صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازی‌های المپیک توکیو بدون تماشاگر برگزار می شود

بازی‌های المپیک توکیو بدون تماشاگر برگزار می شود

بازیهای المپیک تابستانی ۲۰۲۰ در جاپان به دلیل شیوع دوباره ویروس کرونا در کلانشهرهای این کشور بدون تماشاگر برگزار خواهند شد. دولت جاپان روز پنجشنبه اعلام کرد که دوباره وضعیت اضطراری صحی ناشی از بیماری کرونا را در توکیو و چند کلان شهر دیگر این کشور به اجرا میگذارد. اجرای وضعیت اضطراری در جاپان  با بازیهای المپیک که ۲۳ جولای شروع میشود، همزمان شده است.
تامایو ماروکاوا، وزیر ورزش جاپان  نیز تأیید کرد که با افزایش تعدا مبتلایان به بیماری کرونا در توکیو، هیچ تماشاگری اجازه ورود به زمینهای بازیهای المپیک را نخواهد داشت.
همزمان با اعلام وضعیت اضطراری در جاپان  که میتواند مانع تماشای حضوری بازیها شود، توماس باخ، رئیس کمیته بینالمللی المپیک وارد توکیو شده است. بر اساس تصمیم دولت جاپان ، وضعیت اضطراری تا ۲۲ ماه اگوست ادامه خواهد داشت. نخست وزیر جاپان  اتخاذ چنین تصمیمی را برای «جلوگیری از امکان شیوع بیماری کرونا در سراسر کشور» لازم دانسته است. تمرکز شرایط اضطراری بر درخواست تعطیلی کافهها و رستورانها و سالنهای کارائوکهای است که الکل سرو میکنند. انتظار میرود ساکنان توکیو با درخواستهای خانهنشینی روبرو شوند و بازیها را از خانه و از طریق تلویزیون تماشا کنند.
توکیو روز چهارشنبه از ثبت ۹۲۰ مورد جدید ابتلا به کرونا خبر داد که نسبت به تعداد مبتلایان در هفته گذشته که ۷۱۴ مورد بوده، بیشتر شده است. این در حالی است که فقط ۱۵ درصد از جمعیت جاپان  کاملاً واکسینه شدهاند.
با این حال کمیته بینالمللی المپیک و برگزارکنندگان محلی با وجود مخالفت داکتران جاپانی در تلاش برای برگزاری بازیها در شرایط همهگیری هستند.