صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

لیورپول ارزشمند‌ترین تیم اروپا را دارد

 لیورپول ارزشمند‌ترین تیم اروپا را دارد

به گزارش نهاد ناظر "مرکز مطالعات بین‌المللی ورزش " (CIES) در میان پنج لیگ برتر فوتبال اروپا، لیورپول ارزشمندترین تیم را در بازار نقل و انتقالات دارد .
لیورپول که مجموع ارزش تیمش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو (یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون پوند) است، در صدر ارزشمندترین تیم‌های اروپا قرار دارد و منچستر سیتی، دیگر تیم حاضر در لیگ برتر فوتبال انگلیس با ارزش یک میلیارد و ۳۶۱ هزار یورو در رتبه دوم قرار دارد و بارسلونا (یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون یورو) و رئال مادرید (یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو) جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند .
در قعر این فهرست پادربورن از لیگ فوتبال آلمان حضور دارد که مجموع ارزش تیمش فقط ۳۳ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند است .
لیورپول در حال حاضر در صدر جدول لیگ برتر فوتبال انگلیس قرار دارد و کسب دو پیروزی دیگر کافی است که این تیم را بعد از ۳۰ سال به قهرمانی فوتبال این کشور برساند .
این تیم فصل گذشته قهرمان لیگ قهرمانان فوتبال اروپا شد و بعد هم قهرمانی در سوپر جام یوفا و جام جهانی باشگاه‌ها را به فهرست افتخاراتش اضافه کرد .
در میان ده تیم ارزشمند اروپا سه تیم دیگر انگلیسی نیز حضور دارند. چلسی با یک میلیارد و هشت میلیون یورو در رتبه پنجم است، منچستر یونایتد با یک میلیون پوند کمتر در جایگاه بعدی قرار دارد و تاتنهام با ارزش ۷۸۷ میلیون پوند در رتبه نهم ایستاده است .
به گفته مرکز مطالعات بین‌المللی ورزش، ارزش تیم چلسی "به لطف محرومیت در بازار نقل و انتقالات از سوی فیفا و استفاده گسترده از بازیکنان جوان رشد چشمگیری" داشته است .
مرکز مطالعات بین‌المللی ورزش، از عوامل گوناگونی شامل سن بازیکنان، عملکرد آن‌ها، ارزش اقتصادی بازیکنان و تورم برای ارزشگذاری بازیکنان استفاده می‌کند .
ارزشمند‌ترین بازیکن از نظر این موسسه کیلان امباپه، ستاره ۲۱ ساله پاری‌سن‌ژرمن است که در بازار نقل و انتقالات ۲۲۷ میلیون پوند ارزش دارد .
در حالی که آلمان در بین ۱۰ تیم ارزشمند اروپا نماینده‌ای ندارد، فرانسه (پاری‌سن‌ژرمن با ۹۷۹ میلیون یورو در رتبه دهم) و ایتالیا (یوونتوس با ۷۸۳ میلیون یورو در رتبه هفتم) یک نماینده در بین ده تیم نخست دارد .

تنها تیم باقیمانده این فهرست متعلق به اسپانیا است: اتلتیکو مادرید با ارزش ۸۳۶ میلیون یورو که هشتمین تیم ارزشند اروپا است.