابتدا شکایت خود را به یوفا ارائه دادند و سپس به دادگاه عالی اتحادیه اروپا واقع در لوکزامبورگ رفتند. بر اساس بند ۴۸ قانون تصویب شده در رم در سال ۱۹۵۷ بازیکنی که متعلق به یک باشگاه بود پس از پایان قراردادش نمیتوانست بدون اجازه تیمش با باشگاه دیگری قرارداد امضا کند. تلاشهای بوسمن نتیجه داد و این قانون در سال ۱۹۹۵ عوض شد.
با تصویب قانون جدید بازیکنان اجازه پیدا کردند که پس از پایان قراردادشان، بدون پرداخت حق انتقال به باشگاه دیگری بپیوندند.
همچنین قانونی به نفع باشگاهها وضع شد. تیمها توانستند بدون محدودیت از دیگر بازیکنان اتحادیه اروپا استفاده کنند. با وجود اعتراضهای زیاد در روزهای نخست، این تصمیم هیچ فاجعهای به بار نیاورد و در عوض فوتبال از قبل دلپذیرتر شد و در سال ۲۰۰۰ یک اتفاق خاص در این رشته رخ داد. چلسی برای نخستین بار بدون بازیکن انگلیسی به زمین رفت.
فصل نقل و انتقالات نیز جذابتر شد. همچنین کارایی بازیکنان جوان بیشتر و فوتبال به محبوبترین برنامه تلویزیونی تبدیل شد. بزرگترین باشگاه در آن زمان بارسلونا بود چون بازیکنان جوان زیادی را در باشگاه تربیت کرده بود.
بوسمن در سال ۱۹۹۸ از فدراسیون فوتبال کشورش ۲۰ میلیون فرانک بلجیم غرامت گرفت. او همچنین یک پاداش مجزا دریافت کرد. بازیکنان هالند پاداش خود را پس از پیروزی در یک بازی به او اهدا کردند. بوسمن، فرانک دی بوئر را صدا کرد تا از او تشکر کند و کاپیتان هلند به او گفت: نه، نه، این ما هستیم که باید از تو تشکر کنیم چون اگر تو نبودی من اکنون نمیتوانستم در بارسلونا بازی کنم. در حال حاضر زندگی بوسمن تنها از یک جهت به فوتبال وابسته است. او به عنوان مفسر تلویزیونی در بازیهای لیگ قهرمانان اروپا شناخته میشود. تلاش او بیش از دیگر افراد حاضر در فوتبال باعث پیشرفت این رشته شد. با این قانون، بوسمن شهرتی به دست آورد که هرگز به عملکردش در زمین فوتبال برنمیگشت.