صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ایتالیا قهرمان جام ملت‌های اروپا شد

ایتالیا قهرمان جام ملت‌های اروپا شد

تیم ملی فوتبال ایتالیا با پیروزی در برابر انگلستان در دیدار پایانی جام ملتهای اروپا ۲۰۲۰، برای دومینبار و پس از ۵۳ سال، قهرمان شد.
شانزدهمین دور رقابتهای جام ملتهای اروپا از یک ماه پیش میان تیمهای فوتبال اروپا در ۵۱ بازی و در یازده شهر گونهگون اروپا، برگزار شد.
دیدار پایانی شانزدهمیندوره جام ملتهای اروپا ۲۰۲۰، یکشنبهشب ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه بهوقت کابل در ورزشگاۀ ومبلی شهر لندن میان تیمهای فوتبال ایتالیا و انگلستان برگزار شد که این بازی پس از تساوی یک ـ یک در وقتهای معمول و اضافه، در ضربات پنالتی با برتری سه بر دو به سود ایتالیا، به فرجام رسید. در این بازی، گول نخست در دقیقۀ دو نیمۀ نخست از سوی لوک شاو، برای انگلیسیها به ثمر رسید و گول تساوی ایتالیا را هم لئوناردو بونوچی در دقیقۀ ۶۷ در نیمه دوم زد که با این حساب، بازی به وقتهای اضافه و پس از آن به ضربات پنالتی کشیده شد.
روبرتو مانچینی، سرمربی تیم ایتالیا گفت: "بسیار ناخوشایند بود که مجبور شدیم تا کار به ضربات پنالتی کشیده شود، چون ما لیاقت پایان بازی را پیش از انجام پنالتی داشتیم، اما برای ایتالیاییها بسیار خوشحالیم. ایتالیاییهای که خارج از کشور زندهگی میکنند - امروز شماری زیادی در ورزشگاه بودند>" لئوناردو بونوچی، مدافع ایتالیا نیز گفت: "بله! ما از روز چهارشنبه هفته گذشته از زمان بازی با دنمارک، بارها شنیدیم که جام به لندن خواهد ماند، من برای آنها متأسفم، اما این جام به رم برده میشود، این جام برای ایتالیاییهاست ما از روز اول گفتیم که باورمند به پیروزی استیم، این عادلانه است که ایتالیاییها در سراسر جهان این روز را، جشن بگیرند." قراراست که جام جهانی نیز در سال ۲۰۲۲ در قطر برگزار شود. انگلستان نتوانست ایتالیا را در خانهاش شکست دهد و پیروز این جام شود. این تیم در سال ۲۰۱۲ نیز در دیدارش با ایتالیا در بازیهای جام ملتهای در ضربات پنالتیها، شکست خورد بود. در آن سال، ایتالیاییها در مرحلۀ نهایی مغلوب اسپانیا شدند و دستشان به جام نرسید. گرت سوت گیت، سرمربی انگلستان گفت: "خوب، بازیکنان انگلستان نه تنها امشب بل تمامی رقابتها را در حد توان شان خوب انجام دادند. آنها باید سرشان را بالا بگیرند. شبهای باورنکردنی را برای کشور رقم زدند، اما البته امشب بازی خراب شد." بازیکنان ایتالیا همراه با مربی شان وارد روم شدند و از سوی هواداران شان، مورد استقبال قرار گرفتند. آخرین قهرمانی این تیم در سال ۱۹۶۸رقم خورده بود. ایتالیاییها در حالی این قهرمانی را کسب کردند که در سه حضور قبلیشان در دیدارهای پایانی جام ملتهای اروپا، ناکام بودند.
آخرین حضور این تیم در مرحلۀ نهایی جام ملتهای اروپا سال ۲۰۱۲ بود که مغلوب اسپانیا شد.