صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افریدون آمو نخستین ورزشکار افغان در رقابت‌های جهانی موج‌سواری

افریدون آمو نخستین ورزشکار افغان در رقابت‌های جهانی موج‌سواری

افریدون آمو نه تنها نخستین موج‌‎سوار افغان در این رقابتهای قهرمانی جهانی خواهد بود بل نخستین موج‌‌سوار در تاریخ افغانستان نیز شناخته میشود
افریدون آمو نخستین ورزشکاری است که به نمایندگی از افغانستان در رقابتهای جهانی موجسواری اشتراک خواهد کرد.
آقای آمو در حال آمادهگی برای شرکت در رقابتهای جهانی موجسواری سال روان در جاپان است.
او میگوید قرار است این رقابتها ماه آینده میلادی برگزار شوند. او در این باره می گوید: «آرزویم این است که در مسابقات جهانی از افغانستان نیز ورزشکار داشته باشیم و به همین دلیل تمام فکر و تمرکز ام بالای ورزش موجسواری است.» او یک ماه پیش با گروهی از موجسواران به ولایت پنجشیر سفر کرد و مؤفق شد در دریای پنجشیر به موج سواری بپردازد.
به گفتۀ این موجسوار، مردم فکر میکردند که در داخل افغانستان امکان موج سواری وجود ندارد اما او ثابت ساخت که میتوان در دریای پنجشیر نیز این کار را انجام داد. او میگوید: «امیدوارم بتوانم این ورزش پر طرفدار را به افغانستان گُسترش بدهم تا مردم افغانستان با این ورزش آشنا شوند.» از سویی هم، احسان نیرو، سکرتر جنرال کمیتۀ ملی المپیک افغانستان، میگوید که ورزشکاران که علاقمند رشتۀ ورزشی موج سواری در آبهای افغانستان استند با فدراسیون قایقرانی بپیوندند.»
او در ادامه گفت: «با پیوستن این علاقمندان ما میتوانیم در آیندهها دستاوردهای خوبی از این رشته ورزشی داشته باشیم.
افریدون آمو در کنار این که ورزشکار است، حقوقدان و استاد دانشگاه پوتسدام در آلمان است و او امیدوار است که در رقابتهای جهانی امسال و همچنان در رقابتهای المپیک ۲۰۲۰ در جاپان بتواند نتایج بهتری بهدست بیاورد.
آقای آمو در افغانستان با نهادهای قضایی مانند ستره محکمه در زمینههای تفسیر قانون اساسی و آموزش قاضیها همکاری کردهاست.
او پنج سال داشت که خانوادهاش افغانستان را در جریان جنگهای داخلی در سال ۱۹۹۲ میلادیترک کرد و به کشور روسیه رفت. پدر او به حیث دیپلمات در این کشور کار میکرد و سپس به آلمان رفت.
اکنون او ۳۱ سال دارد و در آلمان زندگی میکند.