صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مارچلو بیلسا؛ افسانه و واقعیت در مورد یکی از جذاب‌ترین مربیان فوتبال دنیا

مارچلو بیلسا؛  افسانه و واقعیت در مورد یکی از جذاب‌ترین مربیان فوتبال دنیا

شاید این داستان را شنیدهاید که مارچلو بیلسا یک بار هواداران تیم خودش را با نارنجک دستی تهدید کرده یا وقتی مربی تیم ملی آرجانتین بوده، ۲۰۰۰ نوار ویدئویی از بازی تیمهای رقیبشان را با خود به جام جهانی ۲۰۰۲ برده است. شاید این ماجرا هم به گوشتان خورده باشد که یک بار وقتی متوجه ضعف حریف در پرتاب اوت شده، از دروازهبان خواسته در ضربات شروع مجدد خود توپ را به بیرون زمین بفرستد.
بیلسا یک مربی دقیق، وسواسی و مرموز است که افسانههای زیادی در موردش وجود دارد. یکی از جذابترین شخصیتها در دنیای فوتبال که تازه با لیدز یونایتد به لیگ برتر انگلیس صعود کرده است.
به گفته برخی از بازیکنان پیشین او، هیچ کدام از سه ماجرای بالا صحت ندارند. اما همچنان بسیاری معتقدند این اتفاقات باورنکردنی رخ دادهاند چون کاملا با شخصیت بیلسا سازگاری دارند.
مردی که کتاب راهنمای مربیگری را در دستگاه کاغذ خرد کن ریز ریز کرده و طوری دوباره آن را به هم چسبانده که هم برای خودش و هم برای لشکر شاگردانش قابل فهم باشد. شاگردانی که نام پپ گواردیولا و مائوریتسیو پوچتینو در میانشان به چشم میخورد.
بخش جهانی بیبیسی در مستندی به نام "بیلسا؛ مربی ورای افسانهها" با برخی از نزدیکترین اطرافیان او در مورد دوران حرفهایش در شهرهای مختلف، از بوئنوس آیرس تا بیلبائو و از مکزیکوسیتی تا مارسی گفتگو کرده تا دریابد کار کردن زیر نظر یک مربی فوتبال سختگیر که روش کاری خاص خودش را دارد، چگونه است.
بیلسا در شهر روساریو، مرکز استان سانتا فه آرجانتین به دنیا آمد. او فرزند وسط خانوادهای بود که همه اعضایش سیاستمدار، وکیل و دیپلمات بودهاند.
اما در حالی که برادران و خواهرانش به تبعیت از سنت خانواده سراغ حقوق و سیاست رفتند - از جمله برادرش رافائل که سفیر آرجانتین در شیلی است - او فوتبال را انتخاب کرد. بیلسا هر روز مادرش را به دکه روزنامه فروشی میفرستاد تا همه روزنامهها و مجلات ورزشی را برایش بخرد.
او مدت کوتاهی در تیم اصلی نیولز اولد بویز آرجانتین هم بازی کرد اما خیلی زود دریافت محدودیتهای جسمی و توانایی بالای ذهنیاش بیشتر به درد مربیگری میخورد. در ۲۵ سالگی کفشهایش را آویزان کرد و بعد از مدت کوتاهی مربیگری در تیم دانشگاه بوینوس آیرس، هدایت تیم جوانان نیولز را برعهده گرفت. رویکرد خاص او در رابطه با استعدادیابی که تا به امروز هم ادامه دارد، در آن دوران شکل گرفت.