صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شش ورزشکار معلول ارتش از بازی‌های شکست ناپذیر استرالیا برنگشتند

شش ورزشکار معلول ارتش از بازی‌های شکست ناپذیر استرالیا برنگشتند

از یک گروۀ هشت نفری ورزشکاران معلول افغانستان که برای حضور در رقابتهای شکست ناپذیر به استرالیا رفته بودند، تنها دو تن آنان به افغانستان برگشتند.
شش تن از ورزشکاران معلول ارتش کشور مشمول یک مربی آنان که برای شرکت در بازیهای «شکست ناپذیر» به آسترالیا رفته بودند، به افغانستان بر نگشته اند.
بربنیاد گزارش روزنامۀ دیلی تلیگراف انگلستان، یک گروه هشت نفری ورزشکاران معلول افغان به شمول سه مربی که قرار بود هفتۀ گذشته پس از ختم رقابتها در استرالیا به افغانستان برگردند، شش تن آنان در آسترالیا ناپدید شدهاند و تنها دو تن از آنان به میدان هوایی سیدنی حاضر شدند تا دوباره به افغانستان برگردند.
گرازشها میرسانند که تاکنون در بارۀ سرنوشت این شش تن خبری در دست نیست، اما یکی از کسانیکه در جریان بازیهای شکست ناپذیر به ورزشکاران معلول ارتش افغانستان کمک کرده بود، گفته است که این افراد ظاهرأ در تلاش درج درخواست پناهجویی استند: «یکی از آنان گفت که این نخستین باری است که به خارج از کشور سفر میکند و فضای امن اینجا کاملأ طرز دیدش را تغییر داده است. آنان هرگز در فکر ماندن در اینجا نبودند، آنان میخواستند دوباره برگردند، اما این ده روز اقامت کاملأ آنان را تغییر داده بود.»
رسانههای آسترالیایی نیز گزارش داده اند این ورزشکاران در جریان مراسم پایانی بازیهای شکست ناپذیر که هفته قبل برگزار شد، حضور داشتند.
در همین حال، وزارت داخله استرالیا نیز در بیانیهیی گفته است که ویزای این ورزشکاران تاهنوز مدار اعتبار استند: «ورزشکاران بازیهای شکست ناپذیر و دیگر مقامات میتوانند تا ختم تاریخ ویزای شان بطور قانونی در استرالیا زندگی کنند.»
حضور سربازان آسیب دیدۀ افغانستان در این رقابت‏ها در واقع ارجگزاری به پیکارهای نیروهای دولتی در برابر گروههای هراسافگن است.
سال پیش، بازی های شکست ناپذیر با حضور۵۵۰ معلول از نیروهای امنیتی افغانستان، امريكا، انگلستان، آستراليا، زیلاند نو، كانادا، آلمان، فرانسه، هالند، أردن، إستونيا،عراق، اوكرايین، جورجيا با میزبانی کانادا، برگزارشده بود.