صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چین و ویتنام بر سر دریای جنوبی چین توافق می‌کنند

چین و ویتنام بر سر دریای جنوبی چین توافق می‌کنند

مقامات رسمی چین اعلام کرده‌اند که با دولت ویتنام به توافق رسیده‌اند تا برای اختلافاتی که دو کشور بر سر دریای جنوبی چین دارند، راه‌حلی صلح‌آمیز پیدا کنند.
دولت چین گفته است که با ویتنام توافق کرده است تا مذاکرات و همفکری‌هایی دوستانه برای بررسی اختلاف‌نظرهایشان داشته باشند.
این توافقات در جریان مذاکرات دوجانبه مقامات عالی‌رتبه چین و ویتنام در پکینگ به دست آمده است.

در هفته‌های گذشته، روابط دوجانبه چین و ویتنام بر سر حق حاکمیت بر آب‌های ساحلی در دریای جنوبی چین، دچار تنش شده بود.
حدود دو هفته پیش، ویتنام با برگزاری یک مانور دریایی نظامی در محدوده آب‌های ساحلی خود در دریای جنوبی چین، از مهمات جنگی استفاده کرد، هرچند مقامات این کشور، آن را تمرین‌های نظامی همیشگی و عادی ویتنام خواندند که هیچ ربطی به حوادث اخیر با چین ندارد.

دولت ویتنام ماه گذشته چین را متهم کرد که کابل‌های یک کشتی اکتشاف نفت این کشور در منطقه را قطع کرده است.
در هفته اول جون هم در گزارش مشابهی، مقامات رسمی ویتنام گفتند که یک قایق ماهیگیری چینی عمدا به کابل‌های اکتشافی یک کشتی دیگر ویتنامی برخورد کرده است.
در مقابل، مقامات چین هم اعلام کردند که در همین مدت، قایق‌های ماهیگیری چینی در دریا مورد تعرض قرار گرفته‌اند و کشتی‌های نظامی ویتنام آنها را تعقیب کرده‌اند.

وزیر امور خارجه چین در توضیح حادثه‌ای که برای کشتی اکتشافی ویتنامی رخ داد، گفته بود که تور ماهیگیری یکی از قایق‌های چینی به کابل‌های یک کشتی اکتشاف نفت ویتنام –که به طور غیرقانونی در منطقه فعالیت می‌کرد- گیر کرده و برای بیش از یک ساعت به دنبال آن کشیده شده است تا سر انجام آزاد شده است.
به دنبال تنش در روابط چین و ویتنام، تظاهرات متعددی در هانوی، پایتخت ویتنام، در اعتراض به چین برگزار شد و معترضان از چین خواستند تا از آب‌های ساحلی ویتنام خارج شود.

منبع: بی بی سی