صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چهارمین دوره مسابقات ماراتن در بامیان برگزار شد

چهارمین دوره مسابقات ماراتن در بامیان برگزار شد

چهارمین دوره مسابقات دوش «ماراتن» با حضور بیش از ۲۰ ورزشکار خارجی از ١٠ کشور و ۴۰۰ ورزشکار از ولایات مختلف کشور، در پارک ملی بند امیر ولایت بامیان، برگزار شد.
به گفته مسئولان محلى باميان؛ 420 ورزشکار با طی کردن فاصلۀ ۴۲ کیلومتری مسابقه، با یکدیگر به رقابت پرداختند.
اين مسابقات به ابتکار ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان، بامیان اسکی کلپ، خانه فرهنگ و هنر و موسسه هیلپ و کمپنی مخابراتی اتصالات برگزار شد.
بر اساس معلومات گل حسین بایزاده، يکی از برگزارکنندگان اين برنامه،  این مسابقات در دو بخش و در دو مسافت برگزار شد.
وی افزود که در بخش اول، ۱۲۰ورزشکار به شمول ۲۲ ورزشکار خارجی از کشورهاى انگلستان، امریکا، فرانسه، هانکانگ، ایتالیا، آرجانتاین، ناروی و افغانستان، مسافت ۴۲ کیلومتررا پيمودند.
در پایان این دیدار، محمد کریم یاقوت، از ولایت پکتیا به مقام نخست این رقابت ورزشی دست یافت، مقام دوم را یک دونده امریکایی به دست آورد و مقام سوم نیز به یک ورزشکار از افغانستان تعلق گرفت.
محمدکریم یاقوت برندۀ مقام نخست این رقابت ورزشی که در مدت ۳ ساعت و ۳۷ دقیقه، ۴۲ کیلومتر فاصله را طی کرده است، گفت: «پیامم این است که جوانان در مسابقات اشتراک کنند و از والیها، شاروالان و سرمایهداران خواهش میکنم تا این نوع برنامهها را برگزار کنند
باىزاده همچنان خاطرنشان کرد که در بخش دوم، ۳۰۰ ورزشکار از ولایات ننگرهار، لوگر، کابل، هرات، بلخ، دایکندی، پکتیا و بامیان در پيمودن مساحت ۱۰ کیلومتر با هم رقابت کردند که دراين رقابتها طاهر، مرتضی و سید رووف به ترتیب مقامهاى اول تا سوم را ازآن خود کردند.
همچنان در بخش بانوان ورزشکار، مریم از بامیان مقام اول، روولا از امریکا مقام دوم و نظیره از بامیان مقام سوم را به دست آوردند. در این مسابقات۲۵۰ تن از بانوان نيز اشتراک کرده بودند.
به گزارش پژواک، احمد حسین احمدپور سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان گفت که هدف از برگزاری این مسابقات، حمایت از رشد ورزش وصنعت توریزم در افغانستان، ایجاد همدلی بین شهروندان کشور و تبادل فرهنگی بین کشورهای مختلف دنیا ميباشد. وی ابراز امیدواری کرد که در بخشهای مختلف ورزشی، بتوانند توجه ورزشکاران داخلی و خارجی را در بامیان جلب نمایند.
مسابقات دوش ماراتن، در چهار سال اخیر به همکاری دفتر ماراتن افغانستان، اداره محلی بامیان و همکاری مالی شرکت مخابراتی اتصالات در بامیان برگزار میشود