صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفر رئیس سیا به اسرائیل همزمان با تنش‌ها در منطقه بر سر حمله به «مرسر استریت»

سفر رئیس سیا به اسرائیل همزمان با تنش‌ها در منطقه بر سر حمله به «مرسر استریت»

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی نخست وزیر اسرائیل گزارش داد که ویلیام برنز، رئیس آژانس مرکزی اطلاعات امریکا (سیا) روز سهشنبه و در پی افزایش تنشها میان تهران و تلآویو به اسرائیل سفر میکند.
در همین حال، پایگاه خبری اسرائیلی والانیوز اعلام کرد که رئیس سیا قرار است با نفتالی بنت، نخست وزیر و همچنین رئیس جدید سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) ملاقات و درباره برنامه هستهای ایران و فعالیتهای منطقهای این کشور گفتگو کند.
به نوشته این پایگاه خبری، آقای برنز همچنین برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و ماجد فرج، رئیس اطلاعات فلسطین به رام الله در کرانه باختری رود اردن سفر خواهد کرد.
نفتکش «مرسر استریت» که در اختیار یک شرکت متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی است، روز ۲۹ جولای در دریای عمان هدف حمله هواپیماهای بدون سرنشین در قرار گرفت که در نتیجه آن یک خدمه بریتانیایی و یک خدمه رومانیایی آن کشته شدند.
ایالات متحده، بریتانیا و اسرائیل به سرعت انگشت اتهام خود را به سوی ایران نشانه گرفتند ولی تهران هرگونه مداخله در این حمله را رد کرده است.
با این حال، فرماندهی مرکزی ارتش امریکا(سنتکام) روز جمعه گذشته نتایج یک تحقیقی را منتشر کرد که نشان میداد پهپادهای مورد استفاده در این حمله ساخت ایران هستند و فاصله پروازی آنها در این ماموریت با فاصله بین سواحل ایران و محل استقرار نفتکش مرسر استریت مطابقت دارد.
اتحادیه اروپا نیز روز یکشنبه با صدور بیانیهای ایران را عامل این حمله دانست و این حمله را به عنوان اقدامی در «نقض امنیت حمل و نقل بینالمللی»، محکوم کرد.
ویلیام برنز، دیپلمات کهنهکار امریکایی طی دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در جریان مذاکرات محرمانه بین ایران و ایالات متحده در عمان که طی سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ انجام شد نقش فعالی داشت؛ مذاکراتی که به اعتقاد برخی تحلیلگران سنگ بنای برگزاری گفتگوهای رسمی میان ایران و گروه کشورهای ۱+۵ و امضای توافق هستهای سال ۲۰۱۵ با وجود مخالفت اسرائیل شد.