صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مذاکرات محرمانه‌ی حکومت آلمان با نمایندگان طالبان در قطر

مذاکرات محرمانه‌ی حکومت آلمان با نمایندگان طالبان در قطر

براساس گزارش ها حکومت آلمان فدرال هفته گذشته با نمایندگان طالبان مذاکرات محرمانه ای را در قطر انجام داده است. گفته شده است که طالبان وعده کرده اند که از کارمندان محلی سابق اردوی این کشور در افغانستان حفاظت می کنند.
بر اساس گزارش های تلویزیون (زید دی اف) و روزنامه آلمانی "بیلد"، حکومت آلمان در هفته گذشته با نمایندگان طالبان مذاکرات محرمانه را در دوحه پایتخت قطر انجام داده است. براساس گزارس این رسانه های آلمانی، طالبان اطمینان داده اند که می خواهند از کارمندان محلی اردوی آلمان در افغانستان حمایت کنند.
با این حال، دیپلمات های آلمانی قبال تعهدات طالبان مشکوک اند. بنابر گزارش این رسانه های آلمانی، هیئت طالبان به رهبری عبدالحق واثق بوده است. طالبان از این زندانی سابق گوانتانامو به عنوان "رئیس بخش اروپایی امارت اسلامی افغانستان" سخن می گویند. هیئت آلمانی توسط یاسپر ویک، کمیسار حکومت آلمان برای افغانستان رهبری شده است.
براساس گزارش تلوزیون (زید دی اف) وزارت خارجه آلمان ملاقات با طالبان را تأیید کرده، اما جزئیات بیشتری در مورد این دیدار ارائه نکرده است.
آخرین سربازان اردوی آلمان در پایان ماه جون از افغانستان به آلمان بازگشته اند. این ماموریت پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده آغاز شد.