صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آدام نجم؛ بازیکن لیگ دسته یک امریکا که قلبش برای افغانستان می‌تپد

آدام نجم؛  بازیکن لیگ دسته یک امریکا که قلبش برای افغانستان می‌تپد

آدام نجم، هافبک ۲۴ سالۀ تیم ملی فوتبال افغانستان که تجربۀ حضور در لیگ برتر امریکا را در ترکیب تیم فلادلفیا دارد، در ماه جنوری سال ۱۹۹۵میلادی در شهر نیو جرسی امریکا به دنیا آمدهاست.
او در سال ۲۰۱۸به تیم ملی فوتبال افغانستان دعوت شد و تاکنون در سه بازی در ترکیب تیم ملی افغانستان حضور یافتهاست.
آدام نجم، نخستینهای فوتبال را در اکادمی نیویورک ریدبال فرا گرفتهاست. او در سال ۲۰۱۳بهگونۀ رسمی فوتبال را از تیم دانشگاه اکرون آغاز کرد. نجم در مدت پنج سال حضورش در این تیم، توانست ۳۳گُل به ثمر برساند و ۲۳پاس گُل نیز بدهد. درخشش نجم در این تیم، باعث شد تا نظر سران باشگاۀ فلادلفیا در لیگبرتر امریکا را به خود جلب کند.
نجم در سال ۲۰۱۸ از سوی انوش دستگیر، سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان به تیم ملی فوتبال افغانستان دعوت شد و نخستین بازیاش را در برابر فلسطین در کابل انجام داد: «برایم جای افتخار است که برای تیم ملی بازی میکنم. بهترین تجربۀ زندگیام خواهد بود که برای کشورم بازی میکنم. امیدوارم بتوانم برای تیم افغانستان در آینده نیز بازی کنم و به افتخاراتی دست پیدا کنم.»
نجم امیدوار است بتواند با تیم افغانستان راهی دور دوم مقدماتی جام جهانی و جام ملتهای آسیا شود. او از مردم افغانستان میخواهد از آنان و تیم ملی حمایت کنند: «فرقی نمیکند در کدام کشور زندهگی میکنم؛ همین که در تیم حضور دارم و برای کشورم بازی میکنم جای خوشی و افتخار است. امیدوارم مردم افغانستان این را بفهمند که قلب مان برای کشور مان میتپد و به خاطر کشورمان در میدانهای ورزشی میجنگیم.»
نجم، میگوید الگوی فوتبالش لیونل مسی، ستارۀ ارجنتاینی باشگاۀ بارسلونا است: «برای بازیکنان کوچک بازی فیزیکی مطرح نیست، بل اوضاع روانی مهم است. دیدن و بازی کردن آنان نشان میدهد که بازی تنها فیزیکی نیست. فرقی نمیکند که چه اندازه هستید و از کجا هستید.»
آدام نجم، پس از یک فصل حضور در باشگاۀ فلادلفیا بهگونۀ قرضی راهی تیم بتلهیم استیل شد و در فبروری سال ۲۰۱۹با قرارداد جدید راهی تیم ممفیس در لیگ دسته یک امریکا شد و پیراهن شماره ده این تیم را بر تن کرد.